אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון והחקלאים חתמו על הסכם שיימנע התייקרויות לצרכנים לקראת פסח צילום: אלכס קולומויסקי

כחלון והחקלאים חתמו על הסכם שיימנע התייקרויות לצרכנים לקראת פסח

במסגרת ההסכם נקבע כי החקלאים ימכרו לסיטונאים מספר ירקות בסיסיים בסכום שבין 2-1.5 שקלים לקילו, כך שהרשתות ימכרו מוצרים אלה במחירים נמוכים לצרכן. בנוסף, נפתחה מכסה פטורה ממכס לייבוא של ירקות קפואים

23.03.2016, 16:05 | נורית קדוש
בעיכוב של חודש מאז שהתחייב להוריד מכסים ורק שבועות ספורים לפני חג הפסח, חתם שר האוצר, משה כחלון עם התאחדות חקלאי ישראל על ההסכם שצפוי למנוע מחסור בתוצרת טריה ובלימת התייקרויות לצרכנים לקראת פסח. במסגרת ההסכם נקבע כי החקלאיים ימכרו לסיטונאים מספר ירקות בסיסיים בסכום שבין 2 ל-1.5 שקלים לקילו, כך שהרשתות ימכרו מוצרים אלה במחירים נמוכים לצרכן. בנוסף, נפתחה מכסה פטורה ממכס לייבוא של ירקות קפואים של 4,500 טון צ'יפס קפוא ושל 5,500 טון ירקות קפואים נוספים. בתמורה, תינתן תמיכה ישירה חד פעמית של 25 מיליון שקל למגדלי ענפי הירקות הקפואים בהתאם למתווה שיוסכם בתיאום עם משרד האוצר.

בכדי למנוע זינוק במחירי הדגים לקראת פסח, נפתחה מכסה פטורה ממכס לייבוא של 3,500 טון לייבוא פילה אמנון קפוא, 500 טון דגי קרפיון ובורי. בתמורה, תינתן למגדלי הדגים בבריכות, תמיכה ישירה חד פעמית בשנת 2016 בסכום של 23 מיליוני שקלים. כמו כן, יוקצו השנה 2 מיליוני שקל לצורך קמפיין לעידוד צריכת דגים טריים ישראליים.

ירקות בסופר, צילום: יובל חן ירקות בסופר | צילום: יובל חן ירקות בסופר, צילום: יובל חן

במידת הצורך ובהתאם להשפעה על השוק יוקצה תקציב נוסף של 12 מיליון שקל באופן חד פעמי עבור תמיכה נוספת במגדלי דגי הבריכות במידה ותהיה פגיעה במגדלים מעבר לסכום זה. עוד נפתחה מכסה פטורה ממכס לייבוא של שמן זית של 2,000 טון, וזאת בנוסף למכסה של 1,200 טון. בתמורה תינתן תמיכה ישירה חד פעמית בשנת 2016 של 15 מיליון שקל למגדלים בתחום שמן הזית. בנוסף, יוקצה 1 מיליון שקל לתמיכה בגידול מסורתי של זיתים לשמן. כל המכסות יהיו פתוחות למשך 4 חודשים בלבד. בנוסף משרד החקלאות הגדיל ל-60 מיליון את המכסות לייבוא ביצים לקראת חג הפסח.

ההסכם עליו חתם גם שר החקלאות אורי אריאל, קובע כי ועדת המעקב, הכוללת נציגים של משרד האוצר, משרד החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל, תעקוב אחר ביצועו, תקבל דיווחים שוטפים על השפעת מהלך הפחתת המכסים על השווקים, ותקיים בחינה מתמדת של יעילות המתווים ומניעת פגיעה בלתי צפויה במגדלים ובחקלאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות