אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל פז: "צר לי שהצרכן הישראלי לא נהנה מהירידה בנפט כמו הצרכנים בעולם" צילום: יריב כץ

מנכ"ל פז: "צר לי שהצרכן הישראלי לא נהנה מהירידה בנפט כמו הצרכנים בעולם"

חברת פז המשיכה ליהנות בשנת 2015 ממחיר הנפט הנמוך בעולם, כשהיא גוזרת רווחים מהפער בין הנפט הגולמי שהיא רוכשת לבין התזקיקים שהיא מייצרת ומוכרת. מנכ"ל החברה יונה פוגל ביקר את העובדה כי הירידה במחירי הנפט לא גולגלה לצרכן הישראלי

16.03.2016, 12:21 | אורן פרוינד

"צר לי שהצרכן הישראלי לא נהנה מירידת מחירי האנרגיה, כפי שנהנו הצרכנים בשאר מדינות העולם", כך אמר היום (ד') מנכ"ל חברת פז, יונה פוגל, עם פרסום הדוחות הכספיים של החברה שאף פירט: "לולא מדיניות המיסים האגרסיבית הנהוגה בישראל, הגובה 70% מס מכל ליטר בנזין, יכול היה הצרכן הישראלי לחסוך בכיסו עשרות אחוזים מהוצאות הדלק".

עוד אמר פוגל, כי  במצב הנוכחי, ההיצע של נפט גולמי בעולם נובע ממספר גורמים: כניסתם של שחקנים חדשים לשוק כמו איראן, אי רצון של מפיקות הנפט לוותר על נתח שוק ומטכנולוגיות חדשות שמאפשרות הפקת נפט מפצלים בארה"ב ובמדינות נוספות. "כל אלו הובילו השנה וגם בחודשים אלו למחירי חבית נפט נמוכים, שבאופן כללי תורמים לכלכלה העולמית על חשבון המדינות מפיקות הנפט".  

קראו עוד בכלכליסט

על רקע מחירו הנמוך של הנפט, 2015 הייתה שונה טובה עבור פז, שרשמה בשורה התחתונה זינוק של פי 4 ברווח הנקי לב-716 מיליון שקל. הגידול ברווח נובע בעיקר מעליה ברווחיות מגזר הזיקוק של החברה.

הרווח התפעולי המתואם של חטיבת הזיקוק של פז הסתכם בכ-479 מיליון שקל, פי 2.5 לעומת שנה שעברה. הגידול נבע כתוצאה ממרווח הזיקוק של בית הזיקוק לשנת 2015 שעמד על שיא של 9.2 דולר לחבית, לצד מרווח ייחוס KBC של כ- 6.8 דולר לחבית ומרווח אורל שעמד על כ- 4.8 דולר לחבית.

הרווח הנקי המתואם של החברה הסתכם בכ-623 מיליון שקל, עליה של כ- 66% לעומת שנת 2014. ה-EBITDA המתואם בשנתהשנתי הסתכם בכ-1.38 מיליארד שקל לעומת 1.03 מיליארד שקל בשנה הקומת – עלייה של 33%.

ה- EBITDA המדווח בשנת 2015 הסתכם בכ- 1.39 מיליארד שקל, עלייה של 28% ביחס לשנה שעברה.

עלות השכר השנתית של פוגל עמדה בשנה החולפת על 5.31 מיליון שקל. מסכום זה, 2.88 מיליון שקל ניתן לפוגל כשכר בסיס, 2 מיליון שקל כמענק ו-425 אלף שקל באופציות. בנוסף לכך מחזיק פוגל ב-0.2% מהון המניות של פז.

בעל השליטה בחברה צדיק בינו (מחזיק ב-23% בחברה), המכהן כיו"ר דירקטוריון בהיקף משרה של 90%, מסכם את השנה עם עלות שכר של 2.28 מיליון שקל. הסכום הועבר לבינו כדמי ניהול.

יונה פוגל, צילום: עמית שעל יונה פוגל | צילום: עמית שעל יונה פוגל, צילום: עמית שעל

הרווח הנקי המדווח של פז ברבעון הרביעי הסתכם בכ-173 מיליון שקל , וזאת לעומת הפסד של כ- 7 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנת 2014. עיקר הגידול נובע הקפיצה ברווחי מגזר הזיקוק והתעשיות .

הרווח המתואם ברבעון הרביעי עמד על 123 מיליון שקל לעומת כ- 142 מיליון שקל ברבעון המקביל. בפז הסבירו כי הירידה נובעת מרווח הון שנבע ממימוש נכסים בשנת 2014.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
ל-4: לא גלגול קריטי
עלויות השינוע הן לא מה ששובר את גב הגמל, במיוחד לאור העובדה כי רוב השינוע מבוצע ע"י רכבי דיזל. סולר אגב, זול בכחצי שקל לליטר מבנזין, אז גלגול העלות הזו לא מצביע על הסיבות למחירים הגבוהים בארץ. ניתן לראות באירופה, שבחלק מהמדינות מחירי הדלק דומים מאוד לישראל, שהמחירים הסופיים לצרכן נמוכים יותר מבארץ - זה מצביע על כך שיש בעיות אחרות בשרשרת האספקה לצרכן הסופי (בין היתר מע"מ, מסי קנייה, גזירת רווחים על חשבון הצרכן, בירוקרטיה שמייקרת את המוצר וחוסר יעילות בייצור).
DERKA , DERKA  |  18.03.16
10.
צבוע....
ממש כואב לו.....על העובדים שלו לא כואב לו...שהוריד את התנאים שלהם לאפס...על זה שהדרגות שוות לכלום.....שהמשכורות הם ביזיון...שההנהלה חושבת רק מה להוריד.....הוא חושב על עובד היום שהולך הביתה עם 5000 שח....כן עובד פז זיקוק ...המפעל הענק שהמנהלים לוקחים מיליונים הביתה והוא צריך לחיות עם 5000 שח.....על 2000 שח בונוס...כאשר המנהלים לוקחים בונוסים במאות אלפים.....הוא חושב על עם ישראל או על הבונוס הבא שלו... זה מה יש ארץ אוכלת עובדיה והופכת אותם לעבדים......איזה עתיד יש פה לילדים שלנו....הוא בסך הכל עוד חזיר שכל מטרתו להורעד לעובד ולהוסיף לו....פשוט מגעיל
xxx , hartk  |  16.03.16
7.
אני לא מבין את מחירי הדלק
שלוש חברות הדלק - הצהובה, הירוקה וזאת עם השלושה פסים - מוכרות לנו ליטר דלק 95 אוקטן באותו מחיר. נסעתי מעיר לעיר, המחיר נשאר זהה, אולי זז בעד 5 אגורות. איך זה ששלוש חברות מוכרות באותו מחיר? זה לא קרטל? זה לא תיאום מחירים? ומה עם חברה רביעית בצבע אדום שמוכרת בשירות עצמי בלבד ובכ-20 אגורות יותר זול? אתם רוצים להגיד לי שהם מפסידים כסף? מוהלים את הדלק במים? אפשר להוזיל את מחירי הדלק אל מתחת ל-5 שקלים לליטר, אבל השוק מתנהל כמונופול.
נהג 1  |  16.03.16
לכל התגובות