אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר וועדת הפנים רבים, ואישור חוק השקיות צפוי להידחות צילום: בלומברג

האוצר וועדת הפנים רבים, ואישור חוק השקיות צפוי להידחות

החוק הקובע כי כל שקית בסופר תעלה 10 אגורות מעורר מחלוקת: ועדת הפנים דורשת כי גם המע"מ על האגרה יעבור לקרן הניקיון, ואילו באוצר מתנגדים בתוקף

22.03.2016, 20:34 | עמרי מילמן
חוק השקיות, הקובע כי כל שקית בסופר תעלה 10 אגורות, צפוי לעלות מחר (ד') בבוקר לדיון והצבעה בוועדת הפנים. עם זאת, נראה כי מחלוקת בין משרד האוצר לוועדת הפנים תביא לכך שהצעת החוק, שהדיון בה נגרר כבר כמה שנים, לא תעבור.

קראו עוד בכלכליסט

בעוד שבאוצר מתעקשים לגבות מע"מ על האגרה, במטרה שלא לשבור את חוקי המע"מ, כך ש-1.7 אגורות מכל אגרה של 10 אגורות תגיע לקופת המדינה, יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם, מתעקש כי המע"מ או תשלום בגובה המע"מ יופנה גם הוא לקרן הניקיון אליה יועברו האגרות, וכי הדבר ייסגר בחקיקה.

 , צילום: שאול גולן צילום: שאול גולן  , צילום: שאול גולן

החשש באוצר הוא כי הדבר יהווה תקדים גם ביחס לאגרות אחרות. ההערכות הן כי ההכנסות מקרן הניקיון של השקיות יעמדו על כ-50 מיליון שקל, כך שהמע"מ המדובר הוא בגובה 8.5 מיליון שקל. לשם השוואה, היקף היטלי ההטמנה שמשלמות רשויות על הטמנת פסולת עומד על 450 מיליון שקל, מהם נגבה מע"מ של כ-76 מיליון שקל, וגם הפקדונות על הבקבוקים עומדים על מאות מיליונים - ומדובר בסכומים משמעותיים תקציבית. מנגד אמסלם טוען כי מדובר באגרה שאמורה לחזור לטיפול בענייני איכות סביבה ולא לתשלומים של המדינה. לכן הבקשה להטיל מע"מ אינה נכונה במקרה זה, לטענתו.

בשלב זה, אם תעלה ההצבעה ללא הסכמות בין אמסלם לאוצר, שמייצג את עמדת הממשלה, היא צפויה ליפול. אם לא תעלה הצעת החוק להצבעה, היא כבר לא תעבור במושב הכנסת הנוכחי ותידחה למושב הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות