אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת הנפט הניגרית העלימה 16 מיליארד דולר מהממשלה צילום: אי פי איי

חברת הנפט הניגרית העלימה 16 מיליארד דולר מהממשלה

הסכום שהיה אמור להיכנס לקופת המדינה כלל לא נרשם בדו"חות החברה. לפי הערכות, בתקופת הנשיא הקודם גודלאק ג'ונתן נגנבו מקופת המדינה מיליארד דולר כל חודש

16.03.2016, 19:38 | שירות כלכליסט

חברת הנפט הממשלתית של ניגריה (NNPC) לא דיווחה לממשלה בלאגוס על 16 מיליארד דולר מהכנסותיה ב־2014 - על כך דיווחה רשות השידור הבריטית (BBC).

קראו עוד בכלכליסט

דו"ח המבקר הכללי של הממשלה סמואל אקורה שהוגש לפרלמנט מלמד כי החברה הממשלתית שאחראית לניהול הכנסות המדינה מנפט העלימה את הסכום מכספים שהיתה אמורה להעביר לקופת המדינה. בחברת הנפט סירבו להגיב על ממצאי הדו"ח, ומסרו לכלי התקשורת המקומיים כי "זו ביקורת חשבונות ואנחנו עדיין בוחנים את הממצאים".

ההיעלמות המסתורית של הכספים היא עדות נוספת לשחיתות שגאתה בימי הממשלה הקודמת בניגריה. הנשיא הנוכחי מוחמדו בוהארי, שניצח בבחירות שהתקיימו במרץ בשנה שעברה, הבטיח להעלות את המלחמה בשחיתות לראש סדר העדיפויות הלאומי.

לאגוס, ניגריה, צילום: cc by Jrobin08 לאגוס, ניגריה | צילום: cc by Jrobin08 לאגוס, ניגריה, צילום: cc by Jrobin08

ניגריה היא יצרנית הנפט הגדולה ביותר באפריקה, וההכנסות מנפט היו אחראיות על שני שלישים מתקציב הממשלה אשתקד. בשנה שלפני כן, טרם ירידת מחירי הנפט, סיפקו ההכנסות ממכירתו כ־90% מתקציב הממשלה. NNPC היא יצרנית נפט אך גם הרגולטורית של הסקטור בניגריה ומנהלת, כאמור, את ההכנסות של הממשלה ממנו.

תפקידיה השונים של החברה יוצרים ניגודי עניינים ולכן גם כר פורה לשחיתות. ואכן, אין זו הפעם הראשונה שמאות מיליוני דולרים נעלמים ממאזני החברה. ביקורת חשבונות קודמת שנערכה על ידי פירמת רואי החשבון הבינלאומית PwC מצאה כי בין ינואר 2012 ליולי 2013 החברה לא העבירה לממשלה 1.48 מיליארד דולר. ממצאי המבקר הכללי מאשרים את טענתו של נגיד הבנק המרכזי למידו סנוסי כי במהלך כהונתו של הנשיא הקודם גודלאק ג'ונתן, בין 2010 ל־2015, נגנבו מקופת המדינה יותר ממיליארד דולר כל חודש.

בשנה שעברה פיטר בוהארי את הנהלת NNPC, ובחודש שעבר הודיעה הממשלה כי היא תפורק לשבע ישויות נפרדות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות