אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפט זינק ב-5.5% לרמתו הגבוהה השנה; חילוקי דעות בפד על האינפלציה

הנפט זינק ב-5.5% לרמתו הגבוהה השנה; חילוקי דעות בפד על האינפלציה

נעילה מעורבת בוול סטריט; הזהב איבד 0.5% - ונסוג מהשיא בן 13 החודשים; הנפט מסוג WTI נסגר ב-37.9 דולר; עלייה נמוכה מהצפוי באשראי הצרכני; סטנלי פישר: "ייתכן שהאינפלציה מתעוררת"; לאל בריינארד: "צריך להמתין ולבדוק"

07.03.2016, 23:06 | מיקי גרינפלד ואמיר רוזנבאום

דיווח שוטף מהמסחר באסיה, אירופה וניו יורק: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ניקיי האנג סנג שנגחאי דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

23:00 - נעילה מעורבת

המדדים בוול סטריט ננעלו במגמה מעורבת: דאו ג'ונס עלה ב-0.4%, נאסד"ק איבד 0.2% ו-S&P שמר על יציבות.

לפני הנעילה פורסמו נתונים של הפדרל ריזרב שלפיהם האשראי הצרכני עלה ב-3.6% בינואר, קצב שנתי של 10.5 מיליארד דולר - נמוך מתחזיות האנליסטים שעמדו על 16.5 מיליארד דולר. זהו קצב הגידול האיטי ביותר מאז מרץ 2013. בדצמבר נרשמה עלייה של 7.3%. ההיקף הכולל של האשראי הצרכני, ללא משכנתאות, עומד על 3.5 טריליון דולר. 

22:15 - חילוקי דעות בצמרת הפדרל ריזרב

שני בכירים בבנק המרכזי האמריקאי נאמו הערב במקביל בשני מקומות שונים - והציגו עמדות מנוגדות בנושא האינפלציה והשפעתה על העלאות ריבית עתידיות.

סטנלי פישר, סגן יו"ר הפד ונגיד בנק ישראל לשעבר, אמר כי "ייתכן שהאינפלציה מתחילה להתעורר - דבר שהיינו רוצים לראות" - אמירה שעשויה לתמוך בהעלאת ריבית בטווח הקרוב. הוא ציין כי אינו סבור שהקשר בין אבטלה לבין אינפלציה (עקומת פיליפס) - התנתק: "הקשר הזה מעולם לא היה חזק במיוחד, אבל הוא קיים". לפי עקומת פיליפס, ככל שהאבטלה יורדת - האינפלציה עולה. שיעור האבטלה בארה"ב נמצאת כיום בשפל של שמונה שנים - 4.9%.

מהצד השני, לאל בריינארד, חברת מועצת הנגידים של הפד, אמרה כי הבנק המרכזי צריך לבדוק היטב האם האינפלציה אכן עולה, לפני שהוא ממשיך בהידוק המדיניות המוניטרית. בעניין הקשר בין אבטלה לאינפלציה היא אמרה כי אמנם ייתכן שהקשר עדיין קיים - אבל הוא קלוש יותר מבעשורים הקודמים. לדבריה, "אנחנו צריכים להיזהר בקביעה כי השיפור בשוק העבודה יוביל לעליית האינפלציה לכיוון היעד, 2%. אנחנו צריכים לוודא שזה אכן קורה בפועל".

סטנלי פישר ולאל בריינארד , צילום: מיקי אלון סטנלי פישר ולאל בריינארד | צילום: מיקי אלון סטנלי פישר ולאל בריינארד , צילום: מיקי אלון

21:45 - עדכון משוק הסחורות

הזהב איבד היום 0.5% ומחירו נסגר על 1,264 דולר לאונקיה. בשבוע שעבר הוסיפה המתכת הצהובה 4.1% לערכה - ורשמה שיא של 13 חודשים.

מחיר הנפט הגולמי מסוג WTI זינק ב-5.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק  וננעל ב-37.9 דולר לחבית - הרמה הגבוהה ביותר השנה.

20:45 - עוברים למגמה מעורבת

 

המדדים המובילים בבורסות וול סטריט נסחרים כעת במגמה מעורבת: המדדים נאסד"ק ו-S&P 500 יורדים ב-0.2% ומדד דאוג ג'ונס מתחזק ב-0.3%.

 

19:25 - הנפט משלים זינוק של 40% בתוך פחות מחודשיים

 

הנפט משלים זינוק של 40% בתוך פחות מחודשיים. השיחות על הקפאת התפוקה, והעליות בשווקי המניות, הטיבו עם הזהב השחור שנסחר בתחילת השנה בשפל של 12 שנים. חבית נפט מסוג ברנט עולה ב-4.9% ונסחרת תמורת 40.6 דולר לחבית. נפט מסוג WTI עולה ב-4.7% ונסחר תמורת 37.6 דולר לחבית.

 , צילום: אי פי אי צילום: אי פי אי  , צילום: אי פי אי

18:50 - המדדים המובילים עוברים לעליות

 

המדדים המובילים בוול סטריט אשר פתחו את המסחר בירידות של עד 0.5% עוברים כעת לעליות: דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, מדד נאסד"ק מתחזק ב-0.2% ו-S&P 500 עולה ב-0.2%.

17:20 - "הכלכלה האמריקאית נראית מצוין ביחס לפוטנציאל הגלום בה"

 

אורי גרינפלד הכלכלן הראשי של פסגות בסקירותו השבועית: "הכלכלה האמריקאית נראית מצוין ביחס לפוטנציאל הגלום בה, שיעור האבטלה ממשיך לרדת, האינפלציה ממשיכה לעלות ואפילו ציפיות האינפלציה בשווקים לטווחם השונים גבוהות מרמתן מחודש דצמבר, אבל השווקים לא משחקים כרגע באותו המשחק כמו הפד. ראשית, בגלל התחזקות הדולר, השתטחות עקום התשואות ובעיקר מרווחי התשואות הגבוהים בשוק הקונצרני, התנאים הפיננסיים בארה"ב עדיין קשיחים יותר מאלו שהיו בדצמבר".

"שנית, שוק האג"ח מגלם כיום העלאת ריבית אחת בלבד ב-2016 והסתברות של 8% בלבד להעלאת ריבית החודש כך שהפתעה של ילן עלולה לייצר זעזוע קל בשוק ולהקשיח את התנאים הפיננסיים עוד יותר. כפי שהפד לימד אותנו בשנתיים האחרונות, הדבר האחרון שהוא מעוניין לראות זה זעזועים ולכן סביר להניח שהריבית תוותר על כנה. יחד עם זאת, באם המגמות בשוק העבודה ובאינפלציה תמשכנה הפד יהיה מעוניין להעלות את הריבית לפחות פעמיים עוד השנה וייתכן בהחלט שכבר בהודעה של שבוע הבא תתחיל ילן לאותת לשווקים על כוונה זו" טוען גרינפלד.

16:30 - ירידות בפתיחת המסחר בוול סטריט

הבורסות בניו יורק פותחות את יום המסחר הראשון של השבוע בירידות שערים: דאו ג'ונס נחלש ב-0.3%, מדד נאסד"ק יורד ב-0.6% ו-S&P 500 נסוג ב0.5%.

14:20 - אפי פיתוח צוללת ב-15% בלונדון

המשבר הכלכלי ברוסיה הכה בחוזקה באפריקה ישראל - חברת ההשקעות של לב לבייב. החברה הבת אפי פיתוח שפועלת ברוסיה ונסחרת בלונדון, דיווחה כי תסיים את שנת 2015 עם הפסד עמוק של 1.8-1.9 מיליארד שקל. ההון העצמי המיוחס לבעלים צפוי להסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל לבין כ- 1.3 מיליארד שקל.

 

 

אפי-מול של אפי פיתוח, רוסיה אפי-מול של אפי פיתוח, רוסיה אפי-מול של אפי פיתוח, רוסיה

 

15:30 - לקראת המסחר בוול סטריט - עדכון תחזיות ומניות

כשעה לפתיחת המסחר בוול סטריט, החוזים העתידיים על המדדים המובילים יורדים בעד 0.4%.

מארוול על המדף

הניו יורק פוסט מדווח כי חברת הטכנולוגיה מארוול (Marvell), הפועלת גם בישראל, מעמידה את עצמה על המדף למכירה ושחברת אבאגו היא אחת האופציות לרכישה. המנייה מזנקת ב-6% בטרום המסחר.

הורדת דירוג לסטרטסיס הישראלית

בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן (JP Morgan) מוריד את המלצתו לחברת סטרטסיס הישראלית מ-'ניטרלי' ל-'תשואת חסר'.

הצעה נגדית לדו פונט

חברת BASF הגרמנית, חברת הכימיקלים הגדולה בעולם, שוקלת להציע הצעת רכש לחברת דו פונט (DD). זאת לאחר שבחודש דצמבר של השנה השעברה דווח כי דו פונט תתמזג עם דאו כימיקל (DOW) במה שדובר כעסקה הגדולה ביותר אי פעם בתחום.

14:10 - צפי לירידות בוול סטריט

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בשעה זו בירידות שערים: החוזה על מדד הדאו ג'ונס יורד ב0.3%, החוזה על מדד נאסד"ק נחלש ב-0.4% והחוזה על ממד ה-S&P 500 נחלש ב-0.5%.

4 מתוך 5 כלכלנים מסכימים: העלאות הריבית בארה"ב קרבות

האגודה הלאומית לכלכלה ועסקים בארה"ב פרסמה היום את תוצאותיו של סקר שנערך בקרב כלכלנים בכירים ברחבי המדינה וממנו עולה ש-80% מהם מאמינים כי הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב, יעלה את הריבית לפחות עוד פעם אחת השנה. 39% מנשאלי הסקר צופים כי הבנק יעלה את הריבית רק פעמיים השנה ו-24% טוענים שתהיה רק העלאה אחת בלבד.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

13:05 - "שוקי הנפט העולמיים יחוו תיקון לפני סוף השנה"

 

שוקי הנפט העולמיים יחוו תיקון לפני סוף השנה, שכן רמת המחירים הנוכחית מאלצת את כל היצרניות להקפיא את הייצור. כך מעריך שר האנרגיה של איחוד האמירויות הערביות, סוהיל בין מוחמד אל מאזורי.

"אני מאמין שהמחיר הנוכחי מאלץ את כולם להקפיא ייצור. זה קורה בעודנו מדברים. אין לאף אחד סיבה להעלות את התפוקה ברמת המחירים הנוכחית", אמר השר לעיתונאים בכנס התעופה באבו דאבי. "יצרניות רבות ברמת המחירים הנוכחית, ואני חושב שהם כולם מחוץ לארגון יצואניות הנפט (אופ"ק), ולכן אלה חדשות טובות בכל הקשור לאיזון השוק מחדש, עלינו רק להיות סבלניים", הוסיף.

 

12:20 - ירידות בתשואות האג"ח האירופאיות

התשואות של אגרות החוב ל-10 שנים האירופאיות נסחרות בשעה זו בירידות, זאת על רקע הירידות בשווקי המניות: התשואה של האג"ח הגרמנית יורדת ב-3 נקודות בסיס ל-0.2%. התשואה של האג"ח הבריטית נחלשת ב-2 נקודות בסיס ל-1.46%. בצרפת התשואה של האג"ח נחלשת ב-4 נקודות בסיס ל-0.54%. ביוון התשואה של האג"ח מאבדת נקודות בסיס אחת ל-9.8%.

 , צילום: הילה ספאק צילום: הילה ספאק  , צילום: הילה ספאק

11:30 - ירידה חדה במניית חברת החשמל הצרפתית

מניית חברת החשמל הצרפתית Electricité de France מאבדת 6.8% לאחר שסמנכ"ל הכספים שלה תומאס פיקוומאל (Thomas Piquemal) התפטר מתפקידו, בשל התנגדותו להשקעה האדירה של החברה בפרויקט הגרעיני בנקודת הינקלי (Hinkley Point) שבאנגליה. 

ההשקעה הכוללת בפרויקט מוערכת ב-26.5 מיליארד דולר (18 מיליארד לש"ט) וחברת החשמל הצרפתית, המוחזקת ב-85% על ידי הממשלה, צפויה להחליט בקרוב על היקף ההשקעה שלה בפרויקט. חברת החשמל הסינית General Nuclear Power התחיייבה להשקיע 35% במיזם והחברה הצרפתית צפויה להיכנס להשקעה בהיקף דומה או יותר גבוה.  

10:30 - פתיחה חלשה באירופה

מדד דאקס בגרמניה נכנס ליום המסחר הראשון של השבוע בירידה של 0.3%, קאק הצרפתי יורד ב-0.1%, פוטסי הבריטי נחלש ב-0.2%.

10:00 - נעילה מעורבת באסיה

שנגחאי עלה ב-0.8%, האנג סנג ירד ב-0.1%, ניקיי ירד ב-0.6%.

8:40 - ה-S&P 500 על סף ה-2,000 נק'

מדד S&P 500 עלה בשבוע שעבר ב-2.7% וננעל ברמה הגבוהה ביותר מזה חודשיים. רמת הנעילה המדויקת של המדד עוררה באופן טבעי תשומת לב מיוחדת – 1.999.99 נקודות, ממש שבריר לפני הרמה הטכנית המשמעותית של 2,000 נקודות. זוהי הפעם הראשונה שבה רשם המדד נעילה ברמה כה קרובה למספר עגול (99.99), אף שסגירה עגולה ידע המדד, פעמיים (25 באוקטובר 1979 ו-28 ביולי 1978).

8:20 - ממתינים להכרעה באירופה

השווקים בעולם מצפים להודעה שתצא ביום חמישי מהבנק האירופי (ECB). על פי ההערכות צפוי הבנק להודיע על שורה של צעדים מרחיבים נוספים, במטרה לתמוך בכלכלת אירופה. לאחר התכנסותו האחרונה בחודש ינואר, אמר הנשיא מריו דראגי כי במפגש הבא יבחן הבנק צעדים מקלים נוספים.

נכון להיום, הריבית על היורו עומדת על 0.05% והריבית על הפקדונות עומדת על מינוס 0.3%. תוכנית הרכישות של הבנק הוארכה בדצמבר האחרון עד למרץ 2017, כך שהיא צפויה להסתכם ב-1.62 טריליון יורו - 60 מיליארד יורו בחודש. ההערכה הרווחת בשווקים היא כי השבוע יוריד הבנק את הריבית על הפקדונות ב-0.1%-0.2%, ירחיב את היקף הרכישות החודשי ב-10 עד 20 מיליארד יורו ויאריך את תקופת התוכנית מעבר לחודש מרץ 2017.

מריו דראגי, צילום: בלומברג מריו דראגי | צילום: בלומברג מריו דראגי, צילום: בלומברג

 

8:10 - אג"ח ממשלתיות

תשואת האג"ח היפנית ל-10 שנים שורמת על יציבות, ברמתה האפסית (0.003%-). תשואת האג"ח הגרמנית ל-10 שנים עומדת על 0.23%. תשואת האג"ח המקבילה בארה"ב על 1.88%.

7:40 - נפט

הנפט מסוג WTI עולה בשעה זו ב-1.7% ונסחר ברמה של 36.5 דולר לחבית. הברנט עולה ב-1.8% ונסחר ב-39.4 דולר לחבית.

7:35 - שער היואן

הבנק המרכזי של סין קבע את שער ההתייחסות של היואן על 6.5113 דולר - מול 6.5284 דולר ביום שישי. בכך מציג הבנק המרכזי העלאה שלישית ברצף של שער ההתייחסות מול הדולר. המסחר ביואן יכול לנוע בטווחים של עד 2% לכל צד משער ההתייחסות שקובע הבנק - במסחר בפועל לא נרשמת תנועה מהותית ביואן.

7:30 - מגמה באסיה

 

בפתיחת שבוע המסחר נרשמת מגמה מעורבת באסיה, כשהבורסה הסינית רושמת עליות מתונות בהמשך לתוכנית הכלכלית המעודכנת שהציגה בסוף השבוע הנהגת המדינה. שנגאי עולה ב-0.4%, האנג סנג יורד ב-0.1%, ניקיי ירד ב-0.6%.

ממשלת סין הורידה בסוף השבוע את תחזית הצמיחה לשנה הנוכחית לרמה של 6.5%-7%, וזאת מרמה של 7% ב-2015. מדובר בפעם הראשונה מאז שנת 1995 שהממשלה קובעת טווח צמיחה - מהלך שיאפשר יותר גמישות בפעולתה. ממשרד האוצר הסיני נמסר כי הגירעון הפיסקאלי יעלה מ-2.3% ל-3% - זאת בניסיון להגביר את הצמיחה.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות