אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורקל נגד גוגל, סיבוב שני: אורקל דורשת 9.3 מיליארד דולר פיצויים צילום: ויקיפדיה

אורקל נגד גוגל, סיבוב שני: אורקל דורשת 9.3 מיליארד דולר פיצויים

גוגל נתבעת על כך שהשתמשה בטכנולוגיית ג'אווה באנדרואיד ללא רישיון. התביעה המקורית הוגשה לפני כ-6 שנים והסתיימה ללא הכרעה ברורה וכעת אורקל הגדילה את תביעת הפיצויים פי עשרה

29.03.2016, 17:38 | רפאל קאהאן

משפט זכויות היוצרים המתוקשר ביותר בעמק הסיליקון מאז תביעת אפל-סמסונג חוזר לאולמות בית המשפט. אורקל תובעת את גוגל על שימוש ללא רישיון בחלקים מטכנולוגיית ג'אווה במערכת ההפעלה אנדרואיד ודורשת ממנה פיצויים בשווי 9.3 מיליארד דולר. התביעה תידון בחודשים הקרובים בבית המשפט הפדרלי של סן פרנסיסקו. 

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה לראשונה לפני כשש שנים, וכללה דרישות פיצויים צנועות בהרבה של כמיליארד דולר. את הסיבוב הקודם סיימה אורקל כשחצי תאוותה בידה - בית המשפט אמנם קבע שגוגל השתמשה בג'אווה ללא רשות, אך המושבעים לא הצליחו להגיע להכרעה האם שימוש זה נכלל תחת ההגדרה של שימוש הוגן (fair use).

מנכ"ל אורקל לשעבר לארי אליסון, צילום: בלומברג מנכ"ל אורקל לשעבר לארי אליסון | צילום: בלומברג מנכ"ל אורקל לשעבר לארי אליסון, צילום: בלומברג

עקב כך נקבע שנדרש דיון חדש על מנת להכריע בסוגיה. אחת הסיבות שהדיון התעכב היא שלפני שנתיים גוגל ניסתה להביא לפסילת המשפט הקודם בעקבות התוצאה הבעייתית, אולם הדבר לא עלה בידה. 

הדיונים צפויים להתחיל ב-9 במאי וכמו בסיבוב הקודם, דוכן העדים יארח בכירים כמו לארי אליסון (מייסד אורקל) ואריק שמידט (יו"ר גוגל). התביעה תידון על רקע השינויים ביחסי הכוחות בין החברות: אם לפני 6 שנים הן לא ראו עצמן כיריבות, הרי שהשינויים בשוק הטכנולוגיה של השנתיים האחרונות הפכו אותן למתחרות.

גוגל החלה לקדם את טכנולוגיית מחשוב הענן שלה לארגונים ולהעביר אליה לקוחות שקודם לכן היו נאמנים למוצריה של אורקל. מצבה העסקי של האחרונה בכי רע ותשלום פיצויים בסדר גודל כזה עשוי לשפר פלאים את המאזנים שלה. לשם השוואה, הרווח של אלפבית, חברת האחזקות של גוגל, הגיע ברבעון האחרון ל-4.9 מיליארד דולר.

הגידול החד בדרישה של אורקל נובעת גם מהצמיחה בנתוני השוק של מכשירי אנדרואיד. הטכנולוגיה מותקנת כיום בכמיליארד סמארטפונים. הפיצויים שאורקל דורשת מכסים את ההפסד המסחרי ואת הנזק שנגרם לה עקב כך. עם זאת, מומחים מטעם גוגל מעריכים את הנזק ב-100 מיליון דולר בלבד.

ג'אווה פותחה במקור על ידי סאן מיקרוסיסטמס, חברה שנרכשה על ידי אורקל לפני כ-6 שנים - אז הוגשה התביעה הראשונה. לא ברור אם הייתה כבר כוונה כזו מצד הנהלת סאן או שאורקל ניסתה למצוא דרכים להוון את נכסיה של סאן במהירות. כך או כך, המשפט הנוכחי צפוי לעורר עניין רב, ולו רק בגלל היקף הפיצויים הנדרש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה