אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השחיתות בברזיל: מינוי לולה לשר מסתבך, הדחת הנשיאה נכנסת להילוך גבוה צילום: איי אף פי

פרשת השחיתות בברזיל: מינוי לולה לשר מסתבך, הדחת הנשיאה נכנסת להילוך גבוה

הנשיא לשעבר לולה דה סילבה, שנחקר בחשד להלבנת כספים בחברת הנפט הממשלתית פטרובראס, מונה לשר בקבינט של הנשיאה המכהנת דילמה רוסף - כדי למנוע חקירה. אבל מספר בקשות לצווי מניעה שהוגשו נגד המינוי עלולות לעכבו וחושפות את רוסף להדחה כואבת בתוך חודש

18.03.2016, 19:37 | בלומברג

חברי הפרלמנט בברזיל מאיצים את הליך ההדחה של נשיאת ברזיל דילמה רוסף, זאת בעוד בבית המשפט במדינה מתנהל קרב משפטי נגד מינוי נשיא ברזיל לשעבר לולה דה-סילבה לשר בממשלתה של רוסף. לולה שנמצא בעיצומה של חקירה בחשד להלבנת כספים בחברת הנפט הממשלתית פטרובראס אמור היה להגן על רוסף בבית המחוקקים, אך אם המינוי לא ייצא אל הפועל תספוג רוסף מכה קשה. על פי הערכות בברזיל, הבית התחתון יוכל להצביע על הדחת רוסף בתוך 30 ימים בלבד, פרק זמן קצר יותר מכפי שהעריכו גורמים פוליטיים בברזיל בתחילה. 

קראו עוד בכלכליסט

כמה בקשות לצווי מניעה שהוגשו נגד המינוי של לואיז אינסיו דה-סילבה (לולה) לקבינט של רוסף משבשות את תוכניתה של הנשיאה, שלפיה הנשיא לשעבר יבנה מחדש את הקואליציה שלה ויסיר מעליה את האיום בהדחה. בברזיל טוענים כי המינוי של לולה לשר בקבינט נעשה כתרגיל של הנשיאה רוסף לרשויות החוק במדינה, וזאת כדי למנוע את החקירה נגדו.

נשיא ברזיל לשעבר לואיס אינסיו דה סילבה, צילום: בלומברג נשיא ברזיל לשעבר לואיס אינסיו דה סילבה | צילום: בלומברג נשיא ברזיל לשעבר לואיס אינסיו דה סילבה, צילום: בלומברג

צו המניעה הראשון נגד המינוי ניתן על ידי שופט פדראלי שעה בלבד לאחר טקס ההשבעה של לולה ביום חמישי. אף שבית משפט גבוה יותר ביטל את הצו, הקרב המשפטי נגד המינוי נמשך במלוא המרץ עם כמה תיקים שנדונים במקביל בבתי משפט ברחבי המדינה, כולל בבית המשפט העליון של ברזיל.

נגד המינוי של לולה נמתחה ביקורת חריפה מצד גורמי ממשל שטענו כי מטרתו היא להגן על לולה מפני חקירת השחיתות החמורה שבמסגרתה נעצר לפני כמה שבועות. לפי החוק בברזיל, רק בית המשפט העליון במדינה יכול לחקור או לכלוא נשיאים לשעבר וחברי קבינט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות