אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבזבוזים של אור: ג'יפ יוקרתי, משרדים ראוותניים וחובות עצומים צילום: אוראל כהן

הבזבוזים של אור: ג'יפ יוקרתי, משרדים ראוותניים וחובות עצומים

הבקשה להקפאת הליכים שהגישה ענבל אור חושפת את סגנון החיים הפזרני שלא עולה בקנה אחד עם חובותיה. לפי הבקשה, קבוצת אור חייבת לנושיה כ־186 מיליון שקל, אולם בדיקת כלכליסט מגלה כי הסכום גבוה מ־200 מיליון שקל

27.03.2016, 08:16 | זוהר שחר לוי

בית המשפט המחוזי בתל אביב מינה בסוף השבוע את עו"ד איתן ארז לנאמן לתקופת הקפאת ההליכים של קבוצת ענבל אור, לאחר שהוציא גם צו הקפאת הליכים לאור עצמה באופן אישי. הבקשה להקפאת הליכים חושפת את החובות הגדולים של החברות שלה, שלא מפריעים לה לנהל חיי ראווה - אור נוסעת ברכב לנדרובר יוקרתי ששווה מאות אלפי שקלים ושוכרת משרדים מפוארים בקומה ה־21 במגדלי עזריאלי.

קראו עוד בכלכליסט

"סבורני שאין חולק בנחיצות של מינוי בעל תפקיד לכלל החברות בקבוצת אור נוכח המצוקה שאליה נקלעו החברות", כתב השופט איתן אורנשטיין בהחלטתו. עם זאת כתב השופט כי "שותף אני לעמדת החברות שלפיה עדיפה הדרך של הסדר הבראה מאשר חלופות אחרות של חדלות פירעון". צו הקפאת ההליכים ניתן עד ל־3 באפריל, אז יגיש עו"ד ארז דו"ח מפורט לבית המשפט באשר לחברות שבקבוצה, ואז יוחלט אם להאריך את תוקף הצו.

חובות שנויים במחלוקת

בבקשה להקפאת הליכים שהגישה אור מצוין כי היקף החובות של החברות בקבוצה מוערך ב־186 מיליון שקל בעוד שווי הנכסים מוערך ב־190 מיליון שקל, אולם בדיקת "כלכליסט" מגלה כי היקף החובות גבוה משדווח לבית המשפט. כך, למשל, טענה רשות המסים כי לקבוצת אור חובות לרשות המוערכים ב־17 מיליון שקל. אנשי הרשו הדגישו כי "זה עדיין לא הסוף מבחינת השומה". אך הבקשה להקפאת ההליכים לא כוללת את הסכום הזה. קבוצת אור מציינת בבקשה כי "רשות המסים טוענת כי קיים כלפיה חוב - שנוי במחלוקת", וכי "לא ניתן להעריך את היקף החשיפה".

ענבל אור ואיתן ארז. החוב של אור לבנק מזרחי טפחות על רכבה - 250 אלף שקל, החוב של אור  עבור זכויות סוציאליות של עובדיה - 500 אלף שקל, צילום: עמית שעל ענבל אור ואיתן ארז. החוב של אור לבנק מזרחי טפחות על רכבה - 250 אלף שקל, החוב של אור עבור זכויות סוציאליות של עובדיה - 500 אלף שקל | צילום: עמית שעל ענבל אור ואיתן ארז. החוב של אור לבנק מזרחי טפחות על רכבה - 250 אלף שקל, החוב של אור  עבור זכויות סוציאליות של עובדיה - 500 אלף שקל, צילום: עמית שעל

גם היקף החוב של אור למלך השוק האפור שלי נרקיס שנוי במחלוקת, לטענתה. אור נטלה מנרקיס הלוואות חוץ־בנקאיות בהיקפים גדולים ובריביות עתק. לפי הבקשה, "לחברת אור סיטי חובות כלפי מר שלי נרקיס בסכום כולל של 7.5 מיליון שקל", אולם לפי מסמך שהגיש נרקיס לבית המשפט, החובות כלפיו מסתכמים בכ־16 מיליון שקל.

חוב נוסף של אור הוא לחברת מגדלי עזריאלי. לחברת אור סיטי יש משרדים בשטח של 517 מ"ר בקומה ה־21 במגדלי עזריאלי בתל אביב. לפי הבקשה, אור סיטי משלמת דמי שכירות חודשיים של 125 שקל למ"ר בתוספת הפרשי הצמדה ומע"מ. כלומר, עבור המשרדים אור משלמת כ־65 אלף שקל בחודש, לא כולל דמי ניהול חודשיים ולפני מע"מ. נכון להיום, אור חייבת לעזריאלי כ־100 אלף שקל.

כמו כן, לקבוצת אור יש גם חובות כלפי עובדיה. לפי הבקשה, החברה חייבת ל־27 מעובדיה כחצי מיליון שקל עבור זכויות סוציאליות על החודשים ינואר ופברואר.

הבלגן הגדול

כל החובות האלו, גם אם שנויים במחלוקת, ידועים. האנדרלמוסיה הגדולה מתגלה בעיקר ביחס לחובות קבוצת אור כלפי ספקים ולקוחות. מדובר בלקוחות ששילמו מקדמות עבור דירות וספקים שקיבלו המחאות שלא כובדו בתקופה האחרונה. לפי הבקשה להקפאת הליכים, החובות האלו נאמדים ב־30–40 מיליון שקל, אולם לשיטת הקבוצה, "סכום הצ'קים שנמשכו לא משקף את היקף החוב האמיתי של החברה, והחוב כפוף לבדיקה מעמיקה ויסודית של הנאמנים". עוד נטען כי מ"בירור ראשוני עולה כי ישנן כפילויות בהוצאת הצ'קים לרוכשים על ידי החברה", וכי "ביטולי עסקאות משפיעים על היקף המלאי העסקי של החברה". כלומר, החברה לא בדיוק יודעת כמה היא חייבת וישנה אפשרות שסכום החובות לספקים וללקוחות עוד יעלה. אם לא די בכך, אור מודה כי חלק מחובות הקבוצה מובטחים באמצעות ערבות אישית שלה, אך ההיקף "לא ידוע".

לקבוצה עוד חוב בסכום של כ־118 מיליון שקל להשלמת התחייבויות החברות בנוגע לפרויקטים, נושא ש"טרם נבדק על ידי ענבל אור", לשון הבקשה.

חובות קבוצת אור, כפי שצוין בבקשה, נאמדים ב־186 מיליון שקל; אולם בתוספת החוב שלו טוענת רשות המסים והחוב שלו טוען נרקיס, סכום החוב מאמיר ליותר מ־211 מיליון שקל - יותר מהיקף הזכויות והנכסים שלו טוענת קבוצת אור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

166 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

165.
כולה פוזה
שנה לפני כל הבלאגן הייתי אצלה. חיפשתי השקעה והגעתי אליה, יושב במשרד פאר , לא הבנתי,מאיפה כל זה? ואז היא באה עם עקבים , מיני ומחשוף . מביאה חוברת מהודרת. אני מנסה להתרכז בעיקר ולא בפוזה שלה. שואל אותה אפשר לראות דו"ח שמאי והסכם שיתוף לפני שאני חותם? אומרת לי לא, קודם תחתום אני בא ללכת היא אומרת אתה יכול במשרד למשך שעה בלבד לראות. ראיתי נבהלתי איך אפשר לחתום? זאת רמאות. ברחתי משם...איך נפלו אצלה אנשים משכילים ממני? ידעתי שחוץ מהפוזה שלה אין עליה כלום, ידעתי שהנפילה שלה תגיע .
השרון  |  29.03.16
164.
היא מתווכת היא לא קבלנית ולא יזמית
איך בנקים פתוחים איתה בסכומים כאילו ? איך ולמה מארגן קבוצות רכישה מגיע לרמת אשראי כזה מטורף ? פשוט פקידים ופקידות בנק שמסונוורים מהתקשורת השיקרית ומשחררים אשראי בלי שום ביטחון... זה מכעיס שבעתיים כשאנחנו יודעים מהי מדיניות האשראי לאנשים מן השורה.
דוד  |  29.03.16
162.
השופט לא מבין מהחיים שלו
זה פשיטת רגל 100 אחוז. הרי גם מכרה דירות לכמה אנשים וגם יש מוניטין גרוע של שקרים בדברים גדולים, לא סתם שקרים לבנים או שטח אפור או כשר אבל מסריח. אי אפשר לנהל עסק כזה(ולכן הקפאת הליכים והבראה הן לא רלוונטיות) כי המוניטין קרס לחלוטין מה שנשאר זה לחלק את עור הדוב או מה שנשאר ממנו. הוא טעה ובזבז זמן באידיבי והוא ממשיך גם עכשיו - לא למד.
אלדד  |  28.03.16
לכל התגובות