אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרבה מעל ההערכות: היקף החשבונות הרדומים בפנסיה עומד על כ-40 מיליארד שקל צילום: shutterstock

הרבה מעל ההערכות: היקף החשבונות הרדומים בפנסיה עומד על כ-40 מיליארד שקל

לפי נתונים חדשים שנחשפו בוועדת השקיפות, היקף כספי הפנסיה שהחוסכים לא יודעים עליהם גבוה ביותר מפי שניים מההערכות שפורסמו עד היום. כ-10% מכלל החשבונות בחברות הביטוח והגמל מוגדרים כ"מנותקי קשר"

29.03.2016, 17:11 | רחלי בינדמן

מנתונים שנחשפו היום (ג') לראשונה בוועדת השקיפות, עולה כי "הכספים הרדומים" בקופות הגמל ובחברות הביטוח מוערכים ב-40 מיליארד שקל. מהנתונים שהוצגו על ידי הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון ועו"ד דודי קופל בלשכה המשפטית במשרד האוצר עולה כי מתוך כמעט 20 מיליון חשבונות הקיימים בחברות אלה, כ-2 מיליון מוגדרים כ"רדומים" או כ"מנותקי קשר" (כ-10%), כלומר שבעליהם לא יודעים על קיומם.

קראו עוד בכלכליסט

כמו כן, נמסר כי לפי דיווחי החברות, יתרת הנכסים של העמיתים שהקשר שלהם נותק נכון לסוף 2014 עומד על כ-34 מיליארד שקל בנוסף ל-6 מיליארד שקל להם זכאים מוטבים, כלומר יחד בהיקף של 40 מיליארד שקל. זאת לעומת הערכות קודמות שדיברו על 15 מיליארד שקל. עוד נחשף היום כי ב-2013 הסכום היה קרוב ל-40 מיליארד שקל בנוסף ל-5.7 מיליארד שקל להם זכאים מוטבים. הנציגים ציינו כי טרם התקבלו נתונים לשנת 2015.

החל מ-2015 דורש האוצר מחברות הגמל והפנסיה לפעול לאיתור בעלי החשבונות וליידע אותם על קיומם. כמו כן, מאפשר האוצר לחוסכים בקופות גמל למשוך כספים צבורים במידה שהסכום לא עולה על 8,000 שקל - ללא קנס. במשרד אוצר מעריכים כי בעקבות מהלכים אלו מספר החשבונות הרדומים צפוי לקטון בקרוב משמעותית.

ח"כ סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד  ח"כ סתיו שפיר | צילום: חגי הירשפלד ח"כ סתיו שפיר, צילום: חגי הירשפלד

יו"ר הוועדה ח"כ סתיו שפיר אמרה: "מעניין כמה כסף השקיעו חברות הביטוח בסוללות עורכי דין ובחוקרים פרטיים כדי לעקוב אחר הלקוחות שלהם, לעומת כמות ההשקעה באיתור בעלי 'חשבונות הרדומים'. מהנתונים שהרגולטור הציג בפני הוועדה מתקבל הרושם שהפיקוח על החברות שמחזיקות בחסכונות של הציבור הוא לא מספק בלשון המעטה. הוועדה דורשת לראות את התחקור שעושה הרגולטור לאיכות ויעילות הפיקוח היות והדבר לא ניכר מהממצאים שהוצגו".

בהמשך לכך דרשה יו"ר הוועדה מהאוצר להעביר לידי הוועדה נתונים נוספים המנמקים את גובה הנכסים הרדומים בכל קופה, שיעור העמיתים שנותק איתם הקשר, נתונים מדידים על מאמצי האיתור ומידת האפקטיביות שלו, כמות החשבונות המשובשים, ונימוק להיעדר פרסום של פרטים על החשבונות המשובשים שלא מאותרים כיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
הרגולטור אימפוטנט ואין לו עניין וחשק לערוך ביקורת פתע במשרדי
החברות, להחרים מסמכים, לזמן לחקירות, להטיל קנסות של מיליוני ש"ח ולהדיח בעלי תפיקידים באכיפה מנהלית ללא בתי משפט. יותר נוח לשבת על כסא במשרדים בירושלים ולעיין במסמכים שהחברות שולחות להם. למה ? כי המשרה הבאה הבאה שלהם היא באותן חברות במשכורות פי 3 ,4, 5 ! אז למה להם להציק למקום עבודתם העתידי ? - הון ושלטון ! מושחתים !!!
א.  |  29.03.16
לכל התגובות