אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאמני מגה לרשות ההגבלים: "חוות הדעת בעניין רמי לוי מזיקה לתהליך המכירה" צילום: עמית שעל

נאמני מגה לרשות ההגבלים: "חוות הדעת בעניין רמי לוי מזיקה לתהליך המכירה"

הרשות שלחה אתמול לנאמנים חו"ד מקדמית בה נטען כי רכישת מגה ע"י רמי לוי תפגע בצרכנים. הנאמנים לרשות: "לא ניתן לקבוע קביעות כה נחרצות בלי תשתית עובדתית ומשפטית מלאה"

10.03.2016, 16:46 | נורית קדוש

יממה אחרי שקיבלו מרשות ההגבלים חוות דעת מקדמית ביחס להיתכנות מכירת מגה לרמי לוי, משיבים נאמני מגה אש לרשות ההגבלים העסקיים.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלחו לרשות ההגבלים, טוענים הנאמנים - רו"ח גבי טרבלי ועורכי הדין אהוד גינדס ואמיר ברטו - כי הופתעו מחוות הדעת המקדמית מהרשות. "אנו רואים את התנהלות הרשות כהתערבות מזיקה ובלתי הכרחית בהליכי המכר של מגה, אשר מעידה על חוסר ההגינות הצפויוהמובנה בהליכי האישור של עסקה זו או אחרת ועל פגיעה בכללי הצדק בבחינת הנושא על ידה והדבר ילקח בחשבון בשיקולי הנאמנים לאחר בחירת הזוכה במכרז לרכישת מגה. מוטב יהיה כי הרשות תתקן את הרושם העולה מעמדתה הראשונית, בהקדם האפשרי בדרכים המתאימות".

סניף של מגה, צילום: דנה קופל סניף של מגה | צילום: דנה קופל סניף של מגה, צילום: דנה קופל

לטענת הנאמנים, "לא ניתן לקבוע קביעות כה נחרצות בעניין, מקום בו ממצאיכם מבוססים אך על בחינה ראשונית או מקדמית וללא שהונחה בפניכם התשתית העובדתית והמשפטית המלאה על ידי הצדדים". עוד מסרו כי לא ברור כיצד מניחה רשות ההגבלים כי חנויות מגה העירוניות מתחרות בחנויות של לוי הנמצאות באזורי תעשייה. לטענתם, לא ברור כיצד הגיעה רשות ההגבלים להערכה לפיה נתח השוק בשיעור 20% שיחזיק לוי אם ירכוש את מגה, יקנה לו כח ביחס לספקים.

משות ההגבלים העסקיים נמסר בתגגובה היא "השתמשה בסמכותה בחוק לגבש חוות דעת מקדמית על מנת להעניק את מירב הוודאות לכל הצדדים, בכללם הנאמנים. בנקודת הזמן הרגישה שבה נמצאים שוק הקמעונאות והמזון, הרשות רואה בחוות הדעת קריאת כיוון לנאמנים לבחור בחלופה שתשמור על התחרות והציבור הרחב".

"המתחרים לא יוכלו לרסן את התנהגותם"

ברקע הדברים, הצעתו של רמי לוי לרכישת מגה למרות המסרים שהעבירו בכירים ברשות ההגבלים העסקיים לפיהם יתנגדו לעסקה זו. בעקבות הגשת ההצעה לרכישת מגה ב-150 מיליון שקל, שלחה רשות ההגבלים העסקיים אתמול לנאמני מגה חוות דעת מקדמית במסגרתה תיארה את הבעיה התחרותית שעלולה להוות עסקת רכישת מגה על ידי רמי לוי.

חוות הדעת מתייחסת לשלושה קשיים עיקריים בעסקה האפשרית ובראשם פגיעה בתחרות בין הקמעונאים בעקבות כך ששופרסל ורמי לוי יחזיקו ביחד בנתח שוק של כ-50%, דבר שיוביל לחוסר יכולתם של המתחרים לרסן את התנהגותם.

נפגעים נוספים הם הספקים בעקבות הגדלה משמעותית של כוח הקניה של רמי לוי מול ספקי המזון בכלל, וספקי מזון קטנים בפרט. הרשות מתייחסת גם לפגיעה צפויה בצרכנים. זאת שכן התחרות בין חנויות בתחום קמעונאות המזון ומוצרי הצריכה על כיסו של הצרכן היא בעיקרה תחרות מקומית, ולרשות יש חששות של פגיעה בתחרות גיאוגרפית במספר לא מבוטל של אזורים גאוגרפיים.

מסקנת רשות ההגבלים היא כי המיזוג צפוי לעלות חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות. כיוון שלוי היה היחיד שהגיש הצעה לרכישת מגה, חוות הדעת של רשות ההגבלים מציבה את נאמני מגה בבעיה. יתכן שבשל כך, בחרו לדחות את המועד האחרון להגשת הצעות מהיום ליום שישי, בנסיון למצוא קונה נוסף

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות