אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ידידות לעת צרה: 16 חברות בסיליקון מביעות תמיכה באפל צילום: pixabay.com

ידידות לעת צרה: 16 חברות בסיליקון מביעות תמיכה באפל

טוויטר ולינקדאין - בין החברות התומכות באפל במאבקה נגד דרישת הרשויות לפרוץ את האייפון של המחבל מפיגוע הירי בסן ברנרדינו

03.03.2016, 23:41 | עומר כביר
ידידות לעת צרה: 16 מהחברות המובילות בעמק הסיליקון, ובראשן טוויטר, eBAY, איירבנב, לינקדאין, הגישו הערב (ה') תצהיר לבית המשפט,שבו הן מביעות תמיכה של אפל במאבקה נגד דרישת ה-FBI לחייבה לפרוץ לאייפון של המחבל מפיגוע הירי בסן ברנרדינו.

קראו עוד בכלכליסט

בתצהיר שהגישו, טוענות החברות שניסיונות הממשלה להתבסס על חוק מהמאה ה-18, על מנת לחייב את אפל ליצור בעבורה גרסה של מערכת ההפעלה שלה, שתאפשר להזין סיסמאות ללא הגבלה (כיום, אחרי 10 ניסיונות כושלים כל המידע שעל המכשיר נמחק) ובכך לעקוף את ההצפנה של המכשיר, הינם חסרי תקדים ונטולי בסיס משפטי.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

החברות מכירות אמנם בתפקיד שיש לרשויות אכיפת החוק בהגנה על הביטחון הלאומי, אבל מבהירות שהן מתנגדות למאמצים לאלץ חברה פרטית כמו אפל ליצור תוכנה שאינה קיימת במטרה לשבור את מערכות האבטחה שלה עצמה. "דרישת הממשלה, בליבה, הינה נטולת גבולות משפטיים", נכתב, לפי דיווח של אתר רי/קוד. “הדבר ייצור תקדים מסוכן, שבו הממשלה יכולה לעקוף הליכים משפטיים שמבוססים על חוקים יסודיים ומדויקים, כדי להשיג מידע של משתמשים בדרכים שלא עלו בדעתם של המחוקקים".

עוד טוענות החברות שהחוק הקיים מגדיר בברור כיצד יכול הממשל להסתייע בגורמי צד ג' בחקירותיו, ושהחוקים נועדו ליצור איזון בין צרכי רשויות אכיפת החוק לפרטיות ואבטחת המידע של המשתמשים. 

על התצהיר חומות גם חברות כמו קיקסטארטר, Automattic שמפתחת ומפעילה את פלטפורמת הבלוגינג וורדפרס, רדיט, שירות התשלומים סקוור (של מייסד ומנכ"ל טוויטר, ג'ק דורסי), Meetup, ו-GitHub. פייסבוק, גוגל ומיקרוסופט, צפויות גם הן להגיש בקרוב תצהיר ידידות בית המשפט משלהן.

ההתגייסות של חברות הטכנולוגיה, ובהן כאלו שנחשבות ליריבות מושבעות של אפל, לצדה של החברה מחזקת את הטענה שהעלו אפל ופרשנים, שלפיה לא מדובר במקרה מבודד שבמרכזו מכשיר אייפון אחד, אלא במהלך תקדימי בעל השלכות על כל עולם הטכנולוגיה, שיכול לשכתב את היחסים בין חברות פרטיות לשלטון. הפסד בתיק, ישפיע לא רק על הפעילות של אפל, אלא על כל חברה שמפתחת מוצרי חומרה או תוכנה ושבעקבות כך עלולה להיות חשופה לצווי בית משפט שיחייבו אותה לשכתב ולשנות את מוצריה בהתאם לדרישות ממשלת ארה"ב, ואף ממשלות אחרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות