אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במט"ח 24 מצביעים על שינוי מגמה: המסחר העצמאי זוקף ראש צילום: שאטרסטוק

במט"ח 24 מצביעים על שינוי מגמה: המסחר העצמאי זוקף ראש

מתחת לפני השטח, עולם המסחר בשוק ההון עובר תהליך מרתק, שאינו קשור בהכרח לתנודתיות בשווקים אלא מתייחס לאופן בו מתבצע המסחר בפועל. האם התחום השמרני והידוע של ניהול השקעות באפיקים מסורתיים עדיף על ניהול עצמי של ההון? המצב המאקרו פיננסי המורכב מתעתע במנהלי התיקים בשנים האחרונות ומייצר חלופות למודלים השמרניים והמוכרים. מהפכת המידע מנגישה לקהל הרחב עולם חדש של מידע וביצוע בשווקים הפיננסיים. מה פשר התופעה ומהן ההשלכות של תופעת הניהול העצמי של ההון?

14.03.2016, 12:23 | בשיתוף מט"ח 24
העיסוק בשווקים הפיננסיים היווה מאז ומעולם מקור לעניין בקרב משקיעים המחפשים אחר הזדמנויות להגדלת ההון העומד לרשותם.

הריבית הנמוכה, נתוני הצמיחה מכיוונה של סין ומשברי החוב בהם שרויות מדינות אירופה מטלטלות את השווקים, שמגיבים מצדם בתנודתיות רבה הבאה לידי ביטוי במחירם התזזיתי של הנכסים השונים.

ברקע, מתרחש לו תהליך מעניין לא פחות: תמהיל המשקיעים משתנה אף הוא. ההתפתחות המהירה בחזית הטכנולוגית מביאה עמה כמויות הולכות וגדולות של מידע איכותי אודות השווקים. מידע זה מופץ ברשת ומנגיש את עולמות התוכן הפיננסיים לקהלים רחבים ביותר, עובדה הניכרת במחזורי המסחר הגדלים בהתמדה. חברות פרטיות המעניקות שירותי מסחר מפתחות כלים טכנולוגיים ושיווקיים המשנים את חוקי המשחק. המידע זמין לכל ואינו נחלתו הבלעדית של קהל יעד מצומצם, שהורכב בעבר מלקוחות מוסדיים וממשקיעים פרטיים מנוסים וותיקים.

בעבר הלא רחוק נהגו המשקיעים לפנות לבנקים ולבתי ההשקעות לטובת רכישה של מכשירים פיננסיים שונים. מתודולוגיית ההשקעה של גופים אלו נוקשה וברורה ואינה מתירה ללקוח אפשרות ליטול חלק פעיל יותר בבניית תיק ההשקעות שלו.

"אנו מבחינים במגמה ברורה של מעבר לקוחות למסחר עצמאי באמצעות פלטפורמות מסחר אינטרנטיות" אומר עו"ד ברק בנעים, מנהל מכירות במט"ח 24, "תופעת המסחר העצמאי מייצרת דור חדש של משקיעים מעורבים וידענים יותר מאלו שהכרנו בעבר. הבנקים ובתי ההשקעות, שנחשבו לאוטוריטה בתחום, אינם מנפקים תוצאות משביעות רצון ברמת התשואה המתקבלת ולכן משקיעים רבים בוחרים להתחיל ולהתעמק באופן אישי בשווקים ולהתחיל להביע מעורבות של ממש בבחירת אפיקי ההשקעה שלהם".

עו"ד ברק בנעים, מנהל מכירות במט"ח 24 עו"ד ברק בנעים, מנהל מכירות במט"ח 24 עו"ד ברק בנעים, מנהל מכירות במט"ח 24

אחת הסוגיות הנידונות בהקשר של מסחר עצמאי הינה המינוף הגבוה אותו מעניקות חברות אלו ללקוחותיהן. מינוף הינו למעשה קו אשראי אשר מקבל הלקוח מחברות המסחר המאפשר לו לסחור בסכומים גבוהים בהרבה מאלו שהפקיד בחשבון הפרטי שלו. מכאן נובע כי במידה והלקוח בחר נכונה את כיוון השוק, רווחיו יהיו גבוהים הרבה יותר מאשר אם היה סוחר בסכום אותו הפקיד מלכתחילה.

מן הצד השני, חשוב לציין כי במקרה של הפסד עלול הלקוח שבחר בשימוש במינוף גבוה להפסיד את מלוא הסכום אותו הפקיד שכן הקרן מהווה אחוז קטן בלבד מן הסכום הכולל בו בחר לסחור.

"עניין המינוף זוכה אצלנו לדגש מיוחד", מדגיש בנעים "כל לקוח הפותח חשבון מסחר במט"ח 24 מקבל הסבר פרטני ומקיף אודות ההשלכות של מסחר ממונף. לא ייתכן מצב בו לקוח בוחר באופציה זו בלי להבין היטב מהם הסיכונים הניצבים בפניו. סוגיה זו עומדת תמיד בראש מעייננו והשקיפות בה אנו נוהגים בלקוחותינו היא אחת הסיבות המרכזיות בהצלחה שלנו"

עיון מעמיק בהבדלים בין ניהול חשבון באמצעות מנהלי תיקים לבין ניהול חשבון מסחר עצמאי מעניק הסבר בהיר אודות תופעת המעבר המאסיבי של לקוחות לאפיק האחרון.

המסחר העצמאי הולך וצובר תאוצה מסיבות ברורות אך הוא מחייב ידע רב והבנה מעמיקה של זירות המסחר הקיימות. כמו בכל תחום אחר, ההצלחה בשוק ההון עוברת דרך השקעה, למידה ומעקב אחר השווקים הפיננסיים.

אחד השלבים הראשונים עליהם צריך משקיע לתת את הדעת הינו בחירה נכונה של חברת המסחר איתה יצא לדרך. זמינות, מקצוענות ואכפתיות אמתית אינם נושאים עליהם אנו אמורים להתפשר בבואנו לבחור ברוקר שינהל את חשבון המסחר שלנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות