אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המומחים הפנסיוניים: מה הכי מתאים לכם? צילום: דר בון, דוברות משרד האוצר

המומחים הפנסיוניים: מה הכי מתאים לכם?

בשוק הפנסיה קיים כיום מגוון רחב של מוצרים, מסלולי השקעה וכיסויים ביטוחיים. איך מומחה פנסיוני יכול לעזור בבחירת המוצר הפנסיוני?

28.03.2016, 08:51 | ליאורה הירשהורן

בשוק הפנסיה קיים כיום מגוון רחב של מוצרים, מסלולי השקעה וכיסויים ביטוחיים. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים בליווי מקצועי בתהליך הבחירה, באפשרותכם לפנות למומחים פנסיוניים שיכולים לסייע לכם בבחירת החיסכון הפנסיוני המתאים ביותר עבורכם. המומחים הללו נבדלים ביניהם במספר מאפיינים אותם חשוב שתכירו, כי הם ישפיעו על סוגי השאלות שכדאי שתפנו אליהם ועל ההמלצות שיעניקו לכם להמשך.

איך מומחה פנסיוני יכול לעזור בבחירת המוצר הפנסיוני?

היועץ, הסוכן והמשווק הפנסיוני יסייעו לכם לברר את הצרכים שלכם כדי לסייע בבחירת מוצר פנסיוני המתאים לכם. על מנת לעשות זאת, עליהם לברר אתכם מספר סוגיות כמו: מה המקצוע וההכנסה שלכם? בני כמה אתם? מה המצב המשפחתי שלכם והאם יש אנשים התלויים בכם לפרנסתם? האם קיימים ברשותכם תכניות חיסכון נוספות? עד כמה אתם שונאי סיכון? כך, יוכלו היועץ, הסוכן והמשווק להתאים לכם את המוצר הפנסיוני.

מהם ההבדלים בין המומחים?

אנשי המקצוע נבדלים ביניהם במידת הזיקה שיש להם למוצרים של חברה מסוימת, לרישיון שיש ברשותם ולעמלות או השכר שהם מרוויחים. 

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

מה כדאי לשאול?

לפגישה עם יועץ, סוכן או משווק הפנסיוני כדאי לבוא מוכנים. היעזרו בשאלות הבאות כדי להבין בדיוק כמה, למה ואיפה החיסכון הפנסיוני שלכם נמצא.

  • מי נמצא מולכם: חשוב לשאול את המומחה הפנסיוני האם הוא יועץ, סוכן או משווק ולוודא שיש לו את התעודה המתאימה.

  • העדפות לחברה מסוימת: אם מדובר בסוכן או משווק, בררו מול אילו חברות הוא עובד. כך, תדעו האם יש לאותו סוכן או משווק אינטרס למכור לכם מוצר מסוים. שימו לב, אם אתם מתייעצים עם סוכן או משווק עליכם לזכור שיש מגוון מוצרים הקיימים בשוק שלא בהכרח מוצגים לכם על ידם – בשל העובדה כי הם אינם עובדים עם כל החברות.

  • מוצר: שאלו איזה מוצר מתאים לצרכים שלכם (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל) ולמה. העמיקו ביתרונות ובחסרונות של המוצרים עבורכם. צפו בסרטון 'סרטון פנסיה – הסבר קצר למען המחר' כדי ללמוד על כל החלופות העומדות לרשותכם.

  • מסלול השקעה: באיזה מסלול השקעה כדאי לחסוך את כספי הפנסיה שלכם? האם מדובר במסלול מתאים לגיל שלכם? מהי מידת הסיכון שאתה חשוף אליה?

  • דמי ניהול: מה גובה דמי הניהול שאתם הולכים לשלם? האם הם גבוהים ביחס לממוצע? ביחס לאנשים אחרים באותה חברה? שאלו את חבריכם לעבודה כמה דמי ניהול הם משלמים והתמקחו כדי לשלם את דמי הניהול המינימליים ביותר.

  • כיסויים ביטוחיים: מהם הכיסויים הביטוחיים שעומדים לרשותכם? האם הם מתאימים למצבכם המשפחתי והבריאותי? כמה אתם משלמים עבורם?

 

  • קצבה חודשית צפויה: מה תהיה הקצבה החודשית שלכם בגיל הפרישה? מה תהיה הקצבה החודשית שלכם במקרה של נכות? ומה תהיה הקצבה למשפחתכם במקרה של מוות שלכם, חס וחלילה?

לאחר שקיבלתם מענה הולם על כל השאלות, מומלץ לפנות למומחה נוסף כדי לבחון האם יש לו הצעה משתלמת יותר עבורכם.

שימו לב, אם כבר יש ברשותכם מוצר פנסיוני, תוכלו לקבל מידע בנושאים הללו מתוך דוח הפנסיה השנתי שנשלח אליכם בימים אלו. היעזרו בכלים השונים באתר האוצר שלי כדי לראות היכן תוכלו למצוא כל דבר. היכנסו לאתר האוצר שלי, קראו עוד על חיסכון פנסיוני וצפו בסרטון 'יוצאים לשוק הפנסיוני'.

 

הכותבת היא סגנית בכירה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר ואחראית על קידום חינוך פיננסי במסגרת האוצר שלי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות