אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יבשת ישנה, יעד חדש: "כמות מכובדת של נפט אמריקאי - בדרך לאירופה" צילום: רויטרס

יבשת ישנה, יעד חדש: "כמות מכובדת של נפט אמריקאי - בדרך לאירופה"

ברקע: המלאי הגבוה של הנפט בארה"ב, הירידה בתעריפי המשלוחים - והחלטת הקונגרס האמריקאי מסוף 2015 לבטל את האיסור בן 40 השנים על יצוא הנוזל השחור

04.03.2016, 11:11 | שירות כלכליסט

רמות מלאי הנפט בארה"ב, שטיפסו לשיא, הובילו לעלייה במספר המשלוחים לאירופה - לאחר שהמחירים הגבוהים ועלויות המשלוח הנמוכות ב"יבשת הישנה" הפכו אותה לאטרקטיבית עבור המוכרים.

בסוכנות רויטרס מדווחים כי בשבועות הקרובים ייצאו לפחות שלושה משלוחים של נפט גולמי מארה"ב. במקביל, באפריל ובמאי יגיעו ליבשת משלוחים של סוגים שונים של נפט, בראשם WTI. גם איראן החלה למכור נפט לאירופה, בעקבות הסרת הסנקציות.

המשלוחים מארה"ב מתאפשרים בעקבות החלטת הקונגרס משלהי השנה שעברה לבטל איסור בן 40 שנה על ייצוא נפט. מאז ביטול האיסור, כבר הגיעו לאירופה ולאגן הים התיכון כמה משלוחים של נפט, כך לפי רויטרס.

קידוח נפט של רויאל דאץ קידוח נפט של רויאל דאץ' של באלסקה | צילום: US Coast Guard קידוח נפט של רויאל דאץ

"כמות מכובדת של נפט גולמי אמריקאי בדרכו לאירופה", טוען סוחר נפט. לדבריו, המשלוחים האלה עלולים להפעיל לחץ על הייצור בים הצפוני.

רמות מלאי הנפט בארה"ב עומדות על שיא של 518 מיליון חביות, כך על פי נתוני נהל מידע האנרגיה. במקביל, בשבועות האחרונים נרשמה ירידה בתעריפי המשלוחים, כך שהמשלוחים לאירופה נהפכו לאטרקטיביים יותר.

עם זאת, בשל האיסור על יצוא נפט אמריקאי - שכאמור היה בתוקף 40 שנה - בתי זיקוק רבים באירופה לא יודעים כיצד לטפל בנפט הגולמי האמריקאי, ומעדיפים להימנע מכך, גם אם על הנייר זה משתלם כלכלית. "אנחנו לא מכירים את הנפט מהסוג הזה, לכן אנחנו זקוקים ליותר זמן", אמר בעלים של בית זיקוק באירופה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות