אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל מה שצריך לדעת על מאגר נתוני האשראי החדש צילום: שאטרסטוק

כל מה שצריך לדעת על מאגר נתוני האשראי החדש

המאגר יחל לפעול בעוד שנתייים, הצרכנים יקבלו את המידע אחת לשנה; ואיך אפשר להישאר בחוץ?

13.03.2016, 08:21 | עמרי מילמן
מהפך בשוק ההלוואות מאגר נתוני האשראי יוצא לדרך ועדת הכלכלה צפויה לאשר מחר את הקמת מאגר נתוני האשראי, שיאפשר לכל נותני האשראי לקבל מידע פיננסי על הלקוחות ולהתחרות עליהם. הסכנה: כמיליון צרכנים מודרים לא יקבלו אשראי בשום מקום. 50 מיליון שקל שהוקצו כדי לסייע להם לא יוכלו לפתור את הבעיה עמרי מילמן, 53 תגובותלכתבה המלאה
מתי מאגר נתוני האשראי יתחיל לפעול?

לפי הצעת החוק, המאגר יתחיל לפעול בתך שנתיים מאישור החוק. אולם בנק ישראל והנגידה קרנית פלוג כבר ביקשו מראש כי במידת הצורך יינתנו הארכות עד לתקופה של מקסימום ארבע שנים.

אילו נתונים ייכללו בדו"ח נתוני האשראי?

הדו"ח יכלול נתונים לגבי התחייבויות לתשלומים של הצרכן ומועד פירעונם; צווים או הגבלות שהוטלו על הלקוח בעקבות אי־פירעון של הלוואות קודמות; נתונים הנוגעים להיקף האשראי שרשאי אותו לקוח לקבל; וגם נתונים לגבי סוגי החשבונות של הלקוח שמתנהלים אצל נותני האשראי השונים.

אם אני לא רוצה להיות חלק מהמאגר - אני יכול?

כן. הכניסה למאגר תיעשה באופן אוטומטי. מי שאינו מעוניין שנתוניו יופיעו במאגר יוכל לבקש זאת מבנק ישראל, שיחויב לפרסם את הדרך שבה יוכלו אזרחים לבקש לצאת מהמאגר.

איך אני יכול לדעת מה כתוב עליי במאגר?

אחת לשנה הבנקים יצטרכו להעביר ללקוחות דו"ח שכולל את המידע שנאסף בשלוש השנים האחרונות. כדי להימנע ממצב שבו הדו"ח מגיע לכתובת לא מעודכנת, הבנקים ישלחו מכתב אחת לשנה שקורא ללקוחות לעדכן את פרטיהם ולבקש את הדו"ח. בנוסף, כל לקוח יוכל לבקש מהבנק או מלשכות האשראי את הדו"ח הזה, או דו"ח מלא, הכולל את כל המידע מכל השנים, יותר מפעם בשנה, בתשלום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות