אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל בחקירה וצרות מול המלווים: אפריקה תעשיות עם הפסד שנתי של 159 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

מנכ"ל בחקירה וצרות מול המלווים: אפריקה תעשיות עם הפסד שנתי של 159 מיליון שקל

למרות שנגב קרמיקה רשמה עלייה של 2.5% בהיקף ההכנסות ל-831 מיליון שקל, החברה הבת הניבה לתעשיות הפסד של 129 מיליון שקל. תזרים המזומנים החיובי מנע הערת עסק חי

22.03.2016, 19:00 | אורן פרוינד

מנכ"ל מפוטר עם חשדות לפליליים, הפסדי ענק, וצרות מול המלווים – כך נראים הדו"חות הכספיים של חברת אפריקה תעשיות, החברה האם של נגב קרמיקה ו-ויה ארקדיה, שבשליטת אפריקה ישראל של לב לבייב.  

קראו עוד בכלכליסט

אפריקה תעשיות סיימה את הרבעון הרביעי של 2015 עם הפסד של 70 מיליון שקל (לעומת הפסד של 60 מיליון שקל ברבעון מקביל) ואת שנת 2015 כולה עם הפסד עצום של 159 מיליון שקל, פי 2 לעומת ההפסד בשנה שעברה.

אפריקה תעשיות, שפועלת בתחום עיצוב הבית תחת חברת נגב קרמיקה ובתחום הפלדה תחת חברת פקר פלדה וחברות בנות נוספות, סיימה את 2015 עם ירידה של 3% בלבד בהיקף ההכנסות שלה ל-1.3 מיליארד שקל. ואולם הרווח הגולמי שלה נשחק במהלך השנה בכ-15% והסתכם בכ-367 מיליון שקל, בעיקר בעקבות שחיקה ברווחיות של נגב קרמיקה שנחשבת לפעילות הבעייתית ביותר של הקבוצה.

אפריקה תעשיות סגרה במהלך השנה מספר סניפים של נגב קרמיקה שהביאו להוצאות חד פעמיות של 29 מיליון שקל במהלך השנה. כך למעשה ההפסד התפעולי של החברה תפח מרמה של 4 מיליון שקל בשנת 2014 לרמה של 76 מיליון שקל בשנת 2015.

למרות שנגב קרמיקה רשמה עלייה של 2.5% בהיקף ההכנסות לרמה של 831 מיליון שקל, בשורה התחתונה היא הניבה לחברה הפסד ענק של 129 מיליון שקל לעומת הפסד של 38 מיליון שקל בשנה שעברה. בתחום הפלדה ההפסד הסתכם בכ-14 מיליון שקל בלבד לעומת הפסד של 23 מיליון שקל בשנה שעברה.

במהלך ההכנות של הדוח"ות הכספיים הנהלת אפריקה תעשיות קיימה דיון עם רואי החשבון סומך חייקין ושכנעה אותם להימנע מהערת "עסק חי". רואי החשבון הסכימו להימנע מהערה שכזו לאור תזרים המזומנים החיובי של החברה שהסתכם בשנת 2015 בכ-156 מיליון שקל.

ההון העצמי של בעלי המניות נותר חיובי ברמה של 156 מיליון שקל, מחצית מההון העצמי שלהם בשנה שעברה וזו סיבה נוספת שאפשרה לחברה להימנע מהערת "עסק חי". עם זאת, רואי החשבון כתבו בדו"ח כי "קיים ספק באשר ליכולת החברה לגייס אשראי חדש או למחזר חובותיה".

בנוסף נכתב, כי "אפריקה תעשיות אינה עומדת בהתניות פיננסיות כלפי גופים מוסדיים בהיקף של 160 מיליון שקל" (מגדל ומיטב דש). אפריקה קיבלה אתמול כתב ויתור של הגופים המוסדיים האלו לגבי ההלוואות האלו ובכך המוסדיים ויתרו על הזכות שלהם לדרוש פירעון מיידי.

יקי ודמני המנכ"ל הנכנס של אפריקה תעשיות, צילום: אוראל כהן יקי ודמני המנכ"ל הנכנס של אפריקה תעשיות | צילום: אוראל כהן יקי ודמני המנכ"ל הנכנס של אפריקה תעשיות, צילום: אוראל כהן

נוסף על הצרות הישנות של אפריקה, המשבר הכלכלי ברוסיה הביא לשלילה של אחד מרשיונות הבנקים שמשרתים את אפריקה תעשיות ובכך החברה איבדה 2 מיליון שקל ורשמה הפחתה מלאה על הסכום.

לדוחות החברה צורף סיכום של הערכת שווי של פעילות הייצור של נגב קרמיקה שהוערכה בשווי של 508 מיליון שקל עוד ברבעון השלישי של השנה. החברה בחרה שלא לבצע הערכת שווי מחודשת לפעילות זו. "על אף שחלפו למעלה מ- 70 ימים ממועד עריכת הערכות השווי, החברה בדעה כי לא חלו שינויים, אשר יש בהם בכדי לשנות את מסקנות הערכות השווי. "

אפריקה תעשיות חייבת ברמת הסולו לגופים המוסדיים מגדל ומיטב דשכ-170 מיליון שקל כשבקופתה מצויים 20 מיליון שקל בלבד. החברה נדרשת לפרוע בשש השנים הבאות תשלומי קרן וריבית של כ- 35 מיליון שקל (בכל שנה). כבר בימים הקרובים היא נדרשת לפרוע תשלומי קרן וריבית של 19 מיליון שקל בגין ההלוואה, כך שקופתה צפויה להתרוקן לחלוטין.

בעקבות העובדה שהחברה אינה עומדת בהתניות הפיננסיות להלוואה לגופים המוסדיים, החברה סיווגה את ההלוואה הזו לטווח קצר ומשכך עלה הגירעון בהון החוזר שלה ל-226 מיליון שקל.

למרות מצב הנזילות המאתגר של החברה, ההנהלה שומרת על אופטימיות. החברה צופה בחודשים הקרובים קבלת תזרים מהחברות הבנות שלה בסכום משוער של כ-14 מיליון שקל. בנוסף ציינו בהנהלה כי עומדת לרשות החברה חלופה של מימוש מניות רדומות של החברה (מניות של החברה שנרכשו על ידי החברה עצמה) ששוות נכון להיום כ-19 מיליון שקל.

עוד הסבירו בהנהלה כי בטווח הבינוני-ארוך פועלת החברה לביצוע מימושי נכסים: "בגין חלק מהפעילויות מתנהלים מגעים ראשונים עם רוכשים פוטנציאליים", צוין בדו"ח. לטענת ההנהלה, "תוחלת התמורות שתתקבלנה ממימוש נכסים אלו עולה על גובה ההחזרים החזויים של החברה לגופים המוסדיים בתקופות הרלוונטיות. למרות אי הוודאות הכרוכה במועד ובהיקף מימוש נכסי החברה והתלות להשלמת מהלכים אלו בהסכמות מצד הגופים המממנים, החברה מעריכה כי נכסיה הקיימים מאפשרים לה את פירעון מלוא התחייבויותיה עד חודש מרס 2818".

 

החשדות נגד מוטולה

בימים אלו מבצעת הרשות לני"ע את השלב הסופי של החקירה בנוגע למנכ"ל המפוטר של אפריקה תעשיות אבי מוטולה. בקרוב צפויה הרשות לני"ע להגיש כתב אישום בגין זיוף חשבוניות וניפוח הכנסות של החברה ושימוש לא חוקי בכספי החברה. לפני שבועיים מונה יקי ודמני, לשעבר מנכ"ל אלקטרה צריכה, במקומו של מוטולה.

כפי שפורסם היום ב"כלכליסט", סמנכ"ל הכספים לשעבר של החברה, אביהו איבשיץ, הוקלט בחשאי על ידי עובדת לשעבר כשהוא מבקש ממנה לא לדבר על הפעולות שבוצעו, כי "אחרת אלך לבית הסוהר". כך עולה לכאורה מקלטת שתפסו חוקרי הרשות. את ההקלטה ביצעה מנהלת שירות הלקוחות לשעבר של נגב, גלית בן מאיר דורי, החשודה במעורבות בפרשה. על פי החשד, היא שמרה את הקלטת כ"תעודת ביטוח" למקרה שתפתח חקירה פלילית — כפי שאכן קרה.

על פי מקורב לחקירת הרשות, בן מאיר הפלילה בעדותה את מוטולה ואת איבשיץ וסיפרה על תנועות הכספים. לאחר מעצרה גילו חוקרי הרשות שבמהלך הבדיקה הפנימית שנערכה בנגב הקליטה בן מאיר בחשאי את איבשיץ, ושמרה את הקלטת. לדברי מקורב לחקירת הרשות, בן מאיר לא חשפה עם מעצרה את דבר קיומה של הקלטת והדבר התגלה בהמשך לחוקרים. מקורבים לבן מאיר דוחים את הדברים, ואומרים שמי שהוביל את החוקרים אל הקלטת היתה בן מאיר עצמה, ששיתפה איתם פעולה באופן מלא.

   
אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן אבי מוטולה | צילום: אוראל כהן אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
בושה
מוטולה וחבורתו.... מאמין שבקרוב נראה כתבי אישום על איך שהיתלו בכל צמרת אפריקה ישראל ובעובדי החברה... איזו חזירות, איזה קומבינה, כמה חטאי יוהרה, איזה בזבוז משאבים... התארגנות מרושעת של בעלי תפקידים בכירים שרקדו על דמם וזיעתם של עובדים קשי יום. כל כך מרתיח!!!!
שי , גבעתיים  |  22.03.16