אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"למרות הזינוק החד בבורסה, לברזיל צפויה שנה קשה נוספת"

"למרות הזינוק החד בבורסה, לברזיל צפויה שנה קשה נוספת"

כך לפי יניב חברון הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס. בשבוע שעבר מדד המניות המוביל בברזיל זינק ב-18%, כאשר דווקא באותו שבוע התפרסם נתון הצמיחה הגרוע ביותר של ברזיל מאז 1981; חברון: "ברזיל תרשום שנה נוספת של התכווצות חדה בתוצר"

08.03.2016, 15:21 | אמיר רוזנבאום

"שנה מאתגרת נוספת מצפה לברזיל. ב. הפוטנציאל לעליות בשוק המניות קיים כל עוד מחירי האנרגיה ימשיכו להתאושש והסיכוי להדחת הנשיאה יעלה", כך לפי יניב חברון הכלכלן הראשי של אקסלנס שמספק תמונת מצב עדכנית בסקירתו השבועית על מצב הכלכלה הברזילאית.

קראו עוד בכלכליסט

"לאור המיתון החריף בברזיל, בו ההכנסה הפנויה של משקי בית ורווחי החברות הצטמצמו, ניתן להבחין ששיעור ההלוואות הלא משולמות עולה ובכך הבנקים בברזיל עלולים לספוג את ההפסד", אומר חברון.

לפי נתונים שפורסמו לפני מספר ימים, הגרעון בתקציב הממשלה הברזילאית צמח ל-10.3% מהתוצר. במקביל, לפני כשלושה שבועות הורידה סוכנות דירוג האשראי S&P את דירוג האשראי של המדינה ל-'BB+' והשאירה את אופק האשראי במצב שלילי. חברון מזכיר כי רק בשנת 2011 אותה S&P העלתה את ברזיל לדירוג שיא של A- אחרי שלל של מחמאות על מדיניות מוניטרית ופיסקלית מייצבות.

ריבית הבנק המרכזי של ברזיל נמצאת ברמה של 14.25%, כאשר רבע מחברי הוועדה המוניטרית בשבוע שעבר הצביעו בעד העלאת ריבית נוספת. לדברי חברון "קשה לתמרן מדיניות מוניטרית במציאות של אינפלציה גבוהה והתכווצות הצמיחה".

חברון מדגיש כי "שיעור האשראי ביחס לתוצר זינק בין 2007 עד סוף 2015 מ-35% ל-54%. לאחרונה הוא מציין, "תנאי הבנקים למתן אשראי התהדקו וקצב עליית האשראי התמתן".

בשבוע שעבר, שוק המניות הברזילאי רשם ראלי משמעותי כאשר מדד הבווספה (bovespa) טיפס ב-18%, כאשר דווקא באותו שבוע התפרסם הנתון צמיחה השנתי הגרוע ביותר מאז 1981. הרקע לעלייה בשוקי המניות היה העליות החדות במחירו של הנפט וההתפתחויות הפוליטיות הכללו את מעצרו של הנשיא לשעבר "לולה" אשר נלקח לחקירה עקב מעורבותו בפרשת השחיתות בחברת האנרגיה, פטרוברס.

 

בשנה שעברה, התכווץ התוצר הברזילאי ב-3.8%, כשהגורמים שהובילו אותו היו הירידה במחירי הסחורות העולמיים, אשר חלק ניכר מכלכלת ברזיל נשען עליהן. פרשת השחיתות סביב חברת האנרגיה פטרוברס והמשבר פוליטי כנגד הנשיאה המכהנת, דילמה רוסוף.

 הפגנה נגד מעורבות נשיאת ברזיל דילמה רוסף בשחיתות בפטרובראס, צילום: איי אף פי הפגנה נגד מעורבות נשיאת ברזיל דילמה רוסף בשחיתות בפטרובראס | צילום: איי אף פי  הפגנה נגד מעורבות נשיאת ברזיל דילמה רוסף בשחיתות בפטרובראס, צילום: איי אף פי

שיעור האבטלה בברזיל הגיע בחודש אוקטובר של השנה שעברה ל-7.9%, שיא של שש שנים, אבל שם הוא לא נעצר, בינואר האחרון טיפס שוב והפעם ל-8.3%. שיעור האינפלציה הפך לדו-סיפרתי, 10.7%, שיא של 12 שנה, כאשר היעד הממשלתי עומד בכלל על 4.5%.

המטבע הברזילאי, הריאל, הוא האחראי העיקרי לשיעור האינפלציה הגבוה, כאשר נחלש אל מול הדולר ב-49% במהלך השנה האחרונה. 

אבל כאן זה לא נגמר אומר חברון, "על פי התחזיות לשנת 2016 ניתן ללמוד כי התצור אמור להתכווץ בעוד 3.5%".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות