אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה המקום הכי בטוח במטוס? צילום: evaair

מה המקום הכי בטוח במטוס?

הסיכוי להיחלץ בשלום ממטוס מתרסק הוא אפסי. ניתוח סטטיסטי בדק איפה בכל זאת ישבו הניצולים במטוס באותן תאונות אוויריות שבהן לא כל הנוסעים נהרגו. כדאי לדעת - לפעם הבאה שאתם בוחרים מושב בטיסה

19.03.2016, 21:28 | שירות כלכליסט

טיסות הן אמצעי תחבורה בטוח למדי, והודות לטכנולוגיה המתקדמת הן רק הולכות ונהיות בטוחות יותר. על פי הסטטיסטיקה, הסיכוי שהמטוס יתרסק עומד על 1 מ-5.4 מיליון, שלא לדבר על כך שמכוניות נחשבות קטלניות יותר פי 100, אך עדיין אנשים רבים נחרדים מהמחשבה לעלות על צינור מתכתי ששט לו באוויר.

בהתאם, נוסעים רבים מעוניינים לדעת מבעוד מועד היכן לשבת על המטוס כדי לשפר את הסיכוי שישרדו אם, על אף הסיכוי הנמוך, המטוס יתרסק.

בשנה שעברה ניתח מגזין "טיים" דו"חות של תאונות מטוסים ומערכי ישיבה במטרה לקבוע אילו מושבים הם הבטוחים ביותר. התוצאה: המושבים האמצעיים בקצה של המטוס הם בעלי הסיכויים הטובים ביותר.

ב"טיים" הגיעו למסקנה הזו לאחר שניתחו את מאגר מידע תאונות המטוסים CSRTG של מנהל התעופה הפדרלי, כולל תאונות עם הרוגים וכאלו רק עם פצועים. המחקר מצא כי "במושבים בשליש האחורי של המטוס שיעור ההרוגים עמד על 32% לעומת שיעור של 39% בשליש האמצעי ו-38% בשליש הקדמי".

  , צילום: Thomas Hawk צילום: Thomas Hawk   , צילום: Thomas Hawk

למי שמעוניין להימנע ממושבים מסוימים, המחקר מצא שהמושבים במעבר בשליש האמצעי של המטוס היו בעלי שיעור ההרוגים הגבוה ביותר של 44%, בעוד שלמושבים במעבר המרכזי בחלק האחורי של המטוס יש שיעור הרוגים של 28%.

במקביל, מחקר של אוניברסיטת גריניץ' מ-2008 הצביע על שתי השורות הקרובות ביותר ליציאת החירום כמושבים בטוחים למדי. ככל הנראה מכיוון שהמושבים האלה מאפשרים את היציאה המהירה ביותר מהמטוס.

המחקר מעניין ומספק תקווה לאותם אנשים שמוצאים עצמם תקועים במושב האמצעי, אך חשוב לציין כי לפי מנהל התעופה אין מושב אחד שבטוח יותר ממושב אחר, זאת מכיוון שבמקרה הנדיר של התרסקות, הסיכוי לשרוד לא תלוי בבחירת מושב, אלא בנסיבות הקשורות להתרסקות עצמה. אם לדוגמה החלק האחורי של המטוס סופג את מרבית הפגיעה, העובדה שאתם במושב האמצעי לא תצליח להגן עליכם, ומצבם של היושבים מקדימה קרוב לוודאי שיהיה טוב יותר. בדומה, אם המטוס צולל למטה, האנשים במחלקה הראשונה יהיו הראשונים לחטוף את המכה.

בטיים הוסיפו כי במקרים רבים, השורדים בהתרסקויות ישבו בכל חלקי המטוס. לכן, נראה שעדיף פשוט לבחור את המושב שנראה לכם הכי נוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות