אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגירעון המסחרי של בריטניה עם האיחוד גדל לרמת שיא צילום: globalriskinsights

הגירעון המסחרי של בריטניה עם האיחוד גדל לרמת שיא

עמד בינואר על 8.1 מיליארד ליש"ט - שיא מאז 2009; ברקע: הדיון סביב אפשרות ליציאה מהאיחוד האירופי

11.03.2016, 14:40 | בלומברג

הגירעון המסחרי של בריטניה עם האיחוד האירופי התרחב לרמת שיא, זאת לאחר שהייצוא בחודשים ירד האחרונים לרמה הנמוכה ביותר מאז 2009.

קראו עוד בכלכליסט

נתונים מהמשרד הלאומי לסטטיסטיקה מראים כי יש הגירעון בסחר בסחורות עומד על 8.1 מיליארד ליש"ט בינואר ו-23 מיליארד ליש"ט בשלושה החודשים האחרונים. שני הנתונים הם הגבוהים ביותר שנרשמו מאז החל תיעוד הגירעון ב-1998. הייצוא של בריטניה לגוש, המונה 28 מדינות, לרבעון שהסתיים בינואר ירד ב-32.7 מיליארד ליש"ט.

בעוד שלושה חודשים תערוך בריטניה משאל עם לגבי פרישה מהאיחוד האירופאי והמדינה שטופה בסערת קמפיינים הנאבקים על כל אספקט של היחסים הכלכליים בין בריטניה לאיחוד. אלו התומכים בפרישה – שזכתה לכינוי "ברקזיט" (Brexit) – גורסים כי על בריטניה למקד את מאמציה בשווקים חדשים ואילו המתנגדים לפרישה טוענים שכוחה של אירופה במסחר הגלובלי יכול להיטיב עם בריטניה.

 גוש היורו נותר שותף המסחר הגדול ביותר של בריטניה והוא היעד לכ-50% מהייצוא הבריטי.

הגירעון המסחרי הכללי עמד בינואר על 10.3 מיליארד ליש"ט ועלה בקנה אחד עם התחזית החציונית של הכלכלנים שנסקרו בידי בלומברג. בענף השירותים נרשם עודף מה שהביא את הגירעון הכללי של סחורות ושירותים לרמה של 3.5 מיליארד ליש"ט.

בתוך כך, הודיע משרד הסטטיסטיקה כי התפוקה בענף הבנייה ירדה ב-0.2% בינואר לעומת דצמבר וב-0.8% לעומת אותה התקופה אשתקד. מספר הבתים החדשים נפל בינואר, בעיקר בשל הירידה הגדולה מזה שלוש שנים בבנייה ציבורית של מבני מגורים. נתוני הבנייה לרבעון הרביעי תוקנו לעלייה של 0.3% לעומת הנתון המקורי ששיקף ירידה של 0.4%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות