אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הכנסת אישרה: מעתה נשלם 10 אגורות על כל שקית ניילון בסופרמרקט

בישראל חולקו עד כה 2.2 מיליארד שקיות בשנה בחינם; השקיות השקופות ליד המדפים ימשיכו להיות בחינם; הכסף יועבר לקרן הניקיון של משרד הגנת הסביבה

29.03.2016, 08:56 | רוני זינגר

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שניה ושלישית את חוק השקיות ולפיו שקית נשיאה מניילון ברשתות השיווק הגדולות תעלה 10 אגורות, כיום השקיות מחולקות בחינם. מטרת החוק הוא צימצום השימוש בשקיות ניילון המזהמות את הסביבה. החוק ייכנס לתוקף בינואר 2017.

בישראל מחולקות כ 2.2 מיליארד שקיות בשנה. אתמול בבוקר אישרה ועדת הפנים את הצעת החוק ואח"כ כאמור אישרה את ההצעה מליאת הכנסת.

על פי ההצעה המקורית שקית ניילון היתה אמורה לעלות 30 אגורות ואולם עם הזמן הופחת המחיר ל-10 אגורות. הכסף עבור השקיות ייגבה על ידי רשתות השיווק ויועבר לקרן הניקיון של משרד הגנת הסביבה וישמש לפרויקטים שונים של המשרד למען צמצום פסולת וזיהום.

עד היום זה היה בחינם, צילום: צביקה טישלר עד היום זה היה בחינם | צילום: צביקה טישלר עד היום זה היה בחינם, צילום: צביקה טישלר

על פי החוק, לא ייפסק לחלוטין מתן שקיות ניילון בחינם ברשתות השיווק הגדולות, שכן החוק מתייחס רק לאותן "שקיות גופיה" הניתנות בתום הקניה בקופה. כך למשל שקיות שניתנות עבור לחם או ירקות, שהן דקות יותר, לא נכללות בחוק ולכן יינתנו בחינם.

לאחר אישור החוק אמר השר להגנת הסביבה אבי גבאי: "אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה ובלי להכביד על יוקר המחיה. לאחר שנים של דיונים אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק במושב הנוכחי של הכנסת בתמיכת ועדת הפנים של הכנסת".

 

עמותת צלול שתמכה באופן עקרוני בחוק ברכה על אישורו אך הסתייגה מהמחיר הנמוך שנקבע לשקיות: "חוק השקיות הוא חוק חשוב ומבורך שמתעכב שנים רבות מדי. צלול נאבקת כבר שנים לצמצום השימוש בשקיות המזהמות משום שזה מכבר הבנו שכדי לשנות הרגלים צריך חוק אמיץ ובלתי מתפשר, שיגרום לישראלים לקחת פחות שקיות במרכולים. אך זה לא החוק שעבר. כשכל שקית תעלה 10 אגורות בלבד, וללא יעדים או סנקציות, נדמה שזה חוק שנוסח כדי לעבור בכנסת בקלות, והוא ישאיר את הציבור אדיש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
חוק מצוין - חינוך הציבור
החוק מצוין - אפשר בהחלט להשתמש בשקית רב פעמית . כשהינו ילדים אמא שלחה אותנו למכולת עם סל פלסטיק או סל רשת ! אפשר היה לקבוע בחוק שעוד 3 או 5 שנים המחיר יעלה ל 30 אג (או 50 אג) לתת זמן לאזרחים להתרגל כולם יתרגלו - כאשר זה כואב לישראלי בכיס הוא מתאים את עצמו .
מוני , שרון  |  30.03.16
לכל התגובות