אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש דחה את הניסיון של מימן להטיל את האחריות לחובו על מיטב דש ופסגות צילום: אלירן אביטל

ביהמ"ש דחה את הניסיון של מימן להטיל את האחריות לחובו על מיטב דש ופסגות

אחרי שביהמ"ש בניו יורק קבע שיוסי מימן יחזיר לאמפל הלוואה שלקח ממנה, הגיש מימן תביעה שבה טען כי הקמפייין שניהלו נגדו בתי ההשקעות הוביל את אמפל לפירוק. השופט דחה את טענותיו

03.03.2016, 08:10 | רחלי בינדמן

יוסי מימן ממשיך לנחול תבוסות במאבק ארוך השנים שלו מול מחזיקי האג"ח של חברת אמפל שבשליטתו, אשר הגיעה לפירוק ב־2013 לאחר שלא עמדה בהתחייבויות של מיליארד שקל למחזיקים.

קראו עוד בכלכליסט

בית המשפט בניו יורק דחה על הסף תביעה שהגיש מימן בסוף 2014 נגד בתי ההשקעות פסגות ומיטב דש, נגד עו"ד עופר שפירא ונאמני סדרות האג"ח של אמפל — הרמטיק, פז נבו ומשמרת.

הלוואה של 100 מיליון שקל לייצור אתנול בקולומביה

התביעה שהגיש מימן היתה תולדה של פסיקה של אותו בית משפט (שבו התנהל הדיוק בפירוק של אמפל) כי יוסי מימן יחזיר הלוואה של 100 מיליון שקל שקיבל מאמפל לצורך מימון פרויקט לייצור אתנול בקולומביה. זאת לאחר שעד לשנת 2012 אישר דירקטוריון אמפל את דחיית מועד החזר ההלוואה ממרחב (החברה שבאמצעותה שלט מימן באמפל) משנה לשנה. באחת מן ההארכות נדרש מימן להעניק לאמפל ערבות אישית תוך ויתור גורף על טענות הגנה שונות מפני אי־השבת החוב באופן אישי.

בתביעה שהגיש טען מימן כי צריך לפטור אותו מהחזר ההלוואה על רקע "נזקים עצומים שהנתבעים גרמו, אשר אם היו נמנעים, היה ביכולה של אמפל לפרוע את חובה לבעלי האג"ח". עוד נטען כי "בתי ההשקעות פסגות ומיטב דש, לצד נאמני סדרות האג"ח של אמפל, ניהלו מערכה אגרסיבית וחסרת כל בסיס נגד מימן, מרחב, אמפל ונושאי משרה בה אשר גרמה נזקים עצומים למימן".

מימן טען, בין היתר, כי בהצהרות התקשורתיות "חסרות הבסיס" של בתי ההשקעות, הם פגעו אנושות בפרויקט לייצור אתנול בקולומביה שהוערך ביותר מ־270 מיליון דולר.

עו"ד עופר שפירא, שייצג את מחזיקי האג"ח, מסר כי "אנו מברכים על כך שהניסיון לנצל את הליך הפירוק של אמפל בארה"ב, כדי להלך אימים על מוסדיים בישראל ועל מייצגי האג"ח באמצעות טענות כוזבות ששטח בפני בית המשפט — כשל כישלון חרוץ. אנו שבעי רצון על כך שבית המשפט האמריקאי דחה על הסף את הניסיון להטריד את מי שפעלו לאכיפת זכויות מחזיקי האג"ח בישראל, ומצפים שהליכי הגבייה יאפשרו לגבות את המגיע ממימן בהקדם האפשרי".

יוסי מימן, צילום: אוראל כהן יוסי מימן | צילום: אוראל כהן יוסי מימן, צילום: אוראל כהן

פסגות ומיטב דש דרשו ממימן להפחית הוצאות שכר

מימן הותיר אחריו חובות של כמיליארד שקל לגופים המוסדיים באמפל. הסיכוי של הנושים לראות ולו חלק קטן מהחוב של אמפל בהליך הפירוק שואף לאפס, כך שמדובר למעשה באחת התספורות הגדולות ביותר שנרשמו בשוק ההון הישראלי.

הגופים המוסדיים בהובלת פסגות ומיטב דש הובילו נגד מימן מערכה אגרסיבית, תוך ניהול מו"מ עיקש להסדר חוב שבו דרשו ממימן וממנהליו להפחית את הוצאות השכר שלהם, אך ללא הועיל. כשכבר היה נדמה כי נרשמה התקדמות במגעים להסדר, הגיש לפתע מימן בקשה להקפאת הליכים באמפל לבית המשפט לפירוקים בניו יורק ובכך הוביל לעיכוב והתמשכות ההליך.

אמפל נקלעה למצוקה בשל הפסקת הזרמת הגז בין ישראל למצרים והפגיעה בפרויקט הגז של אמפל שרוכז תחת החברה־הבת EMG. מנכ"ל מיטב דש אילן רביב התבטא ביולי 2012 בטענות חריפות נגד מימן כשאמר כי "מימן חגג במשך שנים עם שכר מנופח והדירקטורים עשו הכל כדי לשרתו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות