אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' ברנע מעריך את שווי אי.די.בי: בין מינוס 499 מיליון שקל ל־451 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

פרופ' ברנע מעריך את שווי אי.די.בי: בין מינוס 499 מיליון שקל ל־451 מיליון שקל

מחזיקי אג"ח ט' חוששים שהחברה חדלת פירעון ודורשים שעבוד של מניות כלל ביטוח. בסביבת החברה זועמים: "זהו ניסיון לסחוט את אלשטיין"

10.03.2016, 07:51 | גולן חזני

אי.די.בי פתוח מתקרבת לדיון המשמעותי ביותר עבורה מאז עברה לשליטת אדוארדו אלשטיין. שופט בית המשפט המחוזי חגי ברנר ידון היום בדרישת מחזיקי אג"ח סדרה ט' הארוכות להביא את החברה להסדר חוב, ועשוי לאלץ את אלשטיין לשעבד להם מניות של החברה־הבת כלל ביטוח. 

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשינוי הסדר החוב של החברה מ־2014. זה כלל הצעת רכש של 512 מיליון שקל לבעלי האג"ח לשעבר של אי.די.בי אחזקות, שהם כיום בעלי מניות מיעוט באי.די.בי פתוח. נאמני ההסדר איל גבאי וחגי אולמן סיכמו עם אלשטיין על מתווה שונה, שלפיו יעביר זה לאי.די.בי פתוח 515 מיליון שקל, מתוכם 335 מיליון שקל במזומן ו־ 180 מיליון שקל באג"ח ט'.

מחזיקי אג"ח ט' בראשות הנאמנית מירב עופר והיועץ המשפטי גיא גיסין, החליטו להתנגד למתווה. בתחילה דרשו לבטל את אסיפת בעלי המניות שנועדה לאשר אותו. לאחר מכן נסוגו ודרשו לקבל ביטחונות בתמורה. החשש של המחזיקים, בראשם קרן DK פרטנרס, הוא שההזרמה של אלשטיין תשמש לחוב לבנק הפועלים (90 מיליון שקל) ולאג"ח הקצרות (400 מיליון שקל) עד אפריל, ולא יוותרו מקורות לפרוע את חובותיה להם. כך בעלי האג"ח הארוכות יישארו עם חוב בסיכון מחברה שהיא לדעתם חדלת פרעון.

אי.די.בי הגישה אתמול לבית המשפט חוות דעת של אמיר ברנע שסותרת את זו של אג"ח ט' שהכינה פירמת בייקר טילי. לפי ברנע, אי.די.בי עומדת במבחן הפירעון וטוענת לשווי נכסי נקי שנע בין מינוס 499 מיליון שקל במימוש מהיר לפלוס 451 מיליון שקל במימוש כעסק חי. הפער נובע בעיקר משווי מניות כלל ביטוח שבידיה.

לטענת אי.די.בי, נוכח הזרמה של 2 מיליארד שקל והעובדה שנכסיה שווים יותר מההתחייבויות, ביכולתה לשרת את חובה. לדבריה, העברת מניות כלל לידי סדרה ט' כביטחונות מהווה תחילת פירוקה מנכסיה.

החברה, בעלי מניות המיעוט ונושי סדרות האג"ח הקצרות, בראשם ג'רמי בלנק וקרן יורק, זועמים על אג"ח ט'. "עוד לא קרה שנושים התנגדו להזרמת הון לחברה. זהו ניסיון לסחוט את אלשטיין, ולא בכדי גיסין לא מבקש לפרק את החברה - הוא יודע שהסיכוי להכרזה על חדלות פרעון אפסי. כשמחזיקי סדרה ט' רכשו את האג"ח הם ידעו שזה חוב ארוך נטול ביטחונות. שיתאזרו בסבלנות ויקבלו את החוב", אמר גורם המקורב להסדר.

אתמול נפגשו עופר, גיסין, מנכ"ל אי.די.בי שולם לפידות ויד ימינו של אלשטיין סאול זאנג, אך לא הושגה פשרה.

אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות