אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיפ"א מודה בפעם הראשונה: נקנו קולות בהצבעות לאירוח המונדיאלים צילום: אי פי איי

פיפ"א מודה בפעם הראשונה: נקנו קולות בהצבעות לאירוח המונדיאלים

הארגון טוען כי נפל קורבן לאנשים מושחתים ומבקש להחזיר "עשרות מיליוני דולרים" בכספי שוחד שהוחרמו על ידי התובעים הפדרליים בארה"ב

17.03.2016, 18:16 | שירות כלכליסט
פיפ"א הודתה בפעם הראשונה כי בהצבעות קודמות לבחירת המארחת של המונדיאל בוצעה קניית קולות, והוסיפה כי היא מבקשת להחזיר אליה "עשרות מיליוני דולרים" בכספי שוחד שהוחרמו על ידי התובעים הפדרליים בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

אינפנטינו. רוצים את כספי השחיתות חזרה, צילום: איי אף פי אינפנטינו. רוצים את כספי השחיתות חזרה | צילום: איי אף פי אינפנטינו. רוצים את כספי השחיתות חזרה, צילום: איי אף פי

פיפ"א הגישה תביעה של 22 עמודים למשרד התובע הכללי בניו יורק, והיא דורשת חלק גדול מ-190 מיליון דולר שהוחזרו על ידי בכירים בעולם הכדורגל והשיווק שהודו באשמה במסגרת חקירת השחיתות המסועפת בשורותיה.

הרשויות האמריקאיות צפויות להחרים עשרות מיליוני דולרים נוספים לאחר הגשת שאר כתבי האישום, ומעשרות בכירים נוספים שכבר הוגש נגדם כתב אישום, והכחישו את אישומי השוחד או נלחמים בדרישת הסגרה.

בפיפ"א טוענים שנפלו קורבן לאנשים מושחתים, זאת על אף ביקורת נרחבת שלקיחת שוחד הייתה מוטבעת בתרבות הארגון עוד מימי כהונתו של הנשיאים ז'ואאו האבלנז' וספ בלאטר. האחרון נאלץ להתפטר בשנה שעברה לאחר 17 שנה בתפקיד.

"המורשעים ניצלו את משרת האמון שהחזיקו בפיפ"א ובארגוני כדורגל בינלאומיים אחרים, וגרמו לפיפ"א נזק רציני ומתמשך", מסר הנשיא הנוכחי ג'יאני אינפנטינו, "הכסף שהם גרפו לכיסם שייך לכדורגל העולמי ונועד לפיתוח ולקידום המשחק. פיפ"א כגוף המנהל של הכדורגל רוצה שהכסף יחזור אליו ואנחנו נחושים להשיג אותו לא משנה כמה זמן זה ייקח".

לפי המסמכים, שהגיעו לידי סוכנות החדשות AP, פיפ"א דורשת את הסכומים הבאים:

28.2 מיליון דולר של תשלומים, כולל בונוסים, טיסות והוצאות יומיות, לבכירים שהתגלו כמושחתים.

10 מיליון דולר עבור "גניבת" כסף שבכירים בפיפ"א העבירו כשוחד לחברי הוועד הפועל כדי שיצביעו בעד דרום אפריקה לאירוח מונדיאל 2010.

פיצוי בגין פגיעה במוניטין בשל שוחד וטובות הנאה עבור זכויות המדיה לתחרויות שאינן מאורגנות על ידי פיפ"א ו"שהתאפשרו בשל השווי של המותג של פיפ"א".

פיפ"א. כולם "קורבנות", צילום: אי פי איי פיפ"א. כולם "קורבנות" | צילום: אי פי איי פיפ"א. כולם "קורבנות", צילום: אי פי איי

דורשים כסף מהקונפדרציות

בתביעה מציינים עורכי הדין של הארגון: "פיפ"א הפכה להיות מוכרת בשל השוחד והשחיתות של הנאשמים, ולא המעשים הטובים שלה. פיפ"א זכאית לפיצויים עבור הנזק הזה לקשרים העסקיים שלה, למוניטין ולנכסים הלא מוחשיים שלה".

הדרישה של פיפ"א לכסף מציבה אותה בקרב עם שתיים מהקונפדרציות האזוריות שלה. זו של דרום אמריקה (CONMEBOL) וזו של צפון אמריקה (CONCACAF). הבכירים והתחרויות באזורים הללו הם המעורבים ביותר במשבר השחיתות. מדובר גם בשינוי לאסטרטגיה של פיפ"א, לאחר חודשים שבהם הבכירים ניסו להרחיק את הארגון מהשערורייה, וכעת הם מאשימים את הקונפדרציות שהן מעבר לשליטה שלהם.

מרבית הכסף שהוחרם – 151.7 מיליון דולר – מגיע מאיש השיווק הברזילאי ז'וזה האווילה, שקבוצת הסוכנויות שבבעלותו הייתה מעורבת בכבדות במשחקים עליהם שלטו שתי הקונפדרציות, ולא פיפ"א ישירות.

פיפ"א מפרטת את הסכומים שהיא דורשת בחזרה מהכסף שבידי הרשויות האמריקאיות מכל אחד מ-20 הנאשמים. לדוגמה, היא דורשת יותר מ-5.3 מיליון דולר שהוציאה על צ'אק בלייזר, הבכיר האמריקאי המושמץ, שהודה באשמה. כמו כן, היא דורשת 4.4 מיליון דולר מהכספים של סגן הנשיא לשעבר ג'ק וורנר ו-3.5 מיליון דולר מריקרדו טשיירה, חתנו לשעבר של האבלנז'.

וורנר מטרינידד וטובאגו שנאלץ להתפטר מפיפ"א ב-2011 בעקבות שערוריית בחירות במרוץ לנשיאות, מוזכר בתביעה של פיפ"א, ומצוין שקיבל שוחד של מיליון דולר ממרוקו, שהייתה מועמדת לאירוח המונדיאל ב-1998. כמו כן, השוחד של 10 מיליון דולר שהועבר אליו מדרום אפריקה שולם דרך חשבון של פיפ"א ב-2008.

פיפ"א דורשת תשלום נוסף של 2 מיליון דולר מג'פרי ווב, הבנקאי מאיי קיימן שנעצר במלון יוקרה בציריך במאי השנה שעברה, ונמצא כעת בביתו ליד אטלנטה, וממתין לגזר הדין שיינתן ביוני. "הדולרים האלה נועדו לבנות מגרשי כדורגל ולא אחוזות ובריכות. לקניית מדי כדורגל ולא תכשיטים ומכוניות ולממן תכניות לצעירים ופיתוח מאמנים ולא למימון אורח חיים ראוותני למנהלים", אמר אינפנטינו.

אינפנטינו ביסס את מרבית הקמפיין שלו על הצד הפיננסי, והודיע לבוחרים בבוטות "זה הכסף שלכם", הצהרה שהתקבלה בברכה מצד הקונפדרציות של אמריקה, שמימון בסך של 20 מיליון דולר לשתיהן הוקפא.

כתבי אישום הוגשו נגד שלושת הנשיאים האחרונים של CONCACAF , אך הקונפדרציה העבירה רפורמות נרחבות כדי לנקות את הפעילות שלו, ומתכוונת להשתמש בכספי הפיצויים לבנות עצמה מחדש.

" CONCACAF רואה עצמה כקורבן של כמה מהעבירות שתוארו בכתבי האישום ומתכוונת לדרוש פיצויים בזמן הנכון", נכתב בהצהרה מטעם הגוף האזורי.

בתוך כך, פיפ"א פרסמה את המשכורת של ספ בלאטר. 3.76 מיליון דולר ב-2015.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות