אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פעמיים דרעי: אחיו של השר לפיתוח הנגב הגיע לפגישה במשרד כנציג קק"ל צילום: אלכס קולומויסקי

פעמיים דרעי: אחיו של השר לפיתוח הנגב הגיע לפגישה במשרד כנציג קק"ל

שלמה דרעי הגיע לפגישה שבה ביקשו במשרד הנגב והגליל לרתום את קק"ל למימון קירות תומכים בקבר רבי שמעון בר יוחאי. דרעי הגיע לפגישה במשרד של אחיו כנציג קק"ל למרות שהוא מועסק בארגון בתפקיד שאינו נוגע לנושא

30.03.2016, 07:16 | רוני זינגר ושאול אמסטרדמסקי

סגן יו"ר קק"ל ואחיו של השר אריה דרעי, עו"ד שלמה דרעי, השתתף בפגישה שהתקיימה בין נציגי קק"ל לנציגי המשרד לפיתוח הנגב והגליל בעניין העברת תקציב של מיליונים מהארגון למשרד הממשלתי, כך נודע ל״כלכליסט״. השר לפיתוח הנגב והגליל הוא אריה דרעי אך ניגוד העניינים לא הפריע לאח שלמה להגיע לפגישה, אף שתפקידו בקק"ל הוא ראש ועדת החינוך, ואין לו נגיעה לתחומי הכספים או הפרויקטים.

הפגישה המעניינת התקיימה ביום שני שעבר ונכחה בה הנהלת קק״ל בראש היו״ר דני עטר, המנכ״ל מאיר שפיגלר, סגן היו״ר שלמה דרעי ונציגים נוספים ממרחב צפון. הנושא היה עבודות פיתוח בקבר רבי שמעון בר יוחאי שמבצע המשרד הממשלתי. על הפרק עמד מימון לבניית קירות תמך לשבילים הנסללים באזור הקבר. עלות הפרויקט עומדת על 7 מיליון שקל.

הפגישה נועדה לבחון איך ניתן לרתום את קק"ל להשתתף במימון של עבודות התשתית והבנייה בסכום שאינו ידוע. נטען שבקק"ל אין את הידע המקצועי לניהול הבנייה בעצמה, ולכן דובר רק על העברת כספים מהקרן למשרד שמנהל בפועל את העבודות.

דני עטר, יו"ר קק"ל, צילום: ינאי יחיאל דני עטר, יו"ר קק"ל | צילום: ינאי יחיאל דני עטר, יו"ר קק"ל, צילום: ינאי יחיאל

שלמה דרעי מכהן כסגן יו"ר קק"ל בהתנדבות ונושא בתואר זה במקביל לארבעה בכירים אחרים. דרעי עומד כאמור בראש ועדת החינוך של הארגון, ואין לו קשר לוועדת הכספים או לוועדה האמונה על פרויקטים ושיתופי פעולה ולא ברור מדוע מבין חמשת סגני היו"ר, בחר עטר להביא עמו דווקא את דרעי.

בשיחה אתמול עם ״כלכליסט״ אמר שלמה דרעי: "אני לא בקיא בפרטים האלה… אני לא מדבר בשם קק"ל".

מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל נמסר בתגובה שהפגישה התקיימה בעקבות החלטת ממשלה על פיתוח קברי צדיקים. "בישיבה השתתפו אנשי מקצוע משני הגופים, ובהם גם יו"ר קק"ל דני עטר, שהביא איתו גם את המנכ"ל מאיר שפיגלר ואת סגן היו״ר עו״ד שלמה דרעי המכהן בתפקיד בהתנדבות", נאמר בתגובת המשרד, שציין עוד כי "הישיבה היתה אחת מיני כמה שקוימו לביצוע הפרויקט שבראשם עמדו השר דרעי, יו"ר קק"ל עטר ואנשי מקצוע נוספים".

החלטת הממשלה שנזכרת בתגובת המשרד מציינת ששיתוף הפעולה עם קק"ל בעניין פיתוח קברי צדיקים, ייעשה רק "במסגרת תפקידה (של קק"ל) כשומר היערות", וששיתוף פעולה כזה חייב לקבל אישור מהוועדה למיזמים לאומיים. אישור כזה טרם ניתן.

בנובמבר חתמה הממשלה עם קק"ל הסכם שעוגן גם בהחלטת ממשלה ושלפיו העברה של תקציבי קק"ל למדינה תבוצע בהתאם להחלטת ועדה משותפת של הארגון והממשלה. הנוהל נועד לעמוד בהוראות היועץ המשפטי לממשלה כדי לוודא שהכסף מקק"ל יחולק לפי סדר העדיפויות הממשלתי ולא לפי קריטריונים בלתי שקופים של קק"ל.

בהחלטה נקבע שרק פרויקטים שהתחילו לפני החתימה על ההסכם יוכלו להמשיך מחוץ להחלטות הוועדה המשותפת. התקציב שמיועד לקבר רשב"י אינו פרויקט כזה.

אתמול נודע ל"כלכליסט" שבקק"ל החליטו לסגת משיתוף הפעולה האמור ולא להעביר תקציב למשרד לפיתוח הנגב והגליל. לא נמסרה הסיבה להחלטה, אך נמסר כי "קק"ל תחת ההנהלה החדשה דורשת להחיל על עצמה לראשונה בהיסטוריה של הארגון את חוק מבקר המדינה".

אתמול קיימה הוועדה לביקורת המדינה דיון בנושא שקיפות ובמהלכו ביקש היו"ר להחיל שקיפות על כלל הארגון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות