אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לענייני רגולציה החליטה: הקלות ליבואני מכשירי החשמל צילום: מיכאל קרמר

ועדת השרים לענייני רגולציה החליטה: הקלות ליבואני מכשירי החשמל

במסגרת ההחלטה יבוטל התקן הישראלי ויאומץ התקן האירופי כך שלא תידרש חובה לבדוק מכשירים ביתיים במעבדות מורשות בארץ. לטענת רה"מ, המשמש כיו"ר הוועדה, המהלך "יפחית את המחיר לצרכן", וזאת למרות שהוועדה לא ביטלה את הבדיקות היקרות יותר - שעורך מכון התקנים

07.03.2016, 16:13 | אורנה יפת
משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים יקל בדרישות שהוא מציב בפני יבואני מכשירי חשמל בכל הקשור לבדיקת הדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל מיובאים, ויאמץ את התקן האירופאי. ועדת השרים לענייני רגולציה שהתכנסה היום לראשונה הודיעה על הקלות בתחום סקרי האנרגיה ודיווח צריכת אנרגיה. במסגרת ההקלות, הוחלט לבטל את החובה לביצוע בדיקת צריכת חשמל של מכשירי חשמל ביתיים על ידי מעבדה מורשית בזמן שהם מגיעים לארץ. כדי לאמת את נתוני תווית האנרגיה של היבואן, יתבצעו בדיקות מדגמיות למוצרי החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, יתר הבדיקות שמבצע מכון התקנים ובהן בדיקות בטיחות, טמפרטורה של מכשירי החשמל, בדיקת נפח, וכו', ימשיכו להיבדק עם כניסת המוצרים לארץ. בדיקת הדירוג האנרגטי היא הבדיקה הפחות מורכבת שעושה מכון התקנים ולא היקרה מביניהן, מה שאומר שההקלות הן חלקיות ולא בטוח שההקלות יגיעו לצרכנים הסופיים.

חנות מוצרי חשמל. ישראל מאמצת את התקן האירופי, צילום: אריאל בשור חנות מוצרי חשמל. ישראל מאמצת את התקן האירופי | צילום: אריאל בשור חנות מוצרי חשמל. ישראל מאמצת את התקן האירופי, צילום: אריאל בשור

במשרד מסבירים שההחלטה התקבלה בסופו של תהליך ממושך שנערך בסיוע חברת ייעוץ. התהליך התמקד בשלושה תחומים הקשורים ברגולציה, במסגרתו הוחלט גם להקטין את התדירות לביצוע סקרי אנרגיה בקרב צרכנים מחמש לשבע שנים. בתחום דיווח צריכת אנרגיה, הוחלט לצמצם את קבוצת הצרכנים המחויבים בדיווח ולהקטין את תדירות הדיווח משנה לשנתיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש כיו"ר ועדת הרגולציה, אמר בדיון היום כי, "במדינת ישראל יש עודף רגולציה. ועדת השרים הזאת נפגשת על מנת להפחית את הנטל הזה שעולה הרבה כסף לאזרחים וגם לעסקים. היום אנחנו נטפל בסידור שערורייתי שקיים במדינת ישראל - אתה רוצה לייבא מוצרי חשמל עתירי אנרגיה במדינת ישראל, אתה לא מסתפק בתקן האירופי שעובר גם בספרד, גם באיטליה וגם בגרמניה וגם באיטליה. אתה רוצה לייבא מקרר או דבר אחר, יש תקן ישראלי מיוחד והתקן הזה עולה כסף, ומגלגלים אותו בהצלחה, והתקן הזה כמובן מגביל תחרות, שזה מגלגל עלות נוספת לשכר. היום אנחנו פשוט נבטל את התקן הישראלי, נאמץ את התקן האירופי, נפחית מחירים לצרכנים במדינת ישראל".

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "ההחלטה על ההקלות ברגולציה, שהתקבלה במסגרת התכנית הממשלתית להפחתת הנטל הרגולטורי, תקל על צרכני האנרגיה במגזרים התעשייתי, מסחרי, ציבורי. במקביל להקלות ברגולציה, המשרד ממשיך לפעול לייעול צריכת האנרגיה במשק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות