אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיבוב פרסה ביורו: מתחזק ב-1.3% ל-4.3 שקלים צילום: שאטרסטוק

סיבוב פרסה ביורו: מתחזק ב-1.3% ל-4.3 שקלים

זאת בעקבות דבריו של דראגי בעדות שלאחר ההחלטה כי הבנק אינו צופה בשלב זה הורדה נוספת של הריבית; מוקדם יותר המטבע האירופי נפל ב-1% ושערו היציג נקבע על 4.245 שקלים. המטבע האמריקאי שמר על יציבות אל מול השקל הישראלי ושערו היציג נקבע על 3.9 שקלים לדולר

10.03.2016, 16:44 | מיקי גרינפלד

שוק המט"ח העולמי והמקומי הגיב היום (ה')  להודעת הריבית הדרמטית של הבנק המרכזי באירופה. היורו נפל ב-1% ושערו היציג נקבע על 4.245 שקלים, אך בעקבות דבריו של דראגי בעדות שלאחר ההחלטה היורו חזר להתחזק וכעת הוא עולה ב1.3% אל מול השקל. המטבע האמריקאי עדיין שומר על יציבות אל מול השקל הישראלי ושערו היציג נקבע על 3.9 שקלים לדולר. ובעולם היורו מתחזק ב-0.5%  אל מול המטבע האמריקאי.

מוקדם יותר היום, הבנק האירופי בראשות הנשיא מריו דראגי הודיע על הרחבה ההקלה המוניטארית. הריבית על היורו, הבנצ'מארק העולמי של הריבית הבנקאית, יורדת מ-0.05% לרמת אפס. הבנק המרכזי הוריד במקביל את הריבית על הפיקדונות עמוק יותר לטריטוריה השלילית - הריבית ירדה בעשירית האחוז, ממינוס 0.3% למינוס 0.4%.

תוכנית הרכישות של הבנק שהוארכה בדצמבר האחרון עד למרץ 2017 גודלת גם היא: מרכישות של 60 מיליארד יורו בחודש לרכישות של 80 מיליארד יורו בחודש. 

דרגי מצנן את ההתלהבות

דראגי אמר בפתיחת מסיבת העיתונאים כי חבילת האמצעים שהוצגה היום מנצלת סינרגיות בין שורה של כלים. לדבריו, הבנק אינו צופה בשלב זה הורדה נוספת של הריבית, אך עם זאת הנסיבות יכולות להשתנות. "מנקודת המבט של היום, ובהתחשב בסיוע של האמצעים שלנו לצמיחה, אנו לא צופים שיהיה הכרח בהורדה נוספת של הריבית. עם זאת, המצב העובדתי יכול להשנתות וכך גם התחזית.

מריו דראגי, צילום: אי פי אי מריו דראגי | צילום: אי פי אי מריו דראגי, צילום: אי פי אי

כך או כך, לדבריו. רמת הריבית האפסית צפויה להישאר איתנו עוד זמן רב:. "הריבית תישאר ברמה נמוכה, מאוד נמוכה, למשך זמן רב - הרבה מעבר למועד סופה של תוכנית הרכישות", אמר דראגי. דראגי הוסיף כי היתה הסכמה נרחבת בקרב המועצה המוניטרית לצעדים המוניטריים שפורסמו.

האמירות האחרונות אכזבו במידת מה את המשקיעים, והיורו שירד באופן חד לאחר הודעת הבנק הראשונה חזר לטפס. על פי האנליסטית ג'יין פולי (Jane Foley) מ-Rabobank, "השוק פירש את דברי דראגי כסימן לכך שיש בבנק רצון נמוך מאד לצעדים מרחיבים נוספים מעבר לאלה של היום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות