אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רווחי שראפובה היו גבוהים מתקציב הסוכנות למלחמה בסמים בספורט צילום: איי אף פי

רווחי שראפובה היו גבוהים מתקציב הסוכנות למלחמה בסמים בספורט

כמה ימים לאחר הודאתה הפומבית של הטניסאית כי נכשלה בבדיקת סמים, הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט מבקשת הגדלת המימון שלה העומד על 29 מיליון דולר בשנה

13.03.2016, 14:51 | שירות כלכליסט
כמה ימים לאחר הודאתה הפומבית של מריה שראפובה שנכשלה בבדיקת סמים, ראש הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA) קרא להגדלת המימון של הסוכנות. הטענה העיקרית היא שהתקציב השנתי של הארגון נמוך מעט משל ההכנסה השנתית של כוכבת הטניס.

קראו עוד בכלכליסט

מריה שראפובה. התקציב השנתי של WADA עומד על 29.1 מיליון דולר, זאת בעוד שלפי הערכות מגזין פורבס, שראפובה הרוויחה ב-2015 מזכיות וחסויות 29.5 מיליון דולר, צילום: איי אף פי מריה שראפובה. התקציב השנתי של WADA עומד על 29.1 מיליון דולר, זאת בעוד שלפי הערכות מגזין פורבס, שראפובה הרוויחה ב-2015 מזכיות וחסויות 29.5 מיליון דולר | צילום: איי אף פי מריה שראפובה. התקציב השנתי של WADA עומד על 29.1 מיליון דולר, זאת בעוד שלפי הערכות מגזין פורבס, שראפובה הרוויחה ב-2015 מזכיות וחסויות 29.5 מיליון דולר, צילום: איי אף פי

התקציב השנתי של הארגון הבינלאומי עומד על 29.1 מיליון דולר, זאת בעוד שלפי הערכות מגזין פורבס, שראפובה הרוויחה ב-2015 מזכיות וחסויות 29.5 מיליון דולר. מעל 80% מההכנסה שלה נבעה מחוזי ספונסרשיפ, כסף הנמצא כעת בסכנה. כמה מהספונסרים הבולטים של שראפובה, ביניהם נייקי, הרחיקו עצמם כבר מהמדורגת מספר 7 בעולם לאחר שהודתה שנכשלה בבדיקת סמים בשל שימוש בתרופה לטיפול במחלות לב, מלדוניום.

השערורייה הזו ביחד עם המשבר המתמשך באתלטיקה ברוסיה, קניה ואתיופיה, הגדילו את ההתמקדות ביכולת להילחם בסמים בספורט. נשיא הסוכנות קרייג רידי אמר כי התקציב הקטן יחסית פוגע ביכולתה של הסוכנות. "אנחנו זקוקים לעוד הרבה כסף", אמר לעיתונאים בלונדון. "התאונה של התקציב שלנו וכלל ההכנסות של שראפובה בשנה שעברה היא רק תאונה, אך מהבחינה הזו מדובר בתאונה נוחה".

הסוכנות נגד סמים בספורט נוסדה ב-1999 בעקבות שערוריית סמים נרחבת בטור דה פראנס. המימון שלה מגיע מהממשלות ומהוועד האולימפי הבינלאומי. "אנחנו מתבקשים על בסיס קבוע מארגוני הספורט ובעיקר מהממשלות לעשות יותר ויותר", אמר רידי. אולם לשם כך בסוכנות מבקשים עוד כסף, אך ללא הועיל.

ההודאה של שראפובה היא משבר הסמים האחרון שפוגע בספורט הרוסי. השחקנית בת ה-28 אמרה כי לא הייתה מודעת לכך שהתרופה נכנסה החל מה-1 בינואר לרשימת החומרים האסורים. שלושה שבועות לאחר מכן הפסידה ברבע הגמר בטורניר אוסטרליה הפתוחה. היא מושעית מטניס עד להודעה חדשה, עונש שעלול למנוע ממנה להשתתף באולימפיאדת ריו בקיץ.

כוכבת הטניס גדלה בארה"ב אך מייצגת את נבחרת רוסיה בתחרויות בינלאומיות. משרד הספורט מחויב כעת לבצע ארגון חדש מקיף בתכנית המלחמה נגד סמים, זאת לאחר שוועדה עצמאית באישורה של WADA מצאה ראיות לצריכת סמים בעידוד המדינה. אולם, דיק פאונד, הנשיא המייסד של הסוכנות ומחבר הדו"ח טוען כעת כי רוסיה אינה פועלת מהר מספיק. "ציות לקוד של WADA הוא חובה", הוא אומר. "בשלב זה, האתלטיקה הרוסית נמצאת בחוץ ומנסה להיכנס...הרוסים משום מה מניחים שהשערורייה תחלוף , אך בחלקים נרחבים בעולם הספורט יש התנגדות עזה לפתרון מהיר".

דובר ממשרד הספורט הרוסי מסר בתגובה כי המקרה של שראפובה ומקרים דומים אחרים לא אמורים להטיל צל על הספורט הרוסי בכללותו. עם זאת, רידי הוסיף כי רוסיה לא נענתה להצעתו לשלוח שני מומחים למדינה לעזור לבנות מחדש את הסוכנות המקומית נגד סמים בספורט.

שראפובה היא המפורסמת ביותר מרשימה הולכת וגדלה של ספורטאים שנכשלו בבדיקת סמים בעקבות שימוש בתרופה מלדוניום מאז נאסרה לשימוש. שר הספורט הרוסי ויטאלי מוטקו אמר לסוכנות החדשות הרוסית R-Sport שלהערכתו עוד ספורטאים רוסיים יכשלו בבדיקות בשל התרופה המיוצרת בלטביה, שמשמשת לטיפול בבעיות לב ומשפרת את זרימת הדם במוח.

בינתיים אצל שראפובה יצרנית המחבטים הד הגנה על החלטתה להאריך את החוזה איתה, זאת לאחר שכבר הפסידה חוזים עם נייקי וטאג הויר, ופורשה השעתה את הקשרים איתה.

יו"ר הד, יוהן אליאשך אמר בראיון ל-BBC כי שראפובה "ביצעה שגיאה תמימה, ולא מכוונת...לא יכול להיות שיבוטלו תחליפי תרופות לאנשים עם בעיות רפואיות בלי שום סיבה. אין שום ניסויים קליניים שתומכים בטענה שמלדוניום מגביר את הביצועים. אם כן יוטל עליה עונש, אני הייתי גוזר עליה ללמד ילדים טניס במשך שלושה חודשים".

בהצהרה מוקדמת יותר מצד החברה, תיארו את שראפובה כ"מודל חיקוי ואישה ישירה שעוררה השראה במיליוני אוהדים ברחבי העולם לשחק ולצפות בטניס. הכנות והאומץ שהפגינה בעת שהודתה בטעות הייתה מעוררת הערכה. אנחנו מצפים להמשיך ולעבוד איתה ולהכריז על שותפויות חדשות בשבועות ובחודשים הבאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות