אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רעידות אדמה אילצו חברות נפט באוקלהומה להאט קצב צילום: בלומברג

רעידות אדמה אילצו חברות נפט באוקלהומה להאט קצב

מושלת אוקלהומה לא ששה לצמצם את היקפי כריית הנפט מפצלים, אך העלתה הילוך אחרי שרעידות אדמה גרמו נזקים לבתים ולתשתית החשמל בשכונת מגורים אמידה שמאוכלסת בעיקר בפוליטיקאים ובכירים במגזר הפיננסי

08.03.2016, 20:08 | שירות כלכליסט

תעשיית הפקת הנפט מפצלים במדינת אוקלהומה תיאלץ ככל הנראה לצמצם את היקפי הייצור שלה. זאת בעקבות הזינוק החד במספר רעידות האדמה שפקדו את המדינה בשש השנים האחרונות - כך דיווח "הניו יורק טיימס".

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכות מומחים, רעידות האדמה הן פועל יוצא של הטמנת פסולת הקידוחים הנוזלית במעמקי האדמה. הרגולטורים באוקלהומה ביקשו אתמול (ב') ממפעילי בארות קידוח לצמצם ב־40% את כמויות פסולת הנפט והגז שהם מחדירים לאדמה. ההנחיה החדשה הגיעה בעקבות בקשה שהוגשה בחודש שעבר לצמצום של 40% בהיקפי הטמנת הפסולת של בארות הנפט באזור אחר באוקלהומה.

פאלין בעצרת של טראמפ, צילום: איי פי פאלין בעצרת של טראמפ | צילום: איי פי פאלין בעצרת של טראמפ, צילום: איי פי

האיסורים הללו פירושם כי תעשיית הנפט המקומית תיאלץ להפחית את היקפי הפקת הנפט והגז. משום שהפסולת הנוזלית שהנה תוצר לוואי של שאיבת הנפט והגז היא הגורם להתגברות היקף רעידות האדמה, ככל שמופקים יותר נפט וגז, כך גם יש להיפטר מכמויות גדולות יותר של אשפה.

אף שישנם מי שמסלקים את הפסולת באמצעות הובלתה לאתרי טמינה, ההתנהלות הזאת אינה כדאית מבחינה כלכלית בשל מחירי הנפט הנמוכים.

עם זאת, הרשויות המקומיות מורשות רק להגיש בקשה לחברות הנפט ולא לחייבן לעשות זאת, שכן סמכותן בעניין זה אינה ברורה. לפי שעה סכסוכים משפטיים כמעט פרצו בשנה החולפת בשתי הזדמנויות, וככל הנראה יתעוררו סכסוכים נוספים.

איגוד הנפט והגז של אוקלהומה, גוף הסחר המרכזי של התעשייה האזורית, לא השיב לפניות "הניו יורק טיימס" לבקשת תגובה. גם אם חלק הארי של התעשייה שיתף פעולה עם ניסיונות הממשל המקומי לצמצם את היקפי רעידות האדמה, עדיין קיים קומץ חברות שהתרצה רק תחת לחץ כבד.

הבקשה המחודשת מגיעה אחרי ששלוש רעידות האדמה החזקות בתולדות אוקלהומה, בעוצמות של 4.7, 4.8 ו־5.1 בסולם ריכטר, זעזעו השנה את אחד מאתרי הקידוח הגדולים במדינה.

ב־2010, כאשר החלו הרעידות, אוקלהומה תיעדה שלוש בעוצמה שמעל 3 בסולם ריכטר. בשנה שעברה נרשמו 907 רעידות כאלה, והשנה אירעו עד כה 160 רעידות אדמה.

אף כי עלתה הטענה כי רעידות האדמה גרמו לנזקים בהיקף של מיליוני דולרים, הצמרת הפוליטית של אוקלהומה לא ששה עד כה לאכוף מגבלות על התעשייה השולטת בכלכלת המדינה. עד לאביב האחרון, המושלת מרי פאלין החזיקה בדעה כי הגורם לרעידות האדמה אינו ברור וסירבה לקדם חקיקה בנושא. פאלין שינתה את עמדתה לאחר שעלה מספר רעידות האדמה, אבל רק בינואר החלה הצמרת הפוליטית לפעול ופאלין הקצתה 1.4 מיליון דולר לבדיקות גיאולוגיות. זאת בעקבות סדרה של רעידות קטנות שפקדו את פרבר אדמונד העשיר של אוקלהומה, שם מתגוררים פוליטיקאים ובכירים במגזר הפיננסים, וגרמו לנזקים לבתים ולשיבושים באספקת החשמל. הכסף שהקצתה פאלין אפשר לקדם את הפעולות לניטור רעידות האדמה ולשכור את שירותיו של צוות מומחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות