אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהלי התיקים נגד הגמל החדש: "ייתן מקלט מס לאנשים אמידים בישראל, על חשבון אזרחי המדינה"

מנהלי התיקים נגד הגמל החדש: "ייתן מקלט מס לאנשים אמידים בישראל, על חשבון אזרחי המדינה"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר שלח מכתב חריף לשר האוצר הדורש להשוות הטבות המס של הגמל החדש למוצרים המתחרים – התיקים המנוהלים, קרנות הנאמנות ותעודות הסל

09.03.2016, 12:41 | רחלי בינדמן

מנהלי התיקים מעלים הילוך במאבק שלהם בקופת הגמל החדשה. אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר המייצג את חברות ניהול התיקים שלח מכתב לשר האוצר משה כחלון שיוצא כנגד מוצר הגמל להשקעה שאושר בתחילת השבוע בישיבת הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "הצעת החוק שהנחת השבוע לאישור הממשלה, בדבר קופת גמל להשקעה, מאד בעייתית ומסוכנת". הצעת החוק פשוט מובילה לאפליה פסולה בין אפיקי השקעה אלטרנטיביים, שדומים במהותם לכלי החיסכון החדש שמוצע. ישנן השלכות רוחב להצעת החוק, בגין אובדן הכנסות המדינה ממיסים, הסטת כספי משקיעים מהבורסה המקומית לבורסות בחו"ל, עלויות דמי ניהול גבוהות וכדומה". כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפני שבועיים קיימו מנהלי התיקים ישיבה דחופה על רקע השקת המוצר החדש, אך גם כשנודע כי המוצר יוגבל בתקרה הם חוששים מהאיום שלו לפעילות שלהם.

מוצר הגמל החדש יאפשר לכל אדם להפקיד כספים פרטיים בקופת גמל בהיקף של עד 100 אלף שקל בשנה ולהנות מדמי ניהול מוזלים בהשוואה לתיקים מנוהלים או קרנות נאמנות וכן לדחות את תשלום המס על רווחי ההון עד למועד המשיכה שניתן לבצע בכל עת.

אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר

למתמידים שיחסכו את הכסף עד גיל פרישה וימשכו את הכספים כקצבה ינתן פטור מלא ממס על רווחי הון. מנהלי התיקים חוששים כי מוצר הגמל החדש שמאפשר דחיית מס למפקידים יגרום לפגיעה בחברות ניהול התיקים וזאת למרות תקרת 100 אלף השקלים. מאחורי הקלעים, טוענים מנהלי התיקים כי התקרה אינה אפקטיבית שכן חוסך מתוחכם יוכל לפתוח מספר קופות גמל, בין היתר על שם אשתו והילדים ולחמוק כך מהתקרה.

"בישראל מספר מסלולי השקעה לטווח קצר ובינוני, בכללם חסכונות בבנקים, השקעה דרך מנהלי תיקי השקעות, פוליסות חיסכון, השקעות באמצעות קרנות נאמנות ותעודות סל.

קופת הגמל החדשה להשקעה, דומה במהותה לאפיקים אלו שגם בהם המשקיע יכול להחליט בכל מועד למשוך את השקעותיו. אולם בניגוד לאפיקים אלו בהם תשלום המס הוא שטוף ולרוב בשיעור של 25%, בקופת גמל תשלום המס הוא 15% בלבד" כותב לין.

"יש בכך אפליה בוטה למול מכשירי השקעה דומים בשוק ההון. אין שום רציונל להעניק יתרון מיסוי לקופת גמל שהיא בנזילות יומית, לעומת אפיקי השקעה דומים. עיקרון השוויון פשוט מופר" .

משה כחלון שר האוצר, צילום: עומר מסינגר משה כחלון שר האוצר | צילום: עומר מסינגר משה כחלון שר האוצר, צילום: עומר מסינגר

עוד טוען לין כי "תקרת הפקדות של 100 אלף שקל מותירה מקלט מס לאנשים אמידים בישראל, על חשבון מרבית אזרחי המדינה שלא יוכלו להעביר כספים לקופת הגמל החדשה, בין אם חסכונותיהם או תיק ההשקעות שלהם משמש בטוחה לבנק לטובת משכנתא שלקחו ובין אם מדובר בחוסכים לטווח קצר".

לין דורש פגישה דחופה עם שר האוצר וטוען כי יש להתנות הפקדה במוצר הגמל החדש לכך שהכסף יהיה סגור לפחות ל-25 שנה או לחלופין להשוות את התנאים למוצרים המתחרים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מנהלי התיקים טוענים
שזה ייגרע מהכנסות המדינה ממיסים?! כלומר הם נגד המשקיעים ובעד קופת האוצר. רוצים שהאזרחים ישלמו יותר מיסי רווח הון. פשוט לא להאמין. בנוסף הם נגד הסטת השקעות לבורסות חו"ל - כלומר הם טוענים ש'home bias' זה דבר נכון ופיזור השקעות בינ"ל זה דבר רע. זה רק מראה כמה הם מיותרים ולא מצדיקים את הכסף שהם גובים.
איתן  |  09.03.16
לכל התגובות