אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק לשכת עורכי הדין החדש עבר בכנסת: יחוזקו המשילות והשקיפות צילום: שאול גולן

חוק לשכת עורכי הדין החדש עבר בכנסת: יחוזקו המשילות והשקיפות

החוק החדש יחליש את מעמד המחוזות. יבוטל הוועד המרכזי, והמועצה הארצית תתפוס את מקומו כגוף המבצע של הלשכה; נושא ההתמחות לא הוסדר בחוק זה וימתין להסדרה נפרדת

21.03.2016, 19:43 | משה גורלי

חוק לשכת עורכי הדין החדש עבר היום (ב') בכנסת ברוב של 29 תומכים וללא מתנגדים.

החוק מסדיר את שני הנושאים הבעייתיים שפוררו את הלשכה הקודמת: היעדר משילות והיעדר שקיפות. החוק החדש יחליש את מעמד המחוזות, שבקדנציה הקודמת התאחדו בהנהגת ראש ועד תל אביב אפי נווה והקימו למעשה לשכה אלטרנטיבית במקביל ללשכה בראשות ראש הלשכה דורון ברזילי. עכשיו, לאחר שנווה גבר על ברזילי ונבחר לראש הלשכה, מבטיח החוק שנווה לא יסבול מתחרות דומה. ועם זאת, המחוזות לא יבוטלו, כפי שהציעה הוועדה לרפורמה בלשכה בראשות השופטת בדימוס איילה פרוקצ'יה. מה שיבוטל זה הוועד המרכזי, והמועצה הארצית תתפוס את מקומו כגוף המבצע של הלשכה.

החוק החדש מסדיר את האופן שבו ייקבע תקציב הלשכה, וקובע את מסגרת חלוקת התקציב בין המוסדות הארציים של הלשכה לוועדים המחוזיים. לראשונה, מוצע לקבוע הסדר שמטרתו יצירת שקיפות בכל הנוגע לתרומות שמקבלים מועמדים שמתמודדים לתפקיד במוסדות הלשכה, ולהוצאות שהם מוצאים לשם כך. כך ניתן יהיה לעקוב אחרי המינויים הפנימיים בלשכה שבעבר שימשו גם כיבודים לתורמים.

שרת המשפטים איילת שקד. תומכת, צילום: חגי דקל שרת המשפטים איילת שקד. תומכת | צילום: חגי דקל שרת המשפטים איילת שקד. תומכת, צילום: חגי דקל

גם הרפורמה בבחינות הלשכה נכנסה לחוק. זאת בדמות שני שינויים. הראשון נוגע להרכב הוועדה הבוחנת בכתב, ובכלל זה להוספת שני נציגים מהאקדמיה לוועדה; השני – משנה את ההסמכה של שר המשפטים לקבוע את תוכן הבחינות, באופן שיאפשר הוספת תכנים שנוגעים לדין המהותי ולא רק לסדרי דין כמקובל היום.

החוק החדש מחזק את מעמדו של שר המשפטים שבכוחו יהיה להורות לגורמים בלשכה על מילוי חובה או על ביצוע תפקיד, במידה ולא ביצעו אותו ובמקרים חריגים אף להורות על פיזור המועצה הארצית, ראש הלשכה או שניהם יחד.

שרת המשפטים איילת שקד: "אני מודה שכשנכנסתי לתפקיד חשבתי שצריך לפרק את הלשכה, אבל די מהר למדתי שהגוף הזה הוא גוף חשוב מועיל ומתפקד. שיתוף הפעולה בין המשרד ללשכה הוא מאוד חשוב. אני מתחייבת שעד תום כהונתי יהיה בית משפט בעיר ערבית. יש גם שני חברים ערבים בוועדה לבחירת שופטים. דווקא הלשכה היא מקום שמוכיח שיתוף פעולה מאוד מוצלח בים יהודים וערבים".

נושא ההתמחות לא הוסדר בחוק זה וימתין להסדרה נפרדת. עד אז יתקיים נוהל הראיונות החדש למתמחים כפי שנקבע בתקנות החדשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות