אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה בת"א מפחדת ממדד הפחד

הבורסה בת"א מפחדת ממדד הפחד

המדד מהווה תמונת ראי לציפיות המשקיעים והערכות הסיכון של הבורסה בעתיד. התנודתיות הגבוהה מצביעה על אי הוודאות שלהם לגבי רמתה של האי הוודאות, דבר שעשוי להבריח אותם משוק המניות, למקומות יציבים יותר

07.03.2016, 13:28 | יורם קרול

מדד ה-'VIXTA' של הבורסה בתל אביב, המוכנה מדד "הפחד", מספק תמונת ראי טובה לציפיות המשקיעים והערכות הסיכון שלהם לגבי עתידה של הבורסה.

 

המדד מודד את סטיית התקן הגלומה באופציות הנסחרות בבורסה בת"א, כאשר סטיית התקן מייצגת את רמת התנודתיות אשר צופים המשקיעים. צפייה לתנודות (עליות/ירידות) חדות בבורסה, תקפיץ את מדד לגובה ואותו דבר להפך. כיום, המדד נמצא ברמתו הנמוכה בתוך הטווח של החודשים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

מדד הפחד הישראלי מדד הפחד הישראלי מדד הפחד הישראלי

עד הקיץ האחרון, המדד נע בטווח מצומצם יחסית שבין 9 נקודות ל-17 נקודות, וכשהחלה הטלטלה בשווקי המניות הסינים, ברקע לירידות החדות במחירי הנפט, המדד החל לנוע בתנודתיות גבוהה יותר בטווח שבין 11 נקודות ל-27 נקודות. כאשר סטיית התקן המגולמת של שיעורי השינוי במדד, גבוהה פי 9 מזו של התקופה הקודמת, במונחים שבועיים.

על פי מחקרים, לקצב השינוי ברמותיו של המדד יש חשיבות לא פחותה מאשר לרמות המדד כשלעצמם. עלייה חדה במדד מהווה בטווח הקצר תחזית לירידת מחירי מניות, ואילו תנודתיות גבוהה שלו מלמדת על תחושת 'בלבול' בקרב המשקיעים לגבי כיווני השוק בעתיד.

חשיבותו של המדד היא בהמחשת חששות השוק מתנודתיות גוברת בשוק המניות ואת החשיבות של ניהול סיכונים באמצעות גידורים שונים. כיום, למרות רמתו הנמוכה של המדד, התנודתיות הגבוהה של התקופה האחרונה מצביעה על אי הוודאות של המשקיעים ברמתה של האי הוודאות, דבר שעשוי להבריח אותם משוק המניות, למקומות יציבים יותר.

 

הכותב הינו ראש תחום מימון בקרייה האקדמית אונו

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות