אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחרות גוברת: הלקוחות הפרטיים מוותרים על חברות ניהול התיקים

התחרות גוברת: הלקוחות הפרטיים מוותרים על חברות ניהול התיקים

על פי דו"ח רשות ני"ע, בשנת 2015 נרשם קיפאון בתעשיית ניהול התיקים. הענף מנהל נכון לסוף השנה החולפת 262 מיליארד שקל, מתוכם 161 מיליארד שקל של לקוחות פרטיים

20.03.2016, 11:57 | רחלי בינדמן

בזמן שחברות ניהול התיקים נאבקות במוצר הגמל החדש שהשיק האוצר, מפרסמת רשות ני"ע את הדוח השנתי לגבי פעילותן.

מהדוח עולה כי היקף הנכסים של חברות ניהול התיקים עמד בסוף שנת 2015 על 262 מיליארד שקל - עלייה זניחה של 2.7% לעומת 2014, המשקפת בעיקר את עליית ערך הנכסים ומצביעה על קיפאון בענף. בהשוואה למחצית של 2015, מדובר בעלייה של 0.7% בלבד. 

קראו עוד בכלכליסט

בניטרול התיקים המוסדיים (כספים של קופות גמל מפעליות, עיריות וכו'), מבחינת היקף הכספים של לקוחות פרטיים, עמד הסכום בסוף 2015 על 161.5 מיליארד שקל, לעומת 161 מיליארד שקל במחצית 2015.

בין הסיבות לקיפאון בענף, בדגש על הלקוחות הפרטיים, אלטרנטיבות אטרקטיביות יותר לקהל הלקוחות האמיד. בין היתר ישנו חיסכון דרך פוליסות חיסכון שמשווקות חברות הביטוח, המציעות הטבות מס שלא קיימות בתיקים המנוהלים. בנוסף, תיקון 190 למס הכנסה המאפשר חיסכון דרך קופת גמל, בעיקר לקהל חוסכים אמיד עם הטבות מס ודמי ניהול אטרקטיביים.

בימים אלה פועלים באיגוד לשכות המסחר המייצגים את איגוד מנהלי התיקים כנגד מוצר חדש שצפוי האוצר להשיק בקרוב – קופת גמל להשקעה, מכשיר חיסכון של כספים פרטיים המעודד חיסכון לטווח ארוך דרך הטבות מס. מוצר זה עשוי אף הוא לנגוס בנתח השוק של חברות ניהול התיקים.

מדוח הרשות עולה כי מחצית מנכסי התיקים המנוהלים בשווי של עד חצי מיליון שקל מושקעים בקרנות נאמנות וכ-35% מהתיקים המונהלים בענף עבור לקוחות שאינם מוסדיים (כלומר פרטיים) מורכבים בעיקר מקרנות נאמנות. בדרך כלל ניהול דרך קרנות נאמנות הוא עבור תיקים קטנים יחסית של עד מיליון שקל שקל, שלמנהל התיק לא שווה לבצע ניהול השקעות עצמאי עבורם.

מספר הלקוחות של חברות ניהול התיקים הסתכם ב-87,800 שקל ושווי תיק ממוצע של לקוח אצל מנהל תיקים עמד על 1.9 מיליון שקל. שווי תיק ממוצע בתיקים בהם קרנות נאמנות מהוות 50% ומעלה הוא 890 אלף שקל, בעוד שווי תיק ממוצע שבו קרנות נאמנות מהוות פחות מ-50% הוא כ-2.4 מיליון שקל.

18 מתוך 124 חברות ניהול תיקים הפעילות בתחום הינן גדולות ומנהלות 86% מהנכסים בניהול תיקים – מדובר בחברות עם 5 מיליארד שקל ומעלה או עם מעל אלף לקוחות.

יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר , צילום: נמרוד גליקמן יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר | צילום: נמרוד גליקמן יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר , צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות