אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי מכון וולקני: שר החקלאות מנסה לסגור אותנו

עובדי מכון וולקני: שר החקלאות מנסה לסגור אותנו

ל"כלכליסט" נודע כי צוות בין־משרדי אמור לגבש מתווה להעברת המכון לצפון אך שר האוצר ואגף התקציבים כלל לא שמעו על התוכנית

20.03.2016, 09:47 | רוני זינגר

הממשלה הקימה צוות בין־משרדי לבחינת העברתו של מכון וולקני ממרכז הארץ לצפון, כך נודע ל"כלכליסט". זאת, לאחר שלפני כשבועיים הודיע שר החקלאות אורי אריאל על הצעת החלטה שבכוונתו להעלות כבר בממשלה בדבר אישור העתקת המכון. תחת זאת, סוכם כי תחילה יוקם צוות בראשו עומד מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, שיגבש במשך 90 יום מתווה להעברת המכון לצפון.

אריאל פרסם לפני כשבועיים כי בכוונתו לקדם הצעה שתעביר את המכון, ואולם במשרד ראש הממשלה ובאוצר טענו כי אריאל מיהר לפרסם ברבים החלטה שעוד לא החלה להיבחן.

ואולם נראה כי ההחלטה להעביר את מכון וולקני, ובכך למעשה לבטלו, יצאה לדרך כך או כך כיוון שאריאל נחוש לקדמה. עובדי מכון וולקני נערכים בימים אלה למאבק נגד ההחלטה, שנפלה עליהם כרעם ביום בהיר, לדבריהם, בלא שאיש עדכן אותם.

המכון הוולקני בבית דגן, צילום: עמית מגל המכון הוולקני בבית דגן | צילום: עמית מגל המכון הוולקני בבית דגן, צילום: עמית מגל

לדברי השר אריאל, הסיבה לרצונו להעביר את מכון וולקני הנה "מתוך הבנת הצורך לחיזוק הפריפריה באמצעות גופים משמעותיים, אשר ימשכו אליה אוכלוסייה חזקה ומתוך הבנה כי יש לקיים עתודה של קרקעות באזור המרכז". אלא שראש עיריית ראשל"צ דב צור, שמכון וולקני נמצא בשטח שיפוטו, לא היה מודע לתוכניות הממשלתיות שמקודמות על השטחים האמורים וטוען כי אין בכוונתו לקדם בנייה על השטחים האמורים.

"מבחינתנו זה בפועל סגירת מכון וולקני, כי מה שיש כאן זה לא בניינים אלא הון אנושי", אמרה ל"כלכליסט" נירית ברנשטיין, חברת ועד מכון וולקני. "השנה אנחנו חוגגים 95 שנה להקמת המכון. יש לנו ידע של שלושה דורות אנשי אקדמיה שעובדים כאן. כל פיתוח החקלאות בארץ הוא בעקבות מחקר שערכנו כאן. המיקום שלנו מרכזי כיוון שאנחנו שולחים זרועות וצוותים לצפון ולדרום". לדברי ברנשטיין "מעל 50% מהעובדים שלנו הם מעל לגיל 50. איש מהם לא יעתיק את מגוריו לצפון. זה אבסורד לאור העובדה שיש לנו את נוור יער, שלוחה של המכון ליד רמת ישי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
דירות אמרנו? ???
דירות אמרנו??? אוי לנו אם אנחנו מחליפים מנוע צמיחה לאומי, מחקר וכבוד לאומי בעוד בטון תל אביבי אבל גם מי שחושב שדירות בצומת בית דגן חשובות ממוסד מחקר לאומי כדאי שידע כי ניתן לצמצם מאוד את השטח שתופס מנהל המחקר כיום ולהשאירו במקומו תוך שימוש ברב הקרקע לבניה. כדאי גם שיסתכל (אפשר בגולגל מפס גם מהצפון...) סביב ויראה כמה קרקע פנויה יש סביבו שניתן להשתמש בה בלי להחריב מוסד מחקר לאומי. אפשר גם להעביר את מנהל המחקר למקום אחר במרכז- אבל העברתו לצפון היא מעשה איוולת שיהיה בכיה לדורות כי הוא יתפרק ויתרסק לרסיסים בהובלה. ומי שנדמה לו שדירתו תעלה בשקל פחות -יש מצב שהוא מתבלבל....
זמורה  |  10.04.16
14.
בכייה לדורות
בעידן של פופוליזם וקומבינה הכל אפשרי המעבר צפונה הוא למעשה סגירה בפועל של מפעל המחקר החקלאי המפואר עליו עמלו ועדין עומלים רבים וטובים עוטפים את הכל במסרים חלולים של פתרון נדלני ופיתוח הגליל וסוגרים את התמיכה הממשלתית ואת מעורבותה האסטרטגית של המדינה בפתרון אתגרי החקלאות הסביבה והמזון לעצור את המחדל ההזוי הזה ועכשיו
מטפח , אשדוד  |  10.04.16
13.
לכל הגאונים שמחליפים את וייז ומחשבים מרחקי נסיעה- תקנו לכם הגיון ושיקול דעת
מוסד מחקר יישומי שמשרת את כל אזורי הארץ ומהווה אבן שואבת הגיוני שיהיה במרכז הכוכב ויאפשר לצוותים היוצאים מדי יום לכל הכיוונים מרחק נסיעה סביר. גם לחקלאים הנדרשים לסיוע ועצה שבאים כל יום בשערי המוסד הגיוני יותר שיהיה במרכז. גם לשגרירים והאורחים מכל העולם שצובאים על שערי המוסד ולא יבואו באותה מידה לצפון. למה לדעתכם קוראים למרכז מרכז??? למה הממשלה לא עברה לצפון?
זמורה  |  10.04.16
12.
מוסד מחקר מרכזי חייב חייב חייב להשאר במרכז
מחקר חקלאי הוא מחקר ביולוגי יישומי- לכן לא מספיק שיהיו מים, אדמה, פועלים, נותני שירותים, חנויות, כבישים וחשמל שיש בכל מקום במדינת ישראל. למחקר חקלאי נדרשים חוקרים, סטודנטים, שיתופי פעולה יומיומיים עם חוקרים מהאוניברסיטאות השונות ומרכזי המחקר, גישה נוחה ומהירה לספקי שירות של ציוד מדעי וכימיקלים, גישה נוחה לשטחי נסיונות בכל הארץ- כל אלה מחייבים את מיקומו המרכזי. מוסדות המחקר הנמצאים בקצוות מתקשים מאוד כבר היום לתפקד בגלל העדר הנ"ל ולא ברור למה שמישהו ירצה לשבש תפקוד של עוד מוסד מחקר שעובד מצויין ומביא כבוד למדינה ותועלת לאזרחיה מזה דורות. יתרה מזו-יש דוגמאות בעולם למוסדות מחקר בעולם שרגולטורים אינטרסנטים שרצו לעשות לעצמם שם העבירו וחיבלו בתפקודם- מתאים לכם שגם מדינת ישראל תכנס למועדון השוטים???
שריג , פריפריה  |  10.04.16
לכל התגובות