אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דראגי העלה את היקף הרכישות, הוריד את הריבית לאפס ואת הריבית על הפיקדונות למינוס 0.4% צילום: אי פי אי

דראגי העלה את היקף הרכישות, הוריד את הריבית לאפס ואת הריבית על הפיקדונות למינוס 0.4%

הבנק האירופי המרכזי הוריד את ריבית הבסיס מרמה של 0.05%. במקביל הודיע הבנק על הרחבת תוכנית ההקלה הכמותית ב-20 מיליארד יורו לחודש - ל-80 מיליארד יורו. דראגי: "הריבית תישאר ברמה נמוכה, מאוד נמוכה, למשך זמן רב"

10.03.2016, 14:47 | מיקי גרינפלד

הבנק האירופי בראשות הנשיא מריו דראגי הרחיב היום (ה') באופן דרמטי  את אמצעי ההקלה המוניטרית - ב-20 מיליארד יורו בחודש. במקביל, הריבית על היורו, הבנצ'מארק העולמי של הריבית, הורדה מ-0.05% לרמת אפס.   

קראו עוד בכלכליסט

הבנק המרכזי הוריד במקביל את הריבית על הפיקדונות עמוק יותר לטריטוריה השלילית - הריבית ירדה ב-0.1%, ממינוס 0.3% למינוס 0.4%.

כאמור, תוכנית הרכישות של הבנק - שהושקה בדיוק לפני שנה ושהוארכה בדצמבר האחרון עד למרץ 2017 - גדלה: מרכישות של 60 מיליארד יורו בחודש לרכישות של 80 מיליארד יורו בחודש. הבנק מסר בנוסף כי מעתה יכלול ברכישות גם אג"ח קונצרניות לא בנקאיות - לקראת תום הרבעון השני.

דראגי אמר בפתיחת מסיבת העיתונאים לאחר הכרזת הריבית כי חבילת האמצעים שהוצגה היום מנצלת סינרגיות בין שורה של כלים. לדבריו, הבנק אינו צופה בשלב זה הורדה נוספת של הריבית, אך עם זאת הנסיבות יכולות להשתנות. "מנקודת המבט של היום, ובהתחשב בסיוע של האמצעים שלנו לצמיחה, אנו לא צופים שיהיה הכרח בהורדה נוספת של הריבית. עם זאת, המצב העובדתי יכול להשתנות וכך גם התחזית. 

כך או כך, לדבריו, רמת הריבית האפסית צפויה להישאר איתנו עוד זמן רב:"הריבית תישאר ברמה נמוכה, מאוד נמוכה, למשך זמן רב - הרבה מעבר למועד סופה של תוכנית הרכישות", אמר דראגי. דראגי הוסיף כי היתה הסכמה נרחבת בקרב המועצה המוניטארית לצעדים המוניטריים שפורסמו.

האמירות האחרונות אכזבו במידת מה את המשקיעים, והיורו שירד באופן חד לאחר הודעת הבנק הראשונה חזר לטפס. על פי האנליסטית ג'יין פולי (Jane Foley) מ-Rabobank, "השוק פירש את דברי דראגי כסימן לכך שיש בבנק רצון קטן מאוד לצעדים מרחיבים נוספים מעבר לאלה של היום".

נשיא הבנק אמר עוד כי תוכנית הבנק היא תשובה לכל אלה שטענו כי לבנקים המרכזיים אין יותר תחמושת להתמודד עם המצב: "התשובה הטובה יותר לטענה זו ניתנה היום. מדובר ברשימה ארוכה של אמצעים, שכל אחד מהם לבדו ייחודי מאוד, ושיכול להיות בעל השפעה מקסימלית על הכלכלה ולתרום להחזרת היציבות".

לתגובות החדות בשוק המט"ח לחצו כאן

לתגובות בבורסות העולם לחצו כאן

לתגובות בבורסת תל אביב לחצו כאן 

 

בהתייחס לריבית השלילית על הפיקדונות אמר הנשיא כי "הניסיון שיש לנו עם ריבית שלילית היה מאוד מוצלח, במובן של ההקלה על התנאים הפיננסיים, ומעבר של הקלה זו לכלכלה הריאלית". עוד הבהיר נשיא ה-ECB כי לבנק לא צפויה בעיה לאתר נכסים בהיקף של 80 מיליארד יורו בכל חודש לרכישה, במסגרת תוכנית הרכישות כוללת.

 

דראגי קרא במסיבת העיתונאים לפעולה משלימה בחזית הפיסקאלית, מצד מדינות אירופה: "על מנת לנצל את מלוא היתרונות הטמונים במדיניות המוניטרית, נדרשת תרומה מצד יתר קובעי המדיניות. במרבית המדינות של האיחוד יש צורך בביצוע רפורמות", אמר דראגי.

הבנק האירופי עדכן את תחזית האינפלציה ותחזית הצמיחה  כלפי מטה. תחזית האינפלציה לשנה זו ירידה מ-1% ל-0.1%. לשנת 2017 ירדה התחזית מ-1.6% ל-1.3%.

על פי התחזית המעודכנת, הצמיחה בשנת 2016 תעמוד על 1.4% - מול תחזית של 1.7% בדצמבר. הצמיחה בשנת 2017 תעמוד על 1.7% (ללא שינוי מדצמבר) ועל 1.8% ב-2018 (ללא שינוי). "תחזית הצמיחה שעודכנה כלפי מטה משקפת את החולשה הגלובאלית", אמר דראגי.

מדובר במהלך נדיר, שבו מבצע הבנק המרכזי בו זמנית מהלך מקל בשלוש חזיתות גם יחד - בריבית הבנמצ'מארק, ריבית על הפיקדונות והזרמת כספים.

פטר ווסטווי (Peter Westaway), הכלכלן הבכיר לענייני אירופה ב-Vanguard Asset Management, אומר בתגובה להחלטה כי "החדשות מה-ECB הן גדולות ממה שהשוק צפה. החלק המשמעותי בתוכנית החדשה הוא ההגדלה של תוכנית הרכישות, והרחבתה לקונצרניות מחוץ לבנקים. ידענו שזה אפשרי אך לא צפינו שהבנק יעשה זאת כבר בשלב זה. הנקודה הזו, לצד הגדלת הרכישות, מעידים על כך שה-ECB מוכן לעשות כל מה שצריך כדי להוסיף נזילות לשוק".

גרטרוד טמפל גוגהרל (Gertrude Tumpel-Gugerell), לשעבר חברת הנהלת ה-ECB, אומרת לפני שעה קלה כי "הבנק העביר היום מסר חזק, כנראה חזק ממה שרבים ציפו. בכך שהוא כולל אג"ח קונצרני לא בנקאי ברכישות שלו הוא מספק אלמנט מייצב לשוק"

הבנק האירופי
הבנק האירופי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות