אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נורבגיה תשקיע מיליארד דולר בכבישים מהירים לאופניים צילום: MCT

נורבגיה תשקיע מיליארד דולר בכבישים מהירים לאופניים

המדינה הסקנדינבית מנסה לעודד את השימוש בכלי התחבורה, ששיעורו נמוך יחסית לשכנות. הרוכבים יוכלו לנסוע במהירות של עד 40 קמ"ש מפרברי הערים אל מרכזיהן ויפחיתו את גודש התנועה בכבישים. המטרה: צמצום גזי החממה באופן דרסטי עד 2030

07.03.2016, 09:00 | שירות כלכליסט

נורבגיה תשקיע קרוב למיליארד דולר בבניית מערכת כבישים מהירים שייוחדו רק לאופניים. הממשלה באוסלו הודיעה בשבוע שעבר כי תשקיע 8 מיליארד קרונות נורבגיות (923 מיליון דולר) בבניית עשרה כבישים בין־עירוניים דו־סטריים, כדי להפחית את פליטות גזי החממה מכלי הרכב.

קראו עוד בכלכליסט

"לאנשים יש מספיק צרות"

הכבישים לא יחברו בין ערים מרוחקות במדינה בת 5 מיליון התושבים, אלא בין ערים ובין פרבריהן. אוסלו מקווה כי חוץ מהמטרה הסביבתית שהכבישים הייחודיים יסייעו להשיג, הם יאפשרו לרוכבי אופניים להאיץ למהירות מרבית של 40 קמ"ש, ובכך ימשכו יותר רוכבים, שבתורם יורידו את הצפיפות שקיימת על הכבישים הרגילים.

רוכבי אופניים, צילום: בלומברג רוכבי אופניים | צילום: בלומברג רוכבי אופניים, צילום: בלומברג

ואולם, מבקרי התוכנית טוענים שההוצאה על הכבישים מיותרת, שכן היקפי השימוש באופניים ככלי תחבורה בנורבגיה נמוכים יחסית למדינות אחרות בסקנדינביה, והתוואים שבהם מתוכננים לעבור הכבישים הם הרריים וחשוכים רוב ימות השנה. חבר הפרלמנט סל־אידר יוביק אמר ליומון "וי.ג'י ניהטר" כי "הצעדים הללו לא רלבנטיים לצפון נורבגיה. לאנשים שם יש מספיק צרות אחרות כמו לפנות את השלג שנערם על הכבישים ועל המכוניות שלהם".

ואכן, נתונים על השימוש באופניים בסקנדינביה מלמדים כי בנורבגיה השתמשו באופניים רק 5% מהתושבים כדי לנוע ממקום למקום ב־2014, זאת לעומת 12% מהתושבים בשבדיה שהשתמשו באופניים ו־17% שימוש באופניים שתועדו בדנמרק.

בתגובה לביקורת טוענים בממשלה הנורבגית כי הכבישים יתוכננו במסלולים המישוריים ביותר האפשריים וכי תרבות האופניים במדינה כבר נמצאת בנסיקה. בהתאם לכך, ממשלת נורבגיה שמה לה למטרה להביא את שיעור השימוש באופניים כחלק מכלל נפח התחבורה במדינה ל־10% עד 20% ב־15 השנים הקרובות.

גם הספינות על הכוונת

היעד הזה הוצב כחלק מיעד רחב יותר של שינוי פני התחבורה בנורבגיה, כדי להפחית את פליטת גזי החממה במדינה. הממשלה קבעה כי 75% מהאוטובוסים במדינה ומחצית מהמשאיות בה חייבים להיות מדגמים בעלי פליטות גזי חממה נמוכות. נוסף על כך, 40% מהספינות והמעבורות, שהן כלי תחבורה שכיח בנורבגיה, יהיו גם הן בעלי פליטות נמוכות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות