אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור: משרד הבינוי ישווק לחברות בנייה קרקעות לבניית שכונות שלמות צילום: עמית שאבי

קבינט הדיור: משרד הבינוי ישווק לחברות בנייה קרקעות לבניית שכונות שלמות

בנוסף, החברה הזוכה תחויב להעסיק כקבלן משנה חברת בנייה זרה המתמחה בבנייה טרומית; החברות הזרות יוכלו להכניס לישראל עד 6,000 עובדים; הבוקר אישר קבינט הדיור תוכנית לפיה כ-30% ממספר יחידות הדיור שיתוכננו בשנה הקרובה, יהיו במחוז דרום

07.03.2016, 15:15 | אמיתי גזית

לאחר שבבוקר אישר קבינט הדיור את תוכנית היעדים של שר האוצר כחלון, שנועדה לספק לענף הנדל"ן קרקעות לבנייה, אישר הקבינט בצהריים את תוכניתו של שר הבינוי יואב גלנט שנועדה לספק כוח אדם לבנייה, ולזרז את הליכי הבנייה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי התוכנית משרד הבינוי ישווק לחברות בנייה קרקעות לבניית שכונות שלמות. החברות הזוכות יתבקשו לבנות לא רק את בתי המגורים, אלא גם את תשתיות השכונה, כבישים, מדרכות ומוסדות ציבור.

בנוסף, על פי התוכנית החברה הזוכה תחויב להעסיק כקבלן משנה חברת בנייה זרה המתמחה בבנייה תעשייתית, כלומר טרומית.

החברות הזרות יכנסו עם עובדיהן, עד 1,000 לכל אחת ובסך הכל 6,000. כמות זו תקוזז ממכסת העובדים הזרים לבנייה, העומדת כרגע על 20 אלף. אתמול פרסם משרד האוצר קול קורא לחברות בנייה זרות, וזאת במטרה ליצור מאגר שיכיל 6 חברות.

מתכננים הכי הרבה דירות בדרום

הבוקר אישר קבינט הדיור תוכנית של שר האוצר משה כחלון לפיה כ-30% ממספר יחידות הדיור שיתוכננו בשנה הקרובה, יהיו במחוז דרום.

 

על פי התוכנית של כחלון, מוסדות התכנון יצטרכו לאשר תוכניות לבניית 100 אלף יח"ד, מחציתן על קרקע מדינה והיתר בקרקעות פרטיות. על פי הודעת האוצר, מתוך כלל המתחמים שיאושרו - תוכניות לבניית 40 אלף יח"ד יהיו באזורי הביקוש.

מתכננים. מתי הביצוע?, צילום: שאטרסטוק מתכננים. מתי הביצוע? | צילום: שאטרסטוק מתכננים. מתי הביצוע?, צילום: שאטרסטוק

המחוז שבו צפויות להיות תוכניות בהיקף הגדול ביותר הוא כאמור דרום, בו יאושרו עד סוף השנה תוכניות לבניית 28,500 יח"ד. נתון הכולל תוכניות שיאושרו בוועדה המחוזית דרום ובותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור). לשם השוואה, במחוז המרכז היעד לאשר 22 אלף יחידות דיור ובמחוז תל אביב יאושרו בסך הכל תוכניות לבניית 14 אלף דירות.

מרב הנטל התכנוני נפל על הותמ"ל שתתבקש לאשר תוכניות לבניית 38 אלף יח"ד. לשם השוואה, הוועדות המחוזיות הכי פעילות אחריה הן חיפה, מרכז ותל אביב שיתבקשו לאשר תוכניות לבניית 12,500 יח"ד, 12 אלף ו-11 אלף, בהתאמה.

המדינה תשווק עד סוף השנה קרקע לבניית 55 אלף יחידות דיור, מתוכן 30 אלף באזור הביקוש. המונח שיווק מתייחס לקרקעות שפורסם מכרז לחכירתן. כחלון הציב גם יעד לסגירת עסקאות -  כלומר, קרקעות שהסתיים המכרז בהן, נבחרה חברת בנייה ונחתם איתה חוזה. על פי החלטת הקבינט עד סוף 2016, המדינה תתבקש לסגור עסקאות על קרקעות בהן אפשר לבנות לפחות 40 אלף יחידות דיור, מתוכן 26 אלף באזור הביקוש.

על פי תוכנית היעדים של כחלון, ישווקו השנה קרקעות לבניית לפחות 5,000 יח"ד ביישובי מיעוטים. כמו כן, קבינט הדיור קבע כי ישווקו קרקעות לבניית 2,300 דירות להשכרה ארוכת טווח - 1,570 במרכז, 730 בנגב.

'דירה להשכיר' תקדם בניית 20 אלף חדרים לסטודנטים

קבינט הדיור אישר את תוכניתו של כחלון, ויו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, לבניית 20 אלף חדרים במעונות סטודנטים חדשים עד 2020.  

התוכנית, במתכונת דלה, יצאה לדרך כבר ב-2011, וב-2014 תוקצבה בשתי פעמים בסך כולל של 260 מיליון שקל, אך עד עתה הצליחה להניב רק 700 חדרים. עד סוף השנה צפויים להתאכלס עוד כ-1,800 חדרים נוספים. במסגרת התוכנית שתוקצבה בשנת 2014 אושרו 23 פרויקטים שבכל אחד מהם לפחות 6,500 חדרים, אך רובם כאמור תרם יצאו לדרך. הכשלון הזה נבדק על ידי מבקר המדינה, ומופיע בדוח שיפורסם במאי. על פי הצעתו של כחלון, החברה הממשלתית "דירה להשכיר" תטפל מעתה בתוכנית, תתבקש להשלימה ואף להוסיף לה עוד מעונות, וזאת כדי לעמוד ביעדים שהגדיר קבינט הדיור. 

סטודנטים, צילום: אושרי אנגל סטודנטים | צילום: אושרי אנגל סטודנטים, צילום: אושרי אנגל

עד עתה התקציב הועבר לות"ת, שהוא הגוף הביצועי של המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה). אך גוף זה אינו מיומן בקידום תוכניות בני, ונקלע בכמה מקרים לקשיים מול מוסדות התכנון. לחלל הזה מתבקשת חברת דירה להשכיר להיכנס, היא תקדם תוכניות מול מוסדות התכנון, ותוציא אותן לפועל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות