אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין הודיע במפתיע: מתחילים לסגת מסוריה צילום: איי פי

פוטין הודיע במפתיע: מתחילים לסגת מסוריה

חצי שנה אחרי ששלח את צבאו להציל את אסד וסייע לו לרשום הישגים גדולים מול המורדים ולבצר את כוחו, מודיע נשיא רוסיה במפתיע: "השגנו את רוב יעדינו, מחר נתחיל להסיג את רוב כוחותינו". פוטין התקשר הערב לאסד והודיע לו על המהלך

14.03.2016, 20:02 | ynet
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע הערב (יום ב') במפתיע כי הורה לצבאו להתחיל להסיג את רוב כוחותיו מסוריה. פוטין הסביר את המהלך בכך שהמבצע הצבאי של רוסיה בסוריה השיג את רוב מטרותיו.

בפגישה בקרמלין עם שרי החוץ וההגנה של רוסיה אמר פוטין כי הנסיגה צריכה להתחיל כבר מחר, יום שלישי. הוא גם הורה לרוסיה להגביר במקביל את המאמצים שהיא משקיעה בניסיון להביא לתהליך שלום בין הצדדים הלוחמים בסוריה. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, הודיע כי פוטין התקשר לנשיא סוריה בשאר אסד והודיע לו על כך.

פרברי דמשק, צילום: איי אף פי פרברי דמשק | צילום: איי אף פי פרברי דמשק, צילום: איי אף פי

רוסיה, בת ברית מסורתית של סוריה, שלחה את כוחותיה להתערב במלחמה בסוריה בסוף ספטמבר האחרון, אחרי ארבע שנים וחצי של מלחמת אזרחים שם. במהלך מלחמת האזרחים נחל אסד הפסדים קשים וברגעים רבים נדמה היה שמשטרו עומד לקרוס לחלוטין, אבל בעזרת איראן וחיזבאללה הוא הצליח להמשיך לעמוד על הרגליים.

לאורך כל מלחמת האזרחים זכה משטר אסד לגיבוי משמעותי מרוסיה במועצת הביטחון, וזו מנעה שליחת כוחות צבאיים בינלאומיים להתערבות במלחמה. בספטמבר אישרו הממשלה והפרלמנט במוסקבה שליחת כוחות לסוריה כדי לסייע לאסד להכניע את יריביו, ובזכות מבצע הפצצות נרחב של הכוחות הרוסיים השתלט אסד מחדש על שטחים רבים וביצר את מעמדו.

מנגד גבתה ההתערבות בסוריה גם מחיר מרוסיה: מוסקבה מצאה עצמה נלחמת מול דאעש וארגוני ג'יהאד אחרים, ובמה שהוצג על-ידי דאעש כתגובה על מעשי רוסיה - הפיל הארגון מטוס נוסעים רוסי בדרך מסיני לרוסיה, וכל נוסעיו נהרגו. בנוסף התגלע משבר דיפלומטי חריף בין רוסיה לבין טורקיה, אחרי שטורקיה הפילה מטוס קרב רוסי ואחד מאנשי הצוות שהיו בו נהרג. אנקרה הסבירה אז שהמטוס חדר למרחב האווירי שלה, כפי שעשתה לטענתה רוסיה לא פעם מאז שנכנסה למלחמה בסוריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות