אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופטימיות בארגנטינה: "אנחנו רואים בביקור של אובמה הבעת אמון חד משמעית" צילום: איי אף פי

אופטימיות בארגנטינה: "אנחנו רואים בביקור של אובמה הבעת אמון חד משמעית"

בבואנוס איירס מקווים כי ביקורו הראשון של נשיא אמריקאי זה עשור הוא איתות לקראת חזרתה של המדינה לשוק אגרות החוב הבינלאומי, לאחר שנעדרה ממנו ב־13 השנה האחרונות. אובמה: "ארה"ב מוכנה לשתף פעולה עם ארגנטינה לקראת מפנה היסטורי ביחסים בין שתי המדינות"

23.03.2016, 20:12 | שירות כלכליסט

אחרי הביקור ההיסטורי שלו בקובה, נחת היום (ד') נשיא ארה"ב ברק אובמה בבירת ארגנטינה, בואנוס איירס, שקיבלה את פניו של נשיא אמריקאי לראשונה זה עשור.

קראו עוד בכלכליסט

ביקורו של אובמה הגיע לאחר תקופה מתוחה ביחסים בין ארה"ב לארגנטינה. כאשר ביקר הנשיא ג'ורג' בוש הבן במדינה ב־2005, הנשיא הארגנטיני המכהן היה נסטור קירשנר, שהוביל קו עוין כלפי ארה"ב ועסקים מערביים ואף ביטל את פגישתו המתוכננת עם הנשיא בוש, בצעד חריג ובוטה למדי. רעייתו של קירשנר, כריסטינה פרננדס דה קירשנר, החליפה אותו בארמון הנשיאות והמשיכה באותו קו, שמצא את ביטויו הבולט ביותר בסירוב העיקש של ארגנטינה להגיע להסדר חוב עם נושיה האמריקאיים.

אלא שבנובמבר האחרון ניצח בבחירות ראש עיריית בואנוס איירס לשעבר מאוריסיו מאקרי, שהגיע להסדר עם הנושים, ומוביל קו פייסני יותר כלפי ארה"ב.

מימין: נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי והנשיא אובמה, היום בבואנוס איירס, צילום: איי אף פי מימין: נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי והנשיא אובמה, היום בבואנוס איירס | צילום: איי אף פי מימין: נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי והנשיא אובמה, היום בבואנוס איירס, צילום: איי אף פי

הביקור של אובמה בעיתוי הנוכחי נותן רוח גבית למאקרי, ששואף להחזיר את ארגנטינה לשוק ההון הגלובאליים אחרי 13 שנה שבהם נאסר עליה לגייס חוב חדש בגלל אותה מחלוקת עם הנושים.

"המטרה הראשונה שלנו היא לבנות אמון, ואנחנו רואים בביקור של אובמה הבעת אמון חד משמעית", אמר לבלומברג ראש הממשלה הארגנטיני מרקוס פנה. "הדברים הולכים להיות שונים מאשר בעבר", סיכם.

במסיבת עיתונאים משותפת עם מאקרי בארמון הנשיאות בבואנוס איירס, אמר אובמה כי "ארה"ב מוכנה לשתף פעולה עם ארגנטינה לקראת מפנה היסטורי ביחסים בין שתי המדינות". יחד עם אובמה הגיעה משלחת עסקית של 750 איש.

עם זאת, ישנם ארגנטינאים שלא קיבלו את הנשיא האמריקאי בברכה. היום מתכננים אלפי אזרחים להפגין בבירת ארגנטינה כדי לציין את יום השנה ה־40 להפיכה הצבאית שהביאה להקמת משטר החונטות, וזכתה לתמיכתו של הנשיא האמריקאי דאז ג'ראלד פורד. בין היתר, מקווים המפגינים להביע את מחאתם על מעורבות ארה"ב בארגנטינה בשנות השבעים בפני הנשיא המכהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות