אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דודו זקן: הבנקים קרובים לרף שבו יחויבו להמיר את אג"ח הקוקו שהנפיקו לאחרונה צילום: ענר גרין

דודו זקן: הבנקים קרובים לרף שבו יחויבו להמיר את אג"ח הקוקו שהנפיקו לאחרונה

המפקח על הבנקים לשעבר אמר היום כי אם יגיעו הבנקים להלימות הון של 8%-9%, צריך הפיקוח על הבנקים לאפשר מחיקה של חוב כדי לחזק את ההון בבנק

14.03.2016, 12:28 | רעות שפיגלמן

דודו זקן, מי שהיה המפקח על הבנקים, מנסה לפזר את הערפל בכל הקשור לשיקול הדעת של הפיקוח על הבנקים בהמרה או מחיקה של אג"ח קוקו. זקן אמר הבוקר כי ירידה בהלימות ההון של הבנקים לטווח של 8%-9% מהווה רף שבו המפקח על הבנקים יתחיל לשקול המרה או מחיקה של חוב מסוג קוקו. זקן אמר את הדברים במסגרת מפגש משקיעים מוסדיים שארגן משרד עורכי הדין ארנון שגב ושות'.

קראו עוד בכלכליסט

אג"ח קוקו הוא אג"ח שמונפק תחת תנאים מסוימים, במסגרתם יומר החוב למניות או יימחק. לכן מדובר באג"ח ברמת סיכון גבוהה יותר לעומת אג"ח רגילות.

הרף שציין זקן שונה משמעותית מהרף הכתוב על הנייר - הלימות הון של 5%. משמעות הדבר היא שלאומי ומזרחי טפחות, שהנפיקו לאחרונה את אגרות הקוקו, עלולים להתקרב לרף שהציב זקן במקרה של ירידה ב-1% בהלימות ההון שלהם.

זקן פירט מכלול של שיקולים שצריכים לדעתו לעמוד לנגד עיניו של הפיקוח טרם החלטה על מתן הוראה לבנקים המסחריים להמיר או למחוק אג"ח מסוג קוקו. כך למשל ציין זקן כי משבר תפעולי בבנק כמו גם אירוע משברי מסויים בבנק אחד שעשוי מאוד להשפיע על בנקים אחרים שגם הנפיקו קוקו. פעמים רבות מדובר באותם מוסדיים שמשקיעים באגרות הקוקו של הבנקים השונים ולכן עוצמת הפגיעה הצפויה בהם עלולה להתעצם בעת אירוע משברי קטן או בחשש לכזה.

אג"ח מסוג קוקו נועדו לסייע לבנק לעבות את ההון העצמי שלו כאשר קורה משבר פיננסי. הסיוע הוא על חשבון המשקיעים שהלוו לבנק כסף. זאת, לעומת מה שקרה במשבר הפיננסי ב-2008, אז כספי משלם המיסים חילצו את הבנקים. עד כה בישראל בנק לאומי ובנק מזרחי-טפחות הנפיקו אג"ח מסוג קוקו בהיקף כולל של 1.6 מיליארד שקל, וההערכות הן כי הבנק הבינלאומי הוא הבא בתור.

דודו זקן, צילום: מיקי אלון דודו זקן | צילום: מיקי אלון דודו זקן, צילום: מיקי אלון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות