אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדר הפשרה בלאומי: בצעד קדימה וחצי צעד לאחור צילום: אוראל כהן

הסדר הפשרה בלאומי: בצעד קדימה וחצי צעד לאחור

התנגדות להסדר שתוגש לשופט כבוב: "רוסק־עמינח נותנת שיפוי בדיעבד לגליה מאור"

07.03.2016, 08:08 | משה גורלי
דרך החתחתים של הסדר הפשרה בבנק לאומי עשתה בשבוע שעבר צעד קדימה וחצי צעד אחורה. מצד אחד נתן השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בת"א צו חוסם לתביעה בניו יורק. מצד שני הוא החליט לעכב את פרסום ההסדר, עד שיכריע בחוקיות סעיף השיפוי שניתן בו בדיעבד לבכירי הבנק. עו"ד אופיר נאור יגיש לבית המשפט את טיעונו בעניין זה היום. "גברת רוסק־עמינח נותנת שיפוי בדיעבד לגברת גליה מאור", טען נאור בדיון ביום חמישי והצביע על שתי בעיות — פעולה בניגוד לחוק החברות ובניגוד עניינים. אחרי שיפורסם ההסדר לתגובות היועץ המשפטי, המפקח על הבנקים וגורמים מהציבור, יושמעו כנראה הסתייגויות נוספות. למשל, אם לא היה אפשר לחלץ יותר כסף מהמבטחים החיצוניים. הפוליסה של בכירי הבנק עומדת על 250 מיליון דולר, והצ'ק שיעבירו במסגרת ההסדר הוא על 66 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

מנסים לזרוק את הטרמפיסטים

לפי ההסדר ישלמו מבטחי הבנק 92 מיליון דולר (66 מיליון המבטחים החיצוניים, 26 מיליון ישלם ביטוח הקפטיב הפנימי). נוסף על כך ישלמו מכיסם נושאי המשרה גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ 5.1 מיליון שקל.

מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח , צילום: לאומי יח"צ מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח | צילום: לאומי יח"צ מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח , צילום: לאומי יח"צ

לבנק אינטרס עליון לאשר את ההסדר כדי לקבל את הכסף כמה שיותר מהר. לכן הוא מנסה להשליך החוצה את "הטרמפיסטים" שמנסים לעכב ולטרפד. ביום חמישי "הושלך" בעל המניות מיכאל פורת שהגיש תביעה נגזרת בארה"ב. נאור, שהגיש תביעה ייצוגית, עדיין בתמונה. לטענתו דבק בהסדר פגם שאמור לעצור את פרסומו כבר בשלב הזה. מדובר בסעיף שבו ניתן לנושאי המשרה בבנק שיפוי בדיעבד "לשורת מעשים חמורה שחורגים דרמטית ממה שאפשר לתת במסגרת החוק. כל התחייבות של הבנק לשיפוי בדיעבד לנושאי המשרה ביחס לעילת התביעה הייצוגית והחרגתה מהכיסוי הביטוחי מהווה התרשלות שסותרת את טובת הבנק. זה אינו חוקי ואין בסמכות בית המשפט לתת אותו. ויש בו גם ניגוד אינטרסים. את השיפוי נותנים ההנהלה ודירקטורים נוכחיים למי שהיה בעבר בוס שלהם", טען נאור.

מאזן ההרתעה שמרחף מעל ההסדר

באי כוח הבנק שישיבו בהמשך הצליחו למצוא יתרון גם בעיכוב הזמני הזה. "אם כבוב יכריע עכשיו בעניין החוקיות, יהיה קשה אחר כך ליועץ המשפטי או למפקח על הבנקים להעלות טענות כאלה בהמשך", טענו נציגיו, והזהירו מפני הניסיונות להפיל את ההסדר: "מי שישמחו על כך יהיו המבטחים ואפילו נושאי המשרה שעמדתם טרם נשמעה וטרם הוגשה לבית המשפט". משפט זה מגלם את "מאזן ההרתעה" שמרחף מעל ההסדר — מי שיפיל את הצ'ק של 66 מיליון הדולר מהמבטחים, מסתכן בכך שהבנק לא יראה כלום אם תתברר התביעה הנגזרת בבית המשפט בסופו של יום. ועם זה, אם תתברר, לא רק שייחשפו המבוכות והמחדלים שהיו כרוכים בהתנהלות הבנק, אלא שהוא עשוי לזכות להחזר גדול מזה שעליו הוסכם בהסדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
שותפות להעלמת מס בארה"ב נגמרת בכסף בלבד? משהו פה רקוב לגמרי
אין ספק שמשהו רקוב לגמרי בספור הזה ומראה כמה ישראל מדינה מושחתת.הרי אם אזרח כלשהו נתפס בארה"ב על העלמת מס הוא לא יוצא מזה בדרך כלל בקנס כספי. גם בארץ זה לא מקובל בטח לא בסכומים שעליהם מדובר כאן. תראו מה עשו לאתי אלון .אבל כאן שום דבר - החזירו כמה מיליונים שמראש לא היו מגיגעים להם ובזה זה נגמר.לי ברור לגמרי שזה חייב להגמר אחרת לגמרי. מישהו צריך להרים את הכפפה ולתבוע שיעשה צדק.
נח  |  09.03.16