אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לאופוזיציה: בניגוד לעמדת הממשלה אושרה הצעת חוק להורדת דמי ניהול בפנסיה צילום: שאסטרסטוק

ניצחון לאופוזיציה: בניגוד לעמדת הממשלה אושרה הצעת חוק להורדת דמי ניהול בפנסיה

על פי ההצעה, דמי הניהול בקרן חדשה מקיפה לא יעלו על שיעור של 3% מתוך התשלומים המועברים לקרן של כל עמית, ולא יעלו על שיעור של 0.25% מן היתרה הצבורה בחשבונו של כל עמית. עם זאת סיכויי החוק לעבור נמוכים זאת בשל התנגדות הממשלה לקידומו

23.03.2016, 16:32 | רוני זינגר
מפלה לקואליציה במליאת הכנסת: הצעת חוק להורדת דמי הניהול בקרנות הפנסיה למחצית אושרה בצהריים בקריאה טרומית אף שהממשלה התנגדה. האופוזיציה הצליחה לגייס רוב ולהעביר את החוק ברוב של 42 מול 39 מהקואליציה.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק הוגשה על ידי ח״כ מיכל בירן וח״כ עמר בר לב מהמחנה הציוני. על פי הצעת החוק מוצע לקבוע כי דמי הניהול בקרן חדשה מקיפה לא יעלו על שיעור של 3% מתוך התשלומים המועברים לקרן של כל עמית, ולא יעלו על שיעור של 0.25% מן היתרה הצבורה בחשבונו של כל עמית; ולעניין מקבלי קצבה דמי הניהול לא יעלו על שיעור של 0.25%. בדברי ההסבר להצעה נכתב: "התחרות בשוק הובילה להורדת דמי הניהול לחלק מהחוסכים – המשתכרים שכר גבוה והעובדים המאורגנים - בשל כוח המיקוח הרב שלהם. אולם, עובדים רבים שמשכורותיהם נמוכות ואינם מאורגנים נאלצים לשלם דמי ניהול מקסימליים שלאורך מהלך חיים יכולים להגיע עד לכשליש מהחיסכון הפנסיוני. הצעת החוק מבקשת להגביל את דמי הניהול שניתן לגבות מהחוסכים בקרנות הפנסיה ובכך להגדיל משמעותית את הסכום שיוותר לחוסכים להבטחת עתידם הכלכלי״.

ח"כ מיכל בירן , צילום: חיים צח ח"כ מיכל בירן | צילום: חיים צח ח"כ מיכל בירן , צילום: חיים צח

בטרם עלתה הצעת החוק להצבעה עלתה ח״כ בירן לדוכן הכנסת והציגה את החוק, אך בזמן שדיברה פנו אליה חברי הכנסת דוד ביטן ומיקי זוהר וביקשו ממנה לדחות את ההצבעה לצורך דיונים עליו. למעשה, הקואליציה היתה בחסר ולא הצליחה להביא די חברי הכנסת כדי להתנגד לחוק. יו״ר האופוזיציה יצחק הרצוג הודיע כי לא ידחו את ההצבעה וכאשר התקיימה היה רוב לאופוזיציה והחוק אושר.

כעת יועבר החוק לוועדת הכנסת שם יקבע איזו ועדה תכין את החוק לקריאה ראשונה ואולם סיכויי החוק נמוכים לאור התנגדות הממשלה לקידומו.

ח"כ מיכל בירן מסרה לאחר שאושר החוק: ”בשביל זה נכנסתי לפוליטיקה - זו ההוכחה שכשיש הצעה קריטית לאזרחי ישראל, שמפחיתה באמת את יוקר המחיה ומאפשרת להזדקן בכבוד, יש התגייסות מלאה מכל חברי האופוזיציה ומיו"ר ההסתדרות. אני מודה ליו"ר האופוזיציה הרצוג שנתן לי גיבוי מלא אל מול הלחצים האדירים של הקואליציה".

ח"כ עמר בר-לב מסר, "סוף סוף אחרי שלוש שנות מאבק של השדולה לפנסיה הוגנת ברשות מיכל בירן ואנוכיי הצלחנו בניגוד לעמדת הממשלה להעביר חוק שיקצץ בחצי את דמי הניהול בתשלומי הפנסיות בעיקר לשכבות החלשות ולעובדים הלא מאורגנים".

עם תום ההצבעה עזב ראש הממשלה בזעם את המליאה זאת לאחר שעוד בטרם התקיימה ההצבעה הועבר מסר לחברי הכנסת של הליכוד להקפיד להגיע ולהשתתף בהצבעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות