אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינהל התכנון לא שמע על פינוי מכון וולקני צילום: אוראל כהן

מינהל התכנון לא שמע על פינוי מכון וולקני

האפשרות לפנות את מרכז המחקר החקלאי מראשון לציון מעולם לא נבחנה בגופי התכנון, ופינוי כזה גם לא נכלל בתוכנית המתאר של העיר ‑ אולם זה לא הפריע לשר החקלאות אורי אריאל להצהיר כי יעביר את המכון לצפון כדי לפנות קרקע למגורים

28.03.2016, 09:22 | דותן לוי

מינהל התכנון מעולם לא בחן אפשרות לפנות את מכון וולקני ממקום מושבו בראשון לציון, ופינוי כזה גם לא נכלל בתוכנית המתאר של העיר ‑ אבל זה לא הפריע לשר החקלאות להצהיר לפני שבועות אחדים כי בכוונתו להעביר את מרכז המחקר החקלאי לאזור הגליל כדי לאפשר הקמה של כ־15 אלף יחידות דיור על 3,000 דונם במזרח העיר.

קראו עוד בכלכליסט

מלבד התנגדותם המובנת של כ־1,000 עובדי המכון, שרובם תושבי המרכז, ראש עיריית ראשון לציון דב צור אמר בשיחה עם "כלכליסט" כי הוא לא מוכן לשמוע על כוונה כזו. צור בעצמו, כמו אנשי מינהל התכנון, הופתע לשמוע על התוכנית באמצעי התקשורת. לדבריו, בשבוע האחרון הוא קיבל טלפון מאנשי מינהל התכנון שביקשו לדעת אם מדובר בתוכנית שבעיריית ראשון לציון מודעים לה או שבכוונה ליזום תוכנית כזו, והוא השיב להם: "לא נשתף פעולה עם זה, ואל תתקרבו אלינו עם הנושא הזה".

מספיק דירות מתוכננות עד 2030

מינהל התכנון, הגוף שכל מטרתו ועיסוקו הם להגדיל את היקף יחידות הדיור בישראל ולאתר קרקעות לבנייה, מעולם לא שקל יוזמה כזו ואף לא שמע עליה קודם הצהרתו של אריאל. "מדובר ברעיון ראשוני בלבד ולכן לא ניתן לענות לשאלות לגופן. ככל שתגובש תוכנית לשטח, היא תקודם באופן המקצועי ביותר במוסדות התכנון, תוך מתן קדימות לתכנון שמאפשר הגדלת היצע יחידות הדיור בישראל", הוא מסר ל"כלכליסט".

דב צור, ראש עיריית ראשון לציון , צילום: אוראל כהן דב צור, ראש עיריית ראשון לציון | צילום: אוראל כהן דב צור, ראש עיריית ראשון לציון , צילום: אוראל כהן

ראש העירייה צור טוען כי התוכנית שעומדת כעת על שולחנו של שר החקלאות אינה תואמת את תוכנית המתאר של העיר, שקיבלה תוקף רק לאחרונה ותשמש את העיר עד 2030. לא רק שפינוי מכון וולקני אינו נכלל בתוכנית, אלא שבינו ובין העיר יש שטח שמוגדר כנופש מטרופוליני, שמשתרע על כ־2,000 דונם.

חלק מהקרקע הצמודה לעיר, ואינה נכללת בשטחי המכון, מתוכננת לבנייה, כלומר אם יתעקשו לבנות על שטחי המכון יהיה צורך לשנות את התוכנית או לחלופין לבנות שכונה שמנותקת ממנה לחלוטין. "התוכנית שלנו היא חלק מהגישה של התכנון הארצי, ועכשיו מישהו ראה שטח ואמר בואו נבנה עליו, אבל לפני שאתה אומר דבר כזה אתה אמור לדבר איתנו", אומר צור. "יש לנו תוכנית מתאר שרק בימים האלה קיבלה תוקף, היא לא כוללת את השטח הזה ואין שום סיכוי שהעיר תסכים לכך, מעבר לכך שזה מכון אקדמי שחשוב לעיר ולא נוותר על המעט שיש לנו. העיר תורמת למאמץ הלאומי 40-30 אלף יחידות דיור חדשות בתוכנית המתאר ובמסגרת הסכמי הגג, ולא נבנה אפילו עוד יחידת דיור אחת כל עוד אני עומד

בראשות העיר הזו. אנחנו רואים במכון וולקני את אחד מנכסי העיר, והבהרנו למי שכבר התחיל לדבר איתנו על זה שלא נאפשר שום שיתוף פעולה בתכנון של הדבר הזה".

יוג'ין קנדל: "לא לסכן את הנכס הזה"

 

התנגדות נוספת נשמעה מצד יוג'ין קנדל, מי ששימש כראש המועצה הלאומית לכלכלה ועמד בראש הוועדה שמונתה ב־2011 על ידי משרד ראש הממשלה ומשרד החקלאות לבחינת פעילות מכון וולקני. קנדל טען כי הוא מבין את הרצון לחזק את הצפון, אך באותה נשימה אמר: "אני לא חושב שכדאי לסכן את הנכס הזה שבאמת יכול להיהרס, ובמקום זה הייתי עושה משהו אחר לגמרי".

גם במשרד האוצר טוענים שמעולם לא שמעו הכוונה לפנות את מכון וולקני מראשון לציון, והם נחשפו לכך לראשונה כשהשר אריאל יצא לתקשורת.

מלשכת שר החקלאות נמסר בתגובה: "משרד החקלאות רואה חשיבות רבה בפעילות מכון וולקני והממשלה מתכוונת לשדרג ולהעצים את פעילות המכון. יחד עם זאת, אחד מיעדיה המרכזיים של הממשלה הוא קידום הפריפריה בישראל, כך שעם כל הערכה לפרופ' יוג'ין קנדל, נבחרי הציבור בכלל וחברי הממשלה בפרט נבחרו כדי לקדם את המדיניות שתצעיד את מדינת ישראל קדימה.

"בדומה להעברת יחידות צה"ל לעיר הבה"דים בנגב, משרד החקלאות מבקש לבחון מתווה ממשלתי להעתקת מנהל המחקר החקלאי (מכון וולקני) מראשון לציון לגליל. המעבר יאפשר לתושבי הגליל תנופה כלכלית וחברתית, שתביא עמה להעצמת ההשכלה והידע באזור, תפתח הזדמנויות חדשות, תרחיב את היקף התעסוקה, ואף תמשוך אוכלוסיות חזקות ליישובי הצפון.

במקביל, המעבר ישחרר כ-3,000 דונם במרכז הארץ אשר נכון להיום אינו נמצא בשימוש הציבור הרחב. פינוי השטח יאפשר בניה של כ-15,000 יחידות דיור במרכז הארץ, דבר שיגדיל את ההיצע ובהכרח גם יוזיל את מחירי הדירות.  

היוזמה אכן נמצאת בשלבים ראשוניים ובהצעת המחליטים שהועברה הוצע להקים צוות מנכ"לים שיבחן את הנושא ויגבש מתווה פעולה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אם רוצים תנופה לגליל למה מביאים לשם בני/בנות זוג של 1000 עובדים שיהיו מובטלים חדשים?
אם רוצים תנופה לגליל למה מביאים לשם בני/בנות זוג של 1000 עובדים שיהיו מובטלים חדשים? חכמים שכמותכם- אם הכוונה ליצור מקומות עבודה בגליל תקימו משהו חדש שייקלטו בו מקומיים. מה יועיל לצפון שיעבירו אותם מהמרכז וכל בני הזוג שלא עובדים בוולקני שהרי לא ימצאו מקומות עבודה בצפון (הי, הרי רובם מבוגרים שלא ימצאו עבודה אפילו במרכז אם יעזבו את מקומות העבודה שלהם)? ברור שהכוונה של ביבי ושל שר החקלאות היא ממש לא מה שהם מצהירים.
דודי , תל אביב  |  28.03.16
5.
שקרנים ומושחתים. לא מסוגלים להוציא מילת אמת מפיהם
ביבי תמיד שאף להפריט כל מה שאפשר (ולאכול גלידת פיסטוק). אלא שבמקרה הזה הפרטה משמעותה הרס מוחלט של המחקר הציבורי, החקלאי שמביא כבוד, הכנסה לחקלאים ומהווה מקום עלייה לרגל לאורחים מכל העולם אז מה עושים?צובעים את זה בבניית דירות (נו מי יתנגד לזה?), וסיוע לפריפריה (ציונות ממש! בטח אף אחד לא יתנגד לזה). בעבר נלחמו כל שרי החקלאות לשמר את וולקני אבל סוף סוף הגיע שר שכל מה שמעניין אותו זה קומבינות והחטיבה להתיישבות... ומנכל שהינו עו"ד נדל"ן שעדיין בחקירות על המשרה הקודמת שלו... כשרצו להקים בית ספר לרפואה בצפת לא עקרו בית ספר כזה קיים מאוניברסיטה אלא בנו חדש כי ידעו שזה לא יעבודכשרצו לעודד את ההתנחלויות הקימו אוניברסיטה חדשה באריאל. לא העבירו לשם את אוניברסיטת תל אביב. הם יודעים מה יעבוד. לכן כל בר דעת מבין שהם יודעי שככה יחסלו את וולקני.
דני , ראשון  |  28.03.16
4.
חלם בהיתגלמותו
אינני קשור למכון ואינני תושב ראשון- ייתכן שיש הגיון בפיתוח הגליל לנושא מזון או חקלאות אבל לא חסרים תחומים חדשים למי שלא שמע העולם משתנה.מה הבעייה שמכוו וולקני ייפתח סניף עצמאי בצפון עם הנהלה עצמאית שתתרכז בתחום מסויים או בתחומים משיקים.אין להשוות לצבא.מדוע לפגוע במשפחות שכבר מבוססות במרכז- מי שיירצה ייעבור ביוזמתו עקב עניין או כל סיבה אחרת.
חושב בהגיון  |  28.03.16
לכל התגובות