אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיוס נעים: היקף ההנפקות בדירוג AA ומעלה הוכפל מתחילת 2016 צילום :משה שי

גיוס נעים: היקף ההנפקות בדירוג AA ומעלה הוכפל מתחילת 2016

מתחילת השנה 63% מהיקפי הנפקות החוב בבורסת ת"א היו של חברות בעלות דירוג אשראי AA ויותר. מנכ"לית מעלות: "יש ירידה מסוימת לאחרונה ברמת חוסר הוודאות הגלובלית"

27.03.2016, 08:10 | אורן פרוינד

היקף ההנפקות של החברות המדורגות בדירוג אשראי של AA ומעלה בבורסת תל אביב (למעט בנקים) הכפיל את עצמו ברבעון הראשון של 2016 ביחס לשנת 2015. 

קראו עוד בכלכליסט

גופי הפנסיה הישראליים רעבים לסחורה חדשה

מנתונים של חברת הדירוג מעלות עולה כי ברבעון הראשון של השנה כ־63% מהיקף ההנפקות היו בדירוג AA ומעלה — פי 2 לעומת הרבעון המקביל. הנתון משקף את האטרקטיביות של הבורסה התל אביבית בכל הקשור לגיוסי חוב, כאשר תנאי הריבית מאפשרים לחברות לגייס חוב בזול, ואילו גופי הפנסיה רעבים לסחורה חדשה.

בין החברות בדירוגים הגבוהים אפשר למנות את חברת חשמל, פז, KBS האמריקאית, אלוני חץ והחברה־הבת שלה אמות. ברבעון הראשון של 2016 הסתכם היקף ההנפקות הכולל בשוק האג"ח בכ־17.5 מיליארד שקל, בדומה לתקופה המקבילה אשתקד. עם זאת, היקף ההנפקות שבוצעו על ידי חברות לא פיננסיות הסתכם בכ־6.5 מיליארד שקל בלבד.

להערכת רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות, "במהלך השבועות האחרונות היינו עדים לירידה מסוימת ברמת חוסר הוודאות הגלובלית, שהתבטאה, בין היתר, בצמצום של מרווחי הסיכון בשוק האמריקאי ותיקון בשוקי המניות. להתפתחויות אלה היתה גם השפעה חיובית על השוק בישראל. הנזילות הגבוהה בשוק המקומי, יחד עם סביבת הריבית בישראל שצפויה להישאר ברמה נמוכה, ימשיכו להערכתנו לתמוך בפעילות ההנפקות בשוק האג"ח בישראל".

חברות הנדל"ן מארה"ב ימשיכו לנצל את התנאים

סקטור הנדל"ן המשיך להיות דומיננטי בגיוסים בעיקר במונחים של מספר הנפקות, כאשר מחצית ממספר ההנפקות בוצעה בידי חברות מתחום זה. ארבע חברות נדל"ן אמריקאיות הנפיקו חוב ברבעון הראשון של 2016, ומבחינת ההיקף מדובר בכמחצית מהיקף ההנפקות של סקטור הנדל"ן.

במעלות העריכו כי "סקטור הנדל"ן ימשיך להיות הדומיננטי בפעילות ההנפקות של הסקטור הלא פיננסי בשנת 2016, כאשר חברות נדל"ן אמריקאיות צפויות להמשיך לנצל את תנאי השוק המקומי ולהצטרף למעגל המנפיקים".

מנכ"לית S&P מעלות, רונית הראל בן זאב, צילום :משה שי מנכ"לית S&P מעלות, רונית הראל בן זאב | צילום :משה שי מנכ"לית S&P מעלות, רונית הראל בן זאב, צילום :משה שי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות