אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוזלת תעריפי הרכב לא חלחלה לחברות הביטוח צילום: אוראל כהן

הוזלת תעריפי הרכב לא חלחלה לחברות הביטוח

חברות הביטוח לא הורידו תעריפים בעקבות כניסת תאגיד הפול כמתחרה עם תעריפים מוזלים החל מה-1 בפברואר. רק מאות בודדות של נהגים רכשו דרך הפול ביטוח

06.03.2016, 17:52 | רחלי בינדמן

שבוע מאז יצא שר האוצר משה כחלון ברפורמה מרחיקת לכת לכאורה להוזלת תעריפי ביטוחי הרכב ובינתיים לא נרשמה התלהבות משמעותית מצד הציבור הרחב.

כזכור החל מפברואר יכולים הנהגים לרכוש ביטוח רכב חובה מוזל מתאגיד הפול - תאגיד שהוקם בחסות חוק ונמצא בבעלות של חברות הביטוח כולן ואשר התעריפים שלו נקבעים על ידי משרד האוצר. עד פברואר הפול הציע תעריפים יקרים מאד שהיו רלוונטים רק לציבור נהגי האופנועים שלא יכלו להשיג ביטוח בחברת ביטוח מסורתית. אלא שכעת הפול מציע תעריפים אטרקטיביים במיוחד לאחר שהאוצר הוריד את התעריפים שלו והפך אותם לכאלו הקשורים בתנאים הפרטניים של כל נהג - זכר או נקבה, וותק על הכביש, היסטוריית תאונות, קיומה או היעדרה של מערכת בקרת נהיגה ועוד. באוצר הכריזו כי התעריפים שמציע הפול יהיו זולים עד 40% לעומת התעריפים שמציאות חברות הביטוח כיום והכריזו כי הם מקווים שחברות הביטוח יישרו קו עם התעריפים החדשים של הפול. חברות הביטוח מצידן לא נשארו חייבות והגישו בג"ץ נגד החקיקה בטענה כי התעריפים שנקבעו לפול אינם כלכליים.

מכוניות, צילום: אוראל כהן מכוניות | צילום: אוראל כהן מכוניות, צילום: אוראל כהן

אלא שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי בינתיים רק מאות בודדות של נהגים הצטרפו לביטוח דרך הפול בעוד שיתר חברות הביטוח כלל לא הורידו תעריפים כדי להתחרות בו - כלומר החברות לא רואות בפול סכנה לרווחיות שלהן. זאת אגב למרות קמפיין פרסומי רחב היקף בו יצא האוצר ואשר כולל תשדיר פרסומת המופיע בשעות הפריים טיים.

מבדיקת התעריפים המוצגים בחשבון תעריפי ביטוח חובה של משרד האוצר המתעדכנים על בסיס חודשי עולה כי רוב החברות לא הוזילו תעריפים במטרה להתחרות בפול. כך למשל התעריף שמציע הפול לנהגת בת 23 עם שלוש שנות ותק ועם מערת ESP לבקרת נהיגה ברכב עומד על כ-2,000 שקלים בעוד שהמתחרה הזול ביותר מציע תעריף הגבוה ב-280 שקלים - שלמה ביטוח. הפער מול התעריפים שמציעות חברות כמו כלל, מגדל ואפילו חברת הביטוח ביטוח ישיר מגיעים ל-400-500 שקלים.

אחת הסיבות אגב לנוחות היחסית של חברות הביטוח מול התעריפים של הפול טמונה בכך שהן מציעות לנהגים שרוכשים ביטוח חובה גם ביטוח רכב מקיף. חברות הביטוח נוהגות להציע הנחות בתעריפים בביטוח המקיף למי שרוכש דרכן את ביטוח החובה ואילו כאשר נרכש הביטוח דרך הפול הנהג עלול לעשות את החשבון כי לא יזכה להנחה בביטוח המקיף ואולי עדיף לו כבר לרכוש את שני הביטוחים כחבילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות