אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים יעניק מימון בסך 200 מיליון דולר לפרויקט ההשקיה של נטפים באתיופיה צילום: דוד גרב

בנק הפועלים יעניק מימון בסך 200 מיליון דולר לפרויקט ההשקיה של נטפים באתיופיה

מדובר בפרוייקט שעליו הודיעה נטפים באוגוסט 2014; ההלוואה תיפרע בטווח זמן של כ-9.5 שנים ותבוטח באמצעות תאגיד של חברות ביטוח הכולל את חברת 'אשרא' הישראלית וחברות ביטוח בינלאומיות

06.03.2016, 10:22 | גולן חזני

בנק הפועלים יעניק מימון של 200 מיליון דולר לחברת הסוכר של ממשלת אתיופיה (Ethiopian sugar corporation) לביצוע פרוייקט השקיה גדול של קני סוכר, על ידי חברת נטפים. הפרויקט ישתרע על פני שטח של 70,000 דונם.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בפרוייקט גדול שעליו הודיעה נטפים באוגוסט 2014. היות ומדובר במדינה בעלת סיכון גבוה שיתרון המטבע שלה אינן גבוהות, ההלוואה תיהיה מבוטחת באמצעות תאגיד של חברות ביטוח הכולל את חברת 'אשרא' הישראלית ומספר חברות ביטוח בינלאומיות גדולות.

המימון יועמד בדרך של "אשראי קונים" (BUYERS CREDIT). במתכונת זו תועמד הלוואה לחברת הסוכר ע"י הבנקים המלווים, בערבות מלאה של ממשלת אתיופיה. המימון יועמד לחברת הסוכר בחלקים, כנגד ביצוע אבני הדרך בפרויקט, והתשלומים יועברו ישירות לנטפים, כתמורת יצוא. חברת הסוכר הממשלתית תפרע את ההלוואה בטווח זמן ארוך יחסית של כ-9.5 שנים כאשר סיכון החזר ההלוואה יבוטח ע"י התאגיד. 

יעקב אורבך יעקב אורבך יעקב אורבך

הפתרון המימוני בדרך של "אשראי קונים" אפשר לחברת נטפים להציע לחברה הממשלתית תנאי מימון נוחים וע"י כך סייע במימוש העסקה, וזאת מבלי להיחשף לסיכוני אשראי פוליטיים ומסחריים. את העסקה הוביל מטעם הפועלים מנהל החטיבה העסקית יעקב אורבך.

נטפים, המנוהלת ע"י רן מידן, תוביל את הפרויקט בשיתוף חברת "ברן" וחברת "גלובל אפריקה" בהובלת איתי טרנר. במסגרת הפרויקט תספק נטפים פתרון 'מקצה לקצה', החל מתכנון הנדסי, אספקת תשתיות לשאיבה והולכת מים, מערכות השקיה ומערכות בקרה ושליטה, ועד לליווי אגרונומי והנדסי.

גידול קנה הסוכר יושקה בטכנולוגיה מתקדמת של "טפטוף טמון" (מערכות טפטוף הנפרסות מתחת לאדמה), אשר הוכחה כטכנולוגיה המגדילה באופן משמעותי את כמות היבול, תוך יצירת חסכון ניכר במים ובמשאבים נוספים. העבודות צפויות להתחיל באופן מידי ולהיפרש במשך השנתיים הקרובות.

רן מידן , צילום: אוראל כהן רן מידן | צילום: אוראל כהן רן מידן , צילום: אוראל כהן

רן מידן מנכ"ל נטפים אמר כי : "מדובר בעסקה בינלאומית גדולה בתחום החקלאות ובפרויקט אסטרטגי המחזק את פעילות נטפים באפריקה בכלל ובאתיופיה בפרט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות