אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"זה שקשה להקים קרן ריט, לא אומר שצריך להרוס את העסק" צילום: עמית שעל

"זה שקשה להקים קרן ריט, לא אומר שצריך להרוס את העסק"

יו"ר סלע קפיטל שמואל סלבין מתנגד לתקנות החדשות של משרד האוצר לקרנות ריט. הקרן סיימה את 2015 עם זינוק של 42% ברווח הנקי

02.03.2016, 19:34 | דרור רייך

ההכנסות של קרן הריט סלע קפיטל מדמי שכירות זינקו ב־39% בשנה שחלפה על רקע הגאות בשוק הנדל"ן. ההכנסות של הקרן, שפועלת בתחום המקרקעין ועוסקת באחזקה וניהול נדל"ן מניב, הסתכמו ב־131.6 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

ה־NOI (הכנסות נקיות משכירות) עמד על 114 מיליון שקל, זינוק של 42.5%. במהלך השנה החולפת הגדילה הקרן את מצבת הנכסים המניבים שלה. הקרן רכשה שבעה נכסים מניבים בהיקף של 553 מיליון שקל. בסוף עמד 2015 שווי הנכסים על 1.7 מיליארד שקל, עלייה של 32.8% לעומת 2014 וזינוק של 84% לעומת 2013. לאחר פרסום הדו"חות הכספיים שלשום רכשה החברה מאפריקה נכסים את גלובל פארק בלוד תמורת 98 מיליון שקל.

הרווח הנקי של הקרן עלה ב־42% והסתכם ב־56.6 מיליון שקל ב־2015. לפי החוק, הקרן מחויבת לחלק כ־90% מהרווח הנקי שלה כדיבידנד – הדיבידנד שחילקה הקרן עמד על 43 מיליון שקל. דירקטוריון החברה מעריך כי ב־2016 תחלק הקרן דיבידנד שהיקפו המינימלי יעמוד על 52 מיליון שקל (תשואת דיבידנד של 6.7% לשנה).

סלע קפיטל מתייחסת לסיכוני הענף שבו היא פועלת ומציינת כי "למרות היציבות השוררת נכון למועד הדו"ח בתחום המשרדים (בצד הביקושים, מחירי השכירות והתפוסות), קיים חשש כי אם כלכלת ישראל תיקלע למיתון שיפגע ברמת הצמיחה ובפעילות העסקית, בנייתם של שטחי משרדים רבים תיצור עודף היצע שיפגע בשיווי המשקל הקיים ועשויה לגרום לירידה בשיעורי התפוסה ובמחירי השכירות".

בישראל פועלות כיום שתי קרנות ריט (סלע קפיטל וריט 1) לעומת כ־1,800 קרנות ריט בארה"ב. בניסיון לשנות את המצב מתכנן שר האוצר משה כחלון שורה של הקלות שיעודדו קרנות ריט לגייס הון בבורסה בת"א. בין התיקונים הצפויים לחוק הריטים נמצא שינוי תמהיל ההשקעה. כך, כיום קרן ריט יכולה להשקיע רק בנדל"ן למסחר ומשרדים, והתיקון מבקש לאפשר לקרנות לעסוק גם בדיור להשכרה, ייזום בנייה ורכישה. תיקוני האוצר מטפלים גם בצד הפיננסי של קרן ריט שתעסוק בדיור להשכרה.

המינוף המותר כיום לקרנות מוגבל לעד 60% והוא יגדל ל־80%, דבר שיאפשר לקרנות לקנות יותר דירות להשכרה. "המוטיבציה של שר האוצר להגדיל את שוק הדיור להשכרה טובה אך הביצוע לא נכון", אמר יו"ר סלע קפיטל שמואל סלבין ל"כלכליסט". "ישראל היא שוק ריכוזי, וזה שקשה להקים קרן ריט בישראל לא אומר שצריך להרוס את העסק. אני מעריך שזה ייגמר בפשרה אבל עוד חזון למועד".

שמואל סלבין , צילום: עמית שעל שמואל סלבין | צילום: עמית שעל שמואל סלבין , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות