אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל רוצה תשובות, אבל היא לא תקבל אותן צילום: רויטרס

דו"ח טכנולוגי

אפל רוצה תשובות, אבל היא לא תקבל אותן

ה-FBI מפסיק את הקרב על האייפון ואפל מנסה לומר את המילה האחרונה, האקר גזען מדפיס מפיץ תעמולה אנטישמית בקולג'ים האמריקאים ואינסטגרם רוצה להחליט בשבילך

29.03.2016, 14:47 | יוסי גורביץ

יורדים מהעץ

הדרמה הטכנולוגית של השנה הסתיימה אמש (ב') בקול ענות חלושה: ה-FBI הודיע לבית המשפט שהוא הצליח לפרוץ לאייפון של הרוצח מסן ברנרדינו ושעל כן הוא מבקש לבטל את הצווים שהוציא נגד אפל ודרשו ממנה לפרוץ את ההגנות שלה. אפל, מצידה, הודיעה שהיא מתכוונת לדרוש לברר איך בדיוק פרצה הבולשת לאייפון.

אפל רוצה לתקן פרצות אבטחה עתידיות אפל רוצה לתקן פרצות אבטחה עתידיות אפל רוצה לתקן פרצות אבטחה עתידיות

הסיכוי שהיא תקבל תשובה לשאלה הזו שקול לסיכוי שבנימין נתניהו יכנס מסיבת עיתונאים שבה הוא אשכרה יענה על שאלות, ולכולם ברור שזה סוג של ירי באוויר שמטרתו להראות לציבור שאפל אמרה את המילה האחרונה.

המטרה של ה-FBI בכל הפרשה לא היתה לפרוץ את האייפון הספציפי הזה. הוא פשוט היה המקרה הנוח ביותר של ה-FBI מבחינה תדמיתית: סמארטפון שהבעלים שלו היה מעורב בפעולת טרור. המטרה היתה לעקוף את הקונגרס, שלא היה מוכן לאשר ל-FBI חקיקה בנושא דלתות אחוריות, ולקבל אותן דרך בתי המשפט. העובדה שה-FBI משך את הבקשה שלו יום לפני הדיון בבית המשפט לפני שבוע כבר הבהירה שבבולשת העריכו שהסיכוי שלהם לנצח בערכאות נמוך עד בינוני.

מעבר לזה, בבולשת הבינו גם שהם הפסידו את הקרב על דעת הקהל. ראש ה-FBI טען בתקשורת שהבולשת לא שיקרה; לכולם היה ברור שהוא משקר. הבולשת אמרה יותר מתריסר פעמים שהיא לא יכולה לפרוץ את המכשיר בלי סיוע של אפל. פתאום הכל התהפך. וכל זה קרה בזמן שנחשפה העובדה שהבולשת מקבלת מידע מה-NSA – אבל לא מוכנה לומר באיזה תנאים היא מקבלת אותו ומה ההגבלות שחלות עליה. בקיצור, הכל התפתח לתבוסת יח"ץ רצינית, והסקרים הראו שהציבור נגדה.

אז הבולשת ירדה מהעץ. הפעם. היא תמשיך לנסות לפגוע בחירויות של אזרחי ארה"ב, אבל יש להניח שאת זירת הקרב הבאה היא תבחר ביתר קפידה.

כל המדפסות שלכם שייכות לניאו נאצי

ההאקר והטרול Weev, שהתפרסם בעיקר אחרי שנעצר ונשפט שלא כצדק על פריצה שלא היתה פריצה לשרתי AT&T שכלל לא היו מאובטחים, שוב בכותרות. Weev, ששמו האמיתי הוא אנדרו אאורנהיימר, השתלט על המדפסות של אוניברסיטאות בארה"ב וגרם להן להדפיס ערימה של זבל אנטישמי מהאתר הניאו נאצי The Daily Stormer. 

בקולג בקולג'ים האמריקאים בדיוק מתווכחים על חופש הביטוי | צילום: Shutterstock בקולג

כנראה שאף אחד לא היה שם לב, אלמלא היו הקמפוסים בארה"ב בשיאו של מאבק פנימי רותח על חופש הביטוי, כשחלק מהסטודנטים טוענים שזכותם לא לשמוע שום דבר שפוגע בהם. הח"מ היה ממליץ להם בעדינות לחזור חזרה לרחם ולהפסיק לבלבל לו את השכל, כי מה לעשות, החיים מכילים המון דברים פוגעניים.

אלא שמה ש-Weev שלח להדפסה פוגעני פחות או יותר לכולם, ונרשמה היסטריה מסוימת. Weev עצמו, שהוא גזען לבן גאה ששמו נקשר גם לפעילות הומופובית, אמר בתגובה שהוא שלח את החומר להדפסה בכל המדפסות בצפון אמריקה שהוא מצא ברשת ושהיו נטולות הגנה, ושהוא לא בחר להיטפל דווקא לקולג'ים. נעדכן.

הזמן שלך שייך לנו

פייסבוק כבר מזמן לא מעמידה פנים שהמטרה שלה היא לרצות את המשתמשים. דוגמה מובהקת היא העובדה שלמרות שרוב המשתמשים היו מעדיפים לראות את הפיד שלהם בסדר כרונולוגי ובדגש על המידע שחברים שלהם כותבים, פייסבוק מתעקשת לסדר אותו לפי הסיפורים שהיא חושבת שהם מעניינים. גם אם תשנה את ההגדרות של הפיד לסדר כרונולוגי, תוך כמה זמן הוא ייאפס את עצמו למעקב אחרי ה-top stories.

משתמשי אינסטגרם התעוררו ובדקו את הפיד משתמשי אינסטגרם התעוררו ובדקו את הפיד משתמשי אינסטגרם התעוררו ובדקו את הפיד

למה? כי פייסבוק כבר יודעת של"סיפורים הנבחרים" שלה יש כוח משיכה, אתה תכנס בתדירות גבוהה, תלייקק, תשתף – ובכך תעביר לפייסבוק מידע שמאכן את המיקום שלך ברשת ואת האתרים שאתה מבקר בהם, ובכך תקל עליה למכור את המידע שלך למפרסמים. זו, אחרי הכל, המטרה: למכור אותך למפרסם. לא חשוב מה אתה רוצה, חשוב שהמידע שלך יגיע בסוף הדרך לאיש שיווק.

עכשיו השיטה הזו מגיעה גם לאינסטגרם, ונוצרת מהומה קטנה. עד לאחרונה, אינסטגרם – שנרכשה על ידי פייסבוק בסכום מופרך שעוד לא החזיר את עצמו - הציגה את התוכן שלה בסדר כרונולוגי. זה מה שהמשתמשים שלה רוצים, ובצדק. הם רוצים להיות מסוגלים לגלול אחורה עד לנקודה האחרונה ממנה התעדכנו. אבל לפייסבוק ולאינסטגרם זה לא מתאים. החברים שלך במקרים רבים לא מעניינים אף אחד וקשה למכור עליהם פרסומות. אם נצליח לדחוף לפיד שלך איזה מפורסתם, מצד שני...

בקיצור, גם אינסטגרם אומרת לך עכשיו שהיא יודעת יותר טוב ממך מה אתה צריך לקרוא. אתה יכול להישאר ולהתמרמר, או לעזוב. בינתיים, משתמשים מפרסמים הודעות עם ההאשתג #turnmeon, שאמור לומר לחברים שלך שאתה צריך לבקש נוטיפיקציית פוש על התוכן שלהם. סוג של פתרון, אני מניח.

קצרצרים

1. ושוב חוזר הניגון: הנציבות האירופית החלה בתהליך רשמי של בדיקת האפשרות להטיל מס גוגל, או ליתר דיוק מס גוגל ניוז. כזכור מ-27,983 הסיבובים הקודמים, המו"לים באירופה טוענים שמאחר וגוגל ניוז מציגה לא רק קישורים לאייטמים של העיתונים שלהם, אלא גם את הכותרת וכותרת המשנה, ומאחר ורוב הקוראים לא טורחים לקרוא מעבר לכותרת המשנה, בפועל גוגל ניוז גונבת להם את המשתמשים והם רוצים פיצוי. ניסיונות בנושא נעשו בבלגיה, גרמניה וספרד והיו דיבורים עליהם גם במדינות אירופאיות אחרות. בבלגיה התגובה של גוגל היתה חדה: היא פשוט העלימה את כל העיתונים המעורבים מתוצאות החיפוש הכלליות שלה, ובפועל העלימה אותם מהרשת. בספרד, היא פשוט הפסיקה את השימוש בגוגל ניוז במדינה. התוצאות, מבחינת המו"לים, היתה ירידה של כ-10% בתעבורה. בגרמניה זה נגמר בכך שהמו"לים נתנו לגוגל רישיון שימוש חינמי. הבעיה – שליטה של תאגיד אמריקאי עם מוניטין בעייתי בשוק החדשות האירופי – ברורה; לא ברור איך הנציבות האירופית חושבת שהיא תגיע לתוצאה שונה.

הפתרון של גוגל הוא הסרה ממנוע החיפוש הפתרון של גוגל הוא הסרה ממנוע החיפוש הפתרון של גוגל הוא הסרה ממנוע החיפוש

 

2. המייסדים של אובר מתהדרים באידיאולוגיה ליברטריאנית, כלומר חושבים שהממשלה היא תמיד הבעיה ויזמים פרטיים הם תמיד הפתרון. אפשר לראות את זה בהתנהלות שלהם בכל רחבי העולם; הם מתעלמים בבוז מן החוק המקומי ושוברים את גב העובדים. אבל ההתנגדות לממשלות מפסיקה ברגע מסוים – והרגע הזה מגיע כאשר הממשלה מסבסדת אותך. זה מה שקורה עכשיו בעיירה בפלורידה, שמחזירה לתושבים 20% מעלות הנסיעה שלהם באובר, ואיכשהו אתה לא שומע את זעקות השבר מהמשרדים של אובר.

3. אחת ההטרלות היותר מוצלחות שרצות עכשיו ברשת היא עצומה שדורשת שכל מי שיגיע לוועידה הרפובליקנית יוכל לשאת נשק בפומבי. הדרישה להתיר נשיאת נשק בפומבי היא דרישה רפובליקנית קבועה אחרי מעשי טבח בבתי ספר; לטענתם אם ניתן למורה לגיאוגרפיה רשות להסתובב בפומבי עם אקדח היא תצליח להתגבר על הפסיכי שהגיע לבית הספר בהפתעה עם רובה סער ורימונים, ויתר על כן – תצליח לפגוע בו במדויק בתוך ההמולה המטורפת מבלי לפגוע באף אחד מהתלמידים או מאנשי צוות בית הספר. אי לכך ובהתאם לזאת, אומרים הטרולים, אין שום סיבה שדווקא בוועידה הרפובליקנית לא יותר לכל אדם לשאת נשק בפומבי. העצומה זכתה לתמיכה ניכרת, אבל אנשי השירות החשאי – שכדי להתקבל אליו צריך לעבור ניתוח להסרת חוש הומור – מיהרו להודיע שהם לא יאפשרו כניסה של אנשים חמושים לוועידה. חבל. היה יכול להיות אקשן.

טד קרוז. גם הוא מחובבי הנשק, צילום: איי פי טד קרוז. גם הוא מחובבי הנשק | צילום: איי פי טד קרוז. גם הוא מחובבי הנשק, צילום: איי פי

 

4. ולבדיחה אחרת: שוטרים בטקסס דווקא גילו חוש הומור כשהזהירו משתמשי קריסטל מת' ברשת החברתית שמטען של הסם זוהם באבולה. כתוצאה מישהי גררה את עצמה לתחנת המשטרה עם הקריסטל מת' שלה בדרישה שהמשטרה תבדוק אם הוא נגוע באבולה. היא נעצרה מיד. זכרו, ילדים, את הלקח הקבוע של ד"ר קרן לנדסמן: זו לא אבולה.

5. מייק יוז נוהג לקרוא לעצמו מייק המשוגע, והוא לגמרי מתכוון למה שהוא אומר. הוא בנה לאחרונה רקטה, ובשבת הקרובה הוא מתכוון לנסות אותה. הוא יקשור את עצמו לרקטה, ואם הכל יעבוד כמו שצריך, היא תטיס אותו אל מעבר לקניון הגדול של טקסס. והוא מתכנן משהו אפילו יותר מטורף לרביעי ביולי, יום העצמאות האמריקאי וחג הזיקוקים הלאומי.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות