אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה פרסמה מכרז חדש להקמת תחנת כוח סולארית בנגב צילום: עמית שאבי

המדינה פרסמה מכרז חדש להקמת תחנת כוח סולארית בנגב

ועדת המכרזים הכריזה על שלב המיון המוקדם להקמת תחנת כוח "ירוקה" באזור אשלים. החש"כלית: "אבן דרך חשובה לייצור חשמל במשק ממקורות אנרגיה מתחדשים"

03.03.2016, 14:17 | ליאור גוטמן

ועדת המכרזים הבין משרדית להקמת תחנות כוח סולאריות, פרסמה היום (ה') את שלב המיון המוקדם (PQ) להקמת תחנת כוח "ירוקה" בהספק של כ-40 מגה וואט.

המכרז ינוהל בשיטת BOT, כלומר שהיזם יבנה, יתחזק ויפעיל את התחנה ל-25 שנה, שלאחריהן הוא יחזיר את המתקן לרשות המדינה.

התחנה עתידה לקום באזור אשלים שבנגב, והיא אמורה להצטרף לשלוש תחנות נוספות שמוקמות שם. מדובר בשתי תחנות כוח בטכנולוגיה תרמו-סולארית בהיקף של עד 121 מגה-וואט. אחת מהן מוקמת על ידי קבוצת GE וברייטסורס והשנייה על ידי קבוצה של שיכון ובינוי ומי שתחליף את שותפתה, אבנגואה הספרדית, שנמצאת מאז נובמבר 2015 בהליכי כינוס נכסים. התחנה השלישית שמוקמת שם היא סולארית בהספק של 30 מגה וואט, עליה אחראית כלל-סאן.

קראו עוד בכלכליסט

הדמיית התחנה הסולארית של שיכון ובינוי באשלים. התחנה תצטרף לאזור, צילום: יח"צ הדמיית התחנה הסולארית של שיכון ובינוי באשלים. התחנה תצטרף לאזור | צילום: יח"צ הדמיית התחנה הסולארית של שיכון ובינוי באשלים. התחנה תצטרף לאזור, צילום: יח"צ

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, אמרה ש"התחנות מהוות אבן דרך חשובה לקראת עמידה ביעדי הממשלה לייצור חשמל במשק ממקורות אנרגיה מתחדשים".

מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, שאול מרידור הוסיף שהטכנולוגיה הסולארית מהווה את ליבת שוק האנרגיות המתחדשות בישראל ועד היום הוטמעו ברשת החשמל למעלה מעשרת אלפים מערכות בהספק מצטבר של כ-800 מגה-וואט.

יו"ר וועדת המכרזים, רו"ח יריב נחמה, סיכם שמכרז זה צפוי לקבוע מחיר שוק תחרותי בתחום המתקנים הסולאריים במשק. באוצר עוד לא נוקבים בתעריפי החשמל, אולם ההערכות הראשוניות הן שהמחיר ינוע סביב זה שנקבע בסוף 2015 עבור מכרז סולארי דומה להקמת מתקן באזור תמנע, כלומר סביב 32 אגורות לכל קילוואט/שעה של ייצור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות