אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 יו"ר מכון התקנים אמנון כהן פורש מתפקידו צילום: מיקי נועם אלון

פרסום ראשון

יו"ר מכון התקנים אמנון כהן פורש מתפקידו

הפרישה - בעקבות תחקיר התוכנית "עובדה" לפיו היו"ר, שלפני כן שימש כח"כ מטעם ש"ס, קידם לכאורה חוקים שסייעו למשקיע דניאל מולקנדוב, שהורשע בעבירות מרמה

14.03.2016, 09:25 | עמרי מילמן

יו"ר מכון התקנים אמנון כהן פורש מתפקידו בעקבות תחקיר "עובדה" שפורסם בערוץ 2, כך נודע היום (ב') ל"כלכליסט".

בתחקיר פורסם כי כהן, ח"כ לשעבר בש"ס, קידם לכאורה כחבר כנסת חוקים שסייעו לאיש העסקים דניאל מולקנדוב, בתמורה לתשלום. בנוסף, נחשפה עדותו של מולקנדוב לפיה היתה בין השניים מערכת יחסים מושחתת במשך עשור. עוד עלה מעדותו כי כהן פעל לטובתו ויידע אותו בנעשה בוועדת הכספים. כהן מכחיש מכל וכל את ההאשמות.

מולקנדוב הורשע בעבר בעבירות מרמה על חוקי ניירות ערך ונאסר לעשרה חודשים בפועל. כהן ניסה לפעול לטובתו ולהקל בתנאי מעצרו וכן ניסה בין היתר להעביר תיקון חוק שהיה משפר את מצבו המשפטי של מולקנדוב. התיקון לא עבר בסופו של דבר, בשל התנגדות רשות ני"ע.

מינויו של כהן לתפקיד אושר רק בחודש שעבר, והוא החליף את רן כהן ששימש בתפקיד מאז 2011. אמנון כהן כיהן בעבר כחבר כנסת מטעם מפלגת ש"ס. במסגרת תפקידו שימש בין היתר כסגן יו"ר הכנסת, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, יו"ר וועדת הכלכלה, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, יו"ר הוועדה לפניות הציבור, חבר בוועדת כספים ועוד. קודם לכן שימש כממלא מקום ראש עיריית רמלה וממונה על קליטה ורווחה בעיר וייסד את תנועת עולמ"י רמלה (עולים למען מדינת ישראל).

כהן ומולקנדוב הכירו בקונגרס יהדות בוכרה. מערכת היחסים התהדקה כשכהן כיהן כח"כ חרוץ מטעם ש"ס ומולקנדוב התפרסם כברוקר מצליח.

מולקנדוב סיפר בתוכנית לאילנה דיין ורויטל חובל כיצד הפעיל את כהן לקדם חוקים שייטבו עם עסקיו, וכיצד העביר לידיו מאות אלפי שקלים בתמורה. לפי עדותו, לכהן היה מפתח לדירתו של מולנדקוב בנס ציונה, והקוד לקבלת הכספים היה הודעת טקסט ששלח כהן למולנדקוב: "אפשר לבוא להשקות העציצים?"

אמנון כהן, צילום: מיקי נועם אלון אמנון כהן | צילום: מיקי נועם אלון אמנון כהן, צילום: מיקי נועם אלון

מערכת היחסים בין כהן למולנדקוב הגיעה לסיומה לפני כשנה, בעקבות סכסוך כספי ביניהם. מולנדקוב באמצעות עורכי הדין אמנון יצחקניא ואילן סובל, העביר מכתב לכהן ב-2014 ובו דרישה לשלם את "חובו". במכתב מתארים עורכי הדין את יחסי הגומלין בין השניים, לרבות סכומי הכסף שלטענת מולקנדוב הרעיף עליו לאורך השנים.

דניאל מולקנדוב מסר עדות נגד כהן גם במשטרת ישראל. עורכי דינו יצחקניא וסובל ניהלו משא ומתן מול הפרקליטות על אפשרות לחתום איתו הסכם עד מדינה. אולם לפני שלושה חודשים הודיעה הפרקליטות כי החקירה נגד כהן תיסגר, עוד לפני שנפתחה. ההחלטה התקבלה מבלי שכהן אפילו זומן לחקירה.

במכתב שהוציאו עורכי דינו של כהן ציינו כי "בימים האחרונים החל מסע השמצות אכזרי נגד מרשנו. הדברים הגיעו לשיא כאשר תכנית התחקירים 'עובדה' פרסמה את דבריו של עבריין מורשע המנסה לסחוט את מרשנו מזה תקופה ארוכה". לדבריהם, "הדברים חמורים במיוחד לאור העובדה, כי אין מדובר ב'חשיפה' של מידע חדש אלא במחזור של טענות שנבדקו ונבחנו על ידי גורמי החקירה בליוויה הצמוד של הפרקליטות – שהחליטה לסגור את התיק מבלי לזמן את מרשנו לחקירה".

עוד הוסיפו עורכי הדין כי "סגירת התיק, בנסיבות אלה, מעידה כאלף עדים עד כמה הדברים מופרכים. כאן המקום לציין גם, כי מרשנו עבר בדיקת פוליגרף ביחס לכל הטענות המיוחסות לו ונמצא דובר אמת באופן מובהק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות