אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהמלצת בג"ץ: נמשכה העתירה נגד מינוי מיכל הלפרין לממונה על ההגבלים

בהמלצת בג"ץ: נמשכה העתירה נגד מינוי מיכל הלפרין לממונה על ההגבלים

העתירה הוגשה בעקבות הסכם ניגוד העניינים שעליו חתמה הלפרין ואשר מגביל אותה בעיסוק בנושאים הקשורים ללקוחותיה הקודמים; הנשיאה נאור לעותרים: "אם נקבל את שיטתכם, לא נאפשר לשוק הפרטי להתחרות על משרת הממונה או משרות דומות שהן לזמן קצוב"

21.03.2016, 16:31 | תומר גנון

"אם נקבל את שיטתכם, לא נאפשר לשוק הפרטי להתחרות על משרת הממונה או משרות דומות שהן לזמן קצוב". כך אמרה היום (ב') נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור בדיון בבג"ץ שהוגש נגד מינויה של עו"ד מיכל הלפרין לממונה על ההגבלים העסקיים. בהמלצת השופטים משכו העותרים, עוה"ד שחר בן מאיר ואיציק אבירם, את בקשתם לפסול את המינוי.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה הוגשה בעקבות הסכם ניגוד העניינים שעליו חתמה הלפרין. עולה ממנו כי היא לא תוכל לעסוק במשך שנה עד שנתיים בנושאים הקשורים ללקוחותיה הקודמים, כמו גם בתחומים הקשורים לבן זוגה, אלא אם מדובר בנושא רוחבי בעל משמעות למשק – ואז היא תידרש לקבל אישור מיוחד.

מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון, צילום: מערך הדוברות של הרשות השופטת מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון | צילום: מערך הדוברות של הרשות השופטת מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון, צילום: מערך הדוברות של הרשות השופטת

בנוסף, הסכם ניגוד העניינים קובע כי הלפרין לא תעסוק בכל הקשור לעסקי התעופה, תנובה וכן בתקשורת של שירותי סליקה בנקאית ואשראי. ברשימת הלקוחות בהן טיפלה הלפרין בעבר, שצורפה כנספח להסכם ניגוד העניינים שלה, ישנם לקוחות רבים שהיא תהיה מוגבלת מלטפל בהם לתקופה של שנה עד שנתיים. ביניהם ניתן לציין את מדנס סוכנות לביטוח, אדמה פתרונות לחקלאות, סימנס גרמניה, אל-על נתיבי אויר לישראל, Glaxo Smith Kline, טמבור בע"מ, Cisco , יינות ביתן, ליימן שליס, סטורנקסט, מוצרי שלם אריזות, פי גלילות מסופים וצינורות נפט, מרכז סליקה בנקאי, בנק איגוד, קבוצת לאומי, Stratasys Ltd, פוקס ויזל , תנובה, שבא – שירותי בנק אוטומטיים, ונטו מ.ע. אחזקות כמו גם G4S - פתרונות אבטחה.

בעתירה נטען כי תקופת הצינון קצרה, ויש להרחיבה לפחות לחמש שנים. בנוסף, נטען כי לאור הסכם ניגוד העניינים יש לערוך דיון מחדש במינויה. "עתירה זו", נכתב, "'תוקפת' הן את הסדר ניגוד העניינים עליו חתמה עו"ד הלפרין, והן את המינוי שלה לאור ניגוד העניינים הנרחב והמשמעותי בו היא נתונה". לשיטת העותרים, מדובר ב"מינוי בלתי סביר" ויותר מכך "בהסדר ניגוד עניינים בלתי סביר שנחתם על רקע מינוי בלתי סביר של הלפרין לצורך מינויה כממונה על ההגבלים העסקיים".

"בסופו של יום, העותרים מבקשים לחתור תחת יכולתם של מומחים מקצועיים לעבור מן השוק הפרטי למגזר הציבורי", נכתב בתגובה שהגישה הלפרין לבג"ץ הלפרין באמצעות עוה"ד שמוליק קסוטו, גיא נוף ומאיה אקרמן ממשרד קסוטו-נוף. "בכל הכבוד, זוהי גישה שאין לקבלה. יכולתו של המנהל הציבורי בישראל לפעול באופן אפקטיבי ולקלוט לשורותיו את האנשים המתאימים ביותר, תלויה בהפריה הדדית בין המגזר הציבורי והפרטי, ובפתיחת השערים ביניהם. כך בכלל, וכך במיוחד בתחומי הרגולציה הכלכלית, שם נודעת חשיבות יתירה לניסיון ולמומחיות הנצברים בשוק הפרטי".

"יש את משרד היועץ המשפטי לממשלה למשל, כשהוא נגוע בניגוד עניינים כזה או אחר אז יש פרקליט מדינה", אמרה הנשיאה נאור בדיון. "גם בתחום ההגבלים העסקיים אפשר, במסגרת הרשות, שאם הממונה לא יכול אז מישהו אחר יטפל".

השופט יצחק עמית הוסיף כי עניין דומה היה גם בעת מינויה של חדוה בר, שהגיעה מבנק לאומי, למפקחת על הבנקים ונקבע שלא תוכל לטפל בנושאים הקושרים אליו. "זה אחד הבנקים הגדולים במדינה, ואנו חיים עם זה", אמר עמית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות